Eğitim ücretinden feragat edin

Cumhuriyet Halk Partisi Esenyurt İlçe Başkanı Hüseyin Ergin, özel okul ve üniversitelere çağrıda bulunarak, "Öğrencilerin eğitim ücretlerinden feragat edin" dedi

Eğitim ücretinden feragat edin

CHP Esenyurt İlçe Başkanı Hüseyin Ergin korona virüsü salgınına dikkat çekerek önemli bir çağrıda bulundu. "Hem dünyayı hem de ülkemizi etkisi altına alan salgın hastalık nedeni ile olağanüstü bir dönemden geçiyoruz" diyen Ergin, "Küçük esnaf, büyük esnaf, hizmet sektörü ve birçok reel sektör, resmi ve yarı resmi kurumlar faaliyetlerine ya tamamen ya da kısmen ara vermiş durumda. Bu kurumların içerisinde eğitim sistemi de var, kamuya ve özel sektöre ait okullar ve üniversitelerde de eğitimlere ara verildi. Eğitim örgün olarak durmuş, tüm öğrenciler evlerine dönmüş durumda. İçinde bulunduğumuz 2020 yılı bahar döneminde üniversiteler ve okullar kapalı olduğu için öğrencilerin kullanacakları bir kurum da olmayacak. Eğitim, uzaktan ve açık öğretim şeklinde uygulanacak" açıklamasını yaptı.

Ailelerin ödeme gücü düştü
Virüsün tüm hayatı olumsuz etkilediği bu süreçte ailelerin ödeme gücünün zayıfladığını dile getiren Ergin, "Böyle bir ortamda başta Esenyurt Üniversitesi olmak üzere tüm özel üniversiteler ve özel okullar, salgın sürecinde toplumsal bir görev üstlenip öğrencilerinin ve ailelerinin ödeyecekleri taksitlerden Şubat 2020 tarihinden itibaren feragat etmelidirler. Bu zor günlerde dayanışma esas olmalı, kurum ve kuruluşlar gereken sorumluluğu almalıdırlar. Özellikle vakıf üniversitelerinin bu olanakları mevcuttur. Birçok özel okul ve üniversite, faaliyet gösterdikleri binaları kiralama yöntemi ile kullanmaktalar. Özellikle vakıf üniversiteleri, genellikle vakıf başkanı veya mütevelli heyeti üyelerinden kiraladıkları gayrimenkullerde konuşlanmakta, buralarda faaliyet göstermekteler. Bu yöntemle de mülk sahiplerine devasa boyutlarda kira ödemeleri yapmaktalar. Zor günler geçiren ailelerin ve öğrencilerin beklentisi bu yöndedir. Başta Esenyurt Üniversitesi olmak üzere tüm özel eğitim kurumlarının bu beklentiye, bu çağrıya karşılık vermesini ve örgün eğitimin yapılmayacağı dönemlere ilişkin alacaklarından feragat ettiklerini açıklamalarını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)