Ekrem İmamoğlu: Ayrıştırıcı göz zarar veriyor

Ekrem İmamoğlu, İBB’nin Kadıköy’deki çalışma ve hizmet noktalarında incelemelerde bulundu. İmamoğlu, “Ne yazık ki geçmiş dönemlerde, bazı ilçelerimiz hizmet eşitliği açısından çok arka plana itilmiş, hizmet noktasında çok görülmemiş ilçeler oldular. Siyasi zeminde, siyasi temelde böyle bir ayrıştırıcı gözün, aslında büyük fotoğrafta İstanbul'a zarar verdiği net” ifadelerini kullandı

Ekrem İmamoğlu: Ayrıştırıcı göz zarar veriyor

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kadıköy’deki kurum yatırımlarının bir bölümünü, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ile birlikte yerinde inceledi. İmamoğlu, sırasıyla; bu yıl içinde hizmete alınması planlanan Bostancı-Dudullu metro hattının Kozyatağı İstasyonu’nda inşa edilen zeminaltı otopark şantiyesinde, Merdivenköy’de temeli atılan 120 öğrenci kapasiteli “Yuvamız İstanbul Kreşi”nde, restorasyon işlemleri devam eden Moda İskelesi’nde, Caferağa Mahallesi’nde düzenlemesi devam eden “Turhan&İlhan Selçuk Kültür Evi”nde, Kadıköy sahildeki “Festival Park Alanı”nda ve son olarak da Haldun Taner Sahnesi restorasyon şantiyesinde incelemelerde bulundu. Vatandaşların yol boyu yoğun ilgisi altında incelemelerini sürdüren İmamoğlu ve Odabaşı, inceleme gezisiyle ilgili değerlendirmelerini de kentin Anadolu yakasının sembol yapılarından Haldun Taner Sahnesi’nde yaptı.

Özel bir nokta

Bütün ilçe gezilerinde belediye başkanları, muhtarları ve siyasi paydaşları da davet ettiğini belirten İmamoğlu, “Haldun Taner Sahnesi’ndeyiz. Kadıköy'ün özel bir izidir, özel bir noktasıdır. Geçmişte hal binasıdır. Geçmişte sahil olan bir yere yapılan bir yapıdan bahsediyoruz. Hem revize edilmesi gerekiyor hem yeni bir statik yapıyla, uzun yıllar hizmet etmesinin sağlanması gerekiyor. Risk taşıyan bu bina, bir dönem uzunca bir zaman diliminde, konservatuar öğrencilerinin buradan taşınmasıyla ilgili farklı noktalara çekilmiş ve tartışılmıştı. Şu an onun inşaatındayız. Görüyoruz ki burada, çok özel bir imalat yapıyoruz. Burayı zemin sıvılaşmasından arındıran ciddi bir kazık imalatıyla, bir nevi geçmişte denizin içinde olan, dolgu alanının içinde kalan bu yapıyı çok sağlam bir zemine oturtan, uzun yıllar hizmet edecek bir hüviyete kazandırıyoruz. Arkadaşlarım burada hassas bir çalışma yürütüyorlar. Cumhuriyet’imizin 100’ncü yılına giderken, önümüzdeki senenin yazında, ağustosunda burayı hazır etmek ve İstanbullulara sunmak niyetindeyiz. Büyük bir gayretle bunu yürüteceğiz. Hem yüklenicimiz o motivasyonda hem yapan, ilgilenen ve kontrol eden arkadaşlarımız o motivasyonda. Umuyorum ki; Cumhuriyet’in 100’ncü yılında, yeni sezonun açıldığı dönemde Haldun Taner hem sahnesiyle hem de burada Kadıköy İskelesi’nde vatandaşlarımızla buluşan yapı sistemiyle çok renkli noktalardan birisi olacak” dedi.

Ciddi işlere imza attık


Kadıköy'ün ulaşımıyla ilgili de farklı çalışmaları olduğunu belirten İmamoğlu, “Onları da yerinde, başka bir gün gezeceğim. Burada iki temel şeyi vurgulamak isterim. Hizmet eşitliği açısından, ne yazık ki geçmiş dönemlerde bazı ilçelerimiz bu anlamda aslında böyle çok arka plana itilmiş, hizmet noktasında çok görülmemiş ilçeler oldular. Siyasi zeminde, siyasi temelde böyle bir ayrıştırıcı gözün aslında büyük fotoğrafta İstanbul'a zarar verdiği net. Biz bunu yaparken, bugün Kadıköy'ü ziyaret ederken, yarın başka bir ilçeyi ziyaret ederken hiçbir siyasi ayrım yapmaksızın, eşit bir hizmet bakış açısıyla yürüyoruz. Bu bahsettiğim yoğun işler, tabii ki 5 yılda geçmişteki eksikliği kapatamaz. Ama en azından sağlıklı bir mesafeyi daraltan süreci yaşatmış olacak. Umuyorum Kadıköy'ün bu geçtiğimiz 2,5-3 yılda çözdüğümüz birçok sorunu gibi, önümüzde kalan yaklaşık 2,5 yıllık hizmet sürecinde de çok ciddi işlere imza atıp, başarıları dönemimizin sonunda hem Kadıköy'e hem İstanbul'a anlatıyor olacağız” ifadelerini kullandı.


SAĞLAM BİR TUR YAPTIK

Kadıköy’ün, İstanbul’un çok özel noktalarından biri olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, öğleden sonra mesaisinin tamamını ayırdığı inceleme gezisi turunu şu sözlerle özetledi: “Belediye Başkanımızla beraber sağlam bir Kadıköy turu yaptık, diyebilirim. Turumuza, inşallah bu yıl sonu açmayı hedeflediğimiz Bostancı-Dudullu metro hattımız ve onun üzerindeki kullanım alanlarıyla ilgili bir programla başladık. O program dahilinde çok önemli bir yer olan Kozyatağı'ndaki büyük bir otopark alanımız var. Ki o hem Tavşantepe-Kadıköy hattına hizmet edecek hem de Dudullu-Bostancı hattına hizmet edecek bir otoparkımız. Onun inşaatını da kontrol ettik. Merdivenköy’e çok güzel, oldukça geniş ve 120 öğrenci kapasiteli bir kreşimizi hediye ediyoruz. Onun başlangıcına yine bir arada şahitlik yaptık.”


İBB, KADIKÖY’Ü HATIRLADI!

İmamoğlu’nun ardından söz alan Odabaşı da inceleme gezisini şu sözlerle değerlendirdi: “Son 25 yılda ihmal edilen bir Kadıköy, unutulan bir Kadıköy vardı. Sayın Ekrem İmamoğlu'nun İBB Başkanı olduğu günden beridir, en azından hatırlandık ve Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy'de kendini hissettirmeye, göstermeye başladı. Kadıköylü olarak, bundan çok mutluyuz. Bahsetmedi; ama 100 yıllık bir Kurbağalıdere hikayesini artık konuşmuyoruz. Şimdi etrafında Yaşam Vadisi'ni konuşuyoruz. Oradaki yaşam alanının genişletilmesini konuşuyoruz. Yine bugün, Haldun Taner’in olduğu yerin hemen önünde, pandemi döneminde, İSKİ'nin ve Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu çok ciddi bir altyapı yatırımı vardı. Bugün İstanbul'un farklı yerlerinde su baskınları olmuyorsa, İBB’nin yapmış olduğu bu yatırımlar sayesinde olmadı. Geçmişte burasının, sel olduğunda denizle sıfır bir görüntüsü vardı. Bugün onların hiçbirini Kadıköy'de yaşamadık. Bu ve buna benzer birçok sorunumuzu, en azından muhatap bulup, Sayın Başkanımızla beraber geziyoruz Kadıköy'de. Bu da büyük bir tarihi esasında andır. Önümüzdeki hafta içerisinde de başka mahallelerde, İBB’nin yapacağı yatırımları yerinde gezeceğiz ve onları da tamamlayacağız. Ben, tüm Kadıköylüler adına, Sayın Başkanıma, Sayın Ekrem İmamoğlu'na bir kez daha çok teşekkür ediyorum. En azından Kadıköy'ün üzerindeki Büyükşehir’in gölgesini hissetmemizi sağladığı için. Diğer ilçelerle çok mesafemiz var oraya yetişmek için. Ama koşarak geliyoruz. İBB'nin yatırımları sayesinde, onlarla beraber eşit bir hizmet dönemini yaşıyoruz.”

Yorumlar (0)