ETF Tekstil işçileri hakkını arıyor

ETF Tekstil işçileri hakkını arıyor
ETF Tekstil işçileri, fabrikanın üretim yaptığı büyük firmalar önünde yaptığı açıklamalarla haklarını istemeyi sürdürüyor

ETF Tekstil işçileri Mavi Jeans mağazalarının önünde basın açıklamaları ve protesto eylemleri düzenledi. İstanbul Tuzla’da kurulu olan ve DERİTEKS sendikasının örgütlü olduğu ETF Tekstil’de patron, ekonomik krizi gerekçe göstererek faaliyetlerini bütünüyle sonlandırma kararı aldığını, işçilerin alacaklarının ise sadece yüzde 40’ını ödeyeceğini duyurmuştu. ETF Tekstil işçileri ise temmuz ayından bu yana gasbedilmeye çalışılan hakları için fabrika önünde direnişlerini sürdürüyor. Pek çok ünlü giyim markası için üretim yapan ETF Tekstil işçileri, bu markaların mağazaları önünde basın açıklamaları gerçekleştiriyor.

 

İşçiler bu duruma yabancı değil
İzmit Yürüyüş Yolu üzerinde bulunan Mavi Jeans önünde gerçekleştirilen açıklamayı işçilere destek veren Türkiye İşçi Partisi (TİP) Kocaeli İl Başkanı İsmail Göksu okudu. Göksu, ETF patronunun kamyonlarla fabrikadan mal kaçırmasına engel olmaya çalışan işçileri hatırlatarak “Kamyonların önünde duran ve makinelerin fabrikadan çıkışına izin vermek istemeyen işçiler ve sendika temsilcileriyle beraber onlarca işçi gözaltına alındı. Polisler ise işçilerin direniş çadırını söktü” dedi. ETF patronuna seslenen Göksu, işçilerin hakları verilene kadar mücadele etmeye devam edeceklerini belirterek Kocaeli halkına seslendi. Göksu, "Evinizi geçindirmek için canınızı dişinize takıp saatlerce fabrikalarda ürün çıkarıyorsunuz, bir gün patron 'işleri bozuldu' diye sizi kapının önüne koyuyor, ne kıdem ne ihbar tazminatınızı veriyor ne de ürettiğinize karşılık maaşını veriyor, ne yapardınız?” diyerek Kocaeli'de işçi ve emekçilerin bu duruma hiç yabancı olmadığını söyledi.

 

Sultangazi'de açıklama yapıldı
İstanbul'da ise Kadıköy'de ve  Sultangazi VEGA AVM’de bulunan Mavi Jeans mağazaları önünde ETF Tekstil işçilerine destek açıklaması düzenlendi. EMEP ve TİP'in düzenlediği açıklamada, işçilere ve emekçilere ETF İşçileriyle dayanışma çağrısında bulunuldu. Açıklamalarda “ETF işçisi yalnız değildir” ve “Mavi değil kırmızı, Mavi emek hırsızı” sloganları atıldı. Açıklamanın ardından mağaza içerisinde açıklama bildirisi müşterilere ve çalışanlara dağıtılarak süreç hakkında bilgi verildi. Bazı müşteriler aldıkları ürünleri bırakarak eyleme destek verdi.


 

İşçiler gözaltında!

Patronun fabrikayı kapatmasının ardından haklarını elinden almaya çalıştığı ETF Tekstil işçileri Çırağan’ın önünde yaptıkları eylemde gözaltına alındı. ETF Tekstil’de gasbedilen alacakları için 76 gündür direnen işçiler, eylemlerini 15. İstanbul Hazır Giyim Konferansı’nın düzenleneceği Çırağan’ın önüne taşıdı. Düzenledikleri eylemde polisin ve güvenlik görevlilerinin müdahalesiyle karşılaşan ETF Tekstil işçileri gözaltına alındı. DERİTEKS Genel Başkanı Makum Alagöz’ün verdiği bilgilere göre 15 ETF Tekstil işçisi Çırağan Palace Kempinski önünde gözaltına alınıp Beşiktaş Karakoluna götürüldü

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.