Evsizlerin zor gecesi

İstanbul'un Beyoğlu, Beşiktaş, Fatih gibi ilçelerinde gidecek yerleri olmadığı için sokaklarda kalanlar, eksi 1 derecede sığındıkları alt geçit, tünel çıkışı ve cami avlularında altlarına açtıkları kartonlar ve üzerlerine örttükleri battaniyelerle soğuktan korunmaya çalışıyor.

İstanbul Haberleri 18.01.2021, 17:29 18.01.2021, 17:30
Evsizlerin zor gecesi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yaptığı hava durumu tahminlerinin ardından İstanbul'da etkili olan kar yağışıyla gece saatlerinde termometreler eksi 1 dereceyi gösterdi. Durum böyle olunca İstanbul'daki evsizler en zor gecesini geçirdi. Gidecek bir yeri olmayan geceleri köprü altları, banklarda yatan evsizler, sıcaklığın sıfır derecenin altına indiği soğuk havaya rağmen bazen bir kartonun üzerinde bazen ise buldukları bir battaniyeye sarılarak uyudukları görüldü. Fatih'te bir kişi köprü altında kalırken, bir kişinin de yanında yatan köpekle beraber bir iş yerinin önünde battaniyeye sarılarak uyudu. Eminönü'nde bir evsiz iskelenin hemen dibinde battaniyeye sarılı halde uyurken başka bir evsiz de elinde kartonla yatmak için yer aradı.

8 bin civarında evsiz var

Saadet Partisi'nin yaklaşık 1 yıl önce İstanbul'daki evsizler hakkında hazırladığı raporda, sokakta yaşayan insan sayısına ve karşılaştıkları zorluklar gün yüzüne çıkarılmıştı. Rapora göre, İstanbul'da 6-8 bin civarında evsiz insan bulunuyor. Bu kişiler çoğunlukla Fatih, Beyoğlu, Kadıköy, Üsküdar, Beşiktaş ve Şişli ilçelerinde yaşıyor. Sivil toplum kuruluşlarının verilerinin de Türkiye’de 80-100 bin evsiz bulunduğu yönünde olduğu kaydedildi. İstanbul'daki evsizlerin yüzde 99’u, geçici barınak bulamadıkları için sokakta kalıyor. İşsizlerin arasında iş insanlarının çocukları, eski oyuncular ya da yüksek tahsilli insanlar da bulunuyor.

Yüzde 90’ı erkek

Evsizlerin yaşları 25-50 arasında değişiyor. Evsizlerin yüzde 90’ı erkek, yüzde 10’u kadın. Yüzde 70’i Türk vatandaşı, yüzde 30’u da yabancı. Raporda, Türkiye vatandaşı olanların çoğunun doğu kentlerinden olduğu belirtildi. Yabancılar ise çoğunlukla Fas, Özbek, Filistinli ya da Suriyeli.
Raporda, evsizlerin çoğunluğunun aileleriyle sorunları olduğunu anlattığı belirtilerek İstanbul’a iş için gelenlerin de evsiz olduklarını ailelerinden gizlediklerinin düşünüldüğü aktarıldı. Rapora göre evsizliğin nedenleri arasında ailevi problemler, işsizlik ve yoksulluk, psikolojik bunalımlar ile içki ve madde bağımlılığı ilk sıralarda yer alıyor.

Tek eşyaları battaniye

Rapora göre yaşı küçük evsizler, geceleri terk edilmiş ve girişi tek noktada bulunan, gizlenebilecekleri yerlerde kalıyor. Evsizler genelde camilerin korunaklı avluları, park ve bahçelerin köşeleri, metro çıkışları, otogar ya da gar veya sur diplerinde barınıyor. Bazı evsizlerin, karınlarını doyurmak için dilencilik yaptığı ifade edildi. Raporda, kıyafet dışında evsizlerde yalnızca battaniyenin bulunduğu belirtilerek, evsizlerin büyük kısmının tek başına yaşadığı kaydedildi.
Evsizlerin gece uyurken savunmasız kaldığı, hırsızlık, gasp, cinayet ve tacizle karşılaştığı belirtilen raporda, küçük hırsızlıklarda evsizlerle fail olarak karşılaşıldığı, genelde ise suça karışma oranlarının düşük olduğu dile getirildi.

Yorumlar (0)