Ekrem İmamoğlu: Esenyurt, Türkiye'nin imar faciasıdır

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Esenyurt'ta meydana gelen ve 1 kişinin öldüğü sel faciasıyla ilgili sert tepki gösterdi. İmamoğlu, "Esenyurt, Türkiye'nin en büyük imar faciasına imza atılmış ilçelerin başında gelir. Burası, göz göre yapılmış bir şehirdir" dedi.

İstanbul Haberleri 08.07.2020, 16:29
Ekrem İmamoğlu: Esenyurt, Türkiye'nin imar faciasıdır

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İkitelli-Ataköy Metro hattının tünel kazısının tamamlanma ve Haramidere Atıksu Kollektörü temel atma törenlerine katıldı.

İmamoğlu, Esenyurt’ta can kaybına neden olan sel felaketine yol açan Haramidere’deki taşkınları önleyecek atıksu kolektörü temel atma töreni sırasında Kanal İstanbul ile ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı.

"İlk kez yaşanmadı"

İmamoğlu, 23 Haziran’daki sel felaketinin Haramidere'de yaşanan ilk olay olmadığını vurgulayarak “İnsanların, ‘Özellikle son 15-20 yıldır bunu sürekli yaşıyoruz' diyen feryatlarını duymak çok çok önemli. Burada, 300'e yakın evi, taşkınla su bastı. Valiliğimiz, Esenyurt Belediyemiz ve İBB'nin bütün imkanlarıyla yaraları sardık. Ama benim esas ifade etmek istediğim bu tarafı değil. Bunlar, bir olayın sonucu. Biz, bu sonucu yaşamak istemiyoruz” dedi.

İmamoğlu, şöyle devam etti:

"Bu felaketin daha büyüğü olacak"
Buna duyarsız kalan, bu süreci yönetmek değil, başka önceliklerini ortaya koyan bir akıl, her türlü felaketle karşılaşmaya hazır olmalı. Yani siz, bu tür sorunları çözmeyip, İstanbul'un bana göre en büyük felaketi olacak Kanal İstanbul'la uğraşıyorsanız, bu felaketin daha büyüğünü yaşamaya İstanbul'u hazırlıyorsunuz demektir. O bakımdan her noktada dile getireceğim.

Bugüne kadar ‘ihanet' diye tariflenen tüm süreçleri bir kenara koyalım; İstanbul'a Kanal İstanbul'u yapmak, bu ihanetlerin hepsinden bin kat daha fazla ihanettir."

Ekonomik sorunlara ve pandemi sürecine de değinen İmamoğlu, “Can sağlığının ön planda durduğu bir süreçte bunu da unutarak bu tür süreçlerle uğraşmanın aslında ne kadar duyarsız, insanların gerçek ihtiyacını görmekten uzak, doğayı hissetmekten uzak bir tavırla ülkeyi yönetme çabasının bir göstergesidir” dedi.

"Esenyurt imar faciası"

"Burada mühim bir geçmiş 15 yıl var. Bunun altını çizmemiz lazım. Esenyurt, Türkiye'nin en büyük imar faciasına imza atılmış ilçelerin başında gelir. Burası, göz göre yapılmış bir şehirdir. Bütün insanların, bütün bilim insanlarının, mimarların mühendislerin feryadına rağmen; ama bazen Büyükşehir Belediyesi'nin yetkisini kullanarak bazen de Büyükşehir'in yetkilerini de çiğneyip başka yetkileri kullanarak burada müsaade edilen yozlaşmış bir imar sürecinin yarattığı travmanın sonucudur buradaki konular."

İlçede son 15 yılda her yıl nüfusun 70 bin civarında arttığını ifade eden İmamoğlu “Bunları yapacaksınız, bunlara izin vereceksiniz; ama bu dere kanalını yapmaktan aciz duracaksınız. Bir şehrin kurgusunu bozarken başka ihtiyaçları da çözmeyecek kadar gözü kör bir şekilde ranta kurban gitmenin net bir işaretidir. Onun için Esenyurt, her daim sorgulanmalıdır, sorgulanacaktır” diye konuştu.Buradaki ihtiyaçları gidermek için 2017'de gerçekleştirilen Mahmutbey-Esenyurt Metro Hattı ihalesine işaret eden İmamoğlu şunları söyledi:

"İhale var, proje yok"
"İhale var ama proje yok. Sıralama nasıl olur? Proje çıkarılır, finansman modeli hazırlanır, ondan sonra ihaleye çıkılır ve bir işe başlanılır ve bitirilir. Burada tamamen tersi bir durum söz konusu. Bu bölgeye bu kadar nüfusu yığarken, yaklaşık 17 senedir rafta duran İncirli-Beylikdüzü Metro Hattı'nı başlatmamışsınız. Ama siz bu hatların geçeceği yere Kanal İstanbul yapacaksınız, üstüne de dokuz tane İstanbul Boğaziçi Köprüsü kadar köprü yapacaksınız. Buna ne derler? Akıl tutulması derler, travma derler, bir şehre ihanet derler. O bakımdan biz bu eksiklikleri kararlılıkla gideriyoruz, gidereceğiz."

Zemin problemleri nedeniyle Mart 2019'da yapım çalışması durdurulan İkitelli-Ataköy Metro Hattı'nda teknik sorunlar çözülerek şu an inşaatın yüzde 61 oranında tamamlandığını aktaran İBB Başkanı, 13,5 km uzunluğunda ve 11 istasyonlu hattın 2021 yılının ilk çeyreğinde İkitelli Sanayi İstasyonu – Bahariye İstasyonu arasını işletmeye açmayı hedeflediklerini açıkladı.

Yorumlar (13)
Taz 1 yıl önce
Adam yönetimdeyken bile muhalefet peşinde :D ezik psikolojisi.
Uğur 1 yıl önce
Ben Esenyurt'tayım yaşamadığın her hakkında yorum yapma. Esenyurt'u biliyor ona rağmen böyle konuşuyorsan çok acı.
Zat 1 yıl önce
Adamı rahat bıraksalar ne güzel projeleri yarim kalan işleri bitirecek ama birakmazlar koltuk sevdalıları
Vatandaş Orta Direk 1 yıl önce
esenyurdu yapan 2000 li yillarda chp li gürbüz capandir orayı adeta küçük kars yapmistir yapmistirda orda yaptıklarının hesabını ALLAHA nasil verecek.
Murat polat 1 yıl önce
Aynen katılıyorum.. Buyuk bir felaket olacak.. Deprem olsa yaralı alamazsın...
X 1 yıl önce
Hastane yolunu yapmaktan aciz kişi mi söylemiş bunları.. Peh..
Birisi işte 1 yıl önce
Esenyurt diye anılan bölge CHP nin banko adayı olan son seçimde de kesinleşmiş cezaları nedeniyle geri çekilip yerine diğerini koydukları Gürbüz Çapanın eseri olan bir bölgedir. Kendisi kamyon kasalarında Kars-Ardahan bölgelerinden akraba eş dost vs toplayarak insanları getirmiş hiçbir alt yapı imar vb. işlemler yapılmadan hazine arazilerine bu insanları yerleştirmiştir. Üst üste seçim kazanmasının sebebi budur. Bölge aynı zamanda halk arasında Karsvegas olarak ta anılır. :))
Hakkıhan 1 yıl önce
2 kaz getir arsayı çevir zamanları vardı çamuryurt'ta. Ha sonra ne mi oldu? Esözyurt esdi çilesi yine vatandaşa kaldı. Bu iki şahıs şu anda malikanede yaşıyorlar.....
Çat 1 yıl önce
Ortada bir enkar var beton yığını bir ilçe meydana getirilmiş..Rant havada uçuşuyor.Ne altyapı ne sosyal kamu kuruluşları plan dahilinde yapılmamış ama iş ranta gelince beton gökdelenler her yerde.Hangi altyapı ya plana göre bu yapılıyor..Bu yanlışı görmeyen siyasi gözlüğünü takmış insanlar hala konuşuyor..Sel baskını bahanesiyle yönetime geleli 1 yıl olmuş bir ekibi suçlamak ve yapmadıkları işlerden sorumlu tutmak siizn zihniyetiniz olsa gerek..Sizi gidi rantçı siyaset yanlıları sizi..
Kıvanç 1 yıl önce
Gürbüz çapan esenyurtu kentleşme konusunda çok güzel bir adım attırmış olsa da sonrasında gelen akp yönetimi ile vakumcu necmi vs anladınız siz her yere gereksiz site ve moloz yığını evler dikilmiş zamanında piknik yapılan araziler ortadan kaybolmuştur. Esenyurtta yaşayan birisi olarak olaylara bizzat şahidim, beton şehir artık burası. Konuş ekrem başkan konuş.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138