Hasan Akgün: Bekle bekle nereye kadar?

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, İBB'nin 1/1000 ölçekli planları 3 ay içerisinde onaylamadığı gerekçesiyle 5216 sayılı yasanın 14. maddesi gereğince kendi yetkisini kullandı. Akgün, İBB komisyonlarında Kumburgaz ve Güzelce’nin yıllardır bekleyen planlarını yürürlüğe soktu. Akgün, “2 bölgenin imar planı sorunu kalmadı. Bir şehrin planı, 15 sene, 20 sene nasıl bekletilir?” dedi

İstanbul Haberleri 04.07.2022, 20:34 05.07.2022, 06:47 Burak ZİHNİ
Hasan Akgün: Bekle bekle nereye kadar?

Büyükçekmece Belediyesi, Kurban Bayramı tatilini göz önünde bulundurarak Temmuz ayı oturumlarını aynı gün içinde gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Hasan Akgün’ün başkanlığında sabah ve öğleden sonra 2 ayrı oturum olarak gerçekleşen toplantılarda gündemde yer alan konular görüşülerek karara bağlandı. Kurban Bayramı hazırlıklarına yönelik olarak Meclis’e bilgi veren Hasan Akgün, “Kurban Bayramı 9 günlük bir tatili beraberinde getirdi. Büyükçekmece Belediyesi kurban satış ve kesim tesisi Hadımköy gişeler çıkışında, Karaağaç yolu girişinde. 7/24 bizim denetimizde. Hem kurbanlık satışında, hem de hayvanların kesimi veteriner hekimler tarafından denetlenip, kontrol ediliyor. Bu süre içerisinde şehrimizde kaçak inşaat yapılmak isteyen fırsatçılar olacaktır. Özellikle plan sıkıntısı yaşanan Çayırlar mevkii, Türkoba ve Tepecik bölgelerinde. Büyükşehir Meclisi kısa zamanda bu planları çıkartacaktır. Bu bölgeler hassas bölgeler. Buralarda plan çalışmasını bitimiyle herkes ruhsatını alıp kanuni şartlara uygun bu inşaatını yapması esas olandır. Su toplama havzasında kaçak inşaata müsaade etmeyiz. 9 günlük tatilde teknik ve zabıta ekiplerinin sayısını3 katına çıkarıyoruz. 6 ekip bütün sokaklara girecek. Bu işe tevessül etmek isteyenler savcıların karşına çıkacaklar. Yapılan yapılar da tümüyle yıkılacak” uyarısı yaptı.


Kendi yetkisini kullandı

Meclisin öğleden sonra yapılan ikinci oturumunda ise komisyonlara havale edilen gündem maddeleri müzakere edip karara bağladı. Meclis’te kabul edilen 2 maddenin Büyükçekmece’nin geleceği açısından çok önemli olduğuna vurgu yapan Akgün; “Bir tanesi, Büyükşehirler tarafından 1/1000 ölçekli planların 3 ay içerisinde onaylanmadığı taktirde 5216 sayılı yasanın 14. maddesi gereğince ilçe belediye başkanlıklarına verilen yetkimi ilk defa kullanmış olmam. İstanbul Büyükşehir komisyonlarında beklemeyen, Kumburgaz ve Güzelce’nin yıllardır beklemekte olan planları bugünden itibaren yürürlüğe girdi. Yarın vatandaşımız bilecek ki biraz önce sonuçlandırılan 2 bölgenin imar planı sorunu kalmadı. Diğer önemli madde meclisin oy birliğiyle kabul ettiği 6. maddedir. Şehrin geleceği bakımından, şehircilik adına çok önemli. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza da çok teşekkür ediyorum. Mimari Estetik Komisyonu zorunlu hale getirildi. Artık hiç kimse kafasına göre bina yapamayacak. Büyükçekmece neden bir Kazablanka veya Bodrum gibi olmasın? Büyükçekmece'de niye beyaz, yeşil, mavi olmasın? Nitekim oldu. Bu 6. madde bunu koruyacak. Anayasal güvence altına kavuşturuldu. Bölgemizdeki düzensiz yapılaşmaya en önemli katkı sağlayacak olan bu 6. maddedir. Büyükçekmece Belediyesi’nin Meclisi’nin gündemindeki en önemli maddesinden biridir. Her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Şehrimize hayırlı olsun” dedi.Dosyalarda eksik var

Akgün'ün açıklamalarının ardından söz alan AK Parti Meclis Üyesi Hasan Bacıoğlu, “Tepecik ve Türkoba imar planlarının İBB İmar Komisyonu'nda neden bekletildiğini soruyor, bunun üzerinden siyaset yapıyorsunuz. Biz imar komisyonu üyeleriyle yaptığımız istişarelerde bu dosyalarda eksiklik olduğu ifade ediliyor. Bekleme nedeni de bundan. İmar dosyalarında gerekli bilgiler ve bilgiler komisyona verilmezse dosya geri gönderiliyor” tepkisini gösterdi. Bacıoğlu, “Bir de Güzelce ve Bahçelievler imar planlarına gösterdiğiniz hassasiyeti, Türkoba ve Tepecik'e göstermiyorsunuz” eleştirisinde bulundu.
20 sene nasıl bekletilir?

Hasan Bacıoğlu'na cevap veren Akgün, Tepecik ve Türkoba planlarına yönelik yapılan tartışmaların siyasetin dışında tutulması gerektiğini söyledi. Akgün, “46 yılını şehirciliğe vermiş arkadaşınız olarak, 13 yıldan beri, 9 yıldan beri, 7 yıldan beri Tepecik ve Türkoba’nın imar planları neden çıkmaz? Sorun 2008 yılından bu yana başladı. Eski planlar geçerliydi. Büyükşehir’e bağlanınca işler değişti. Büyükşehir Meclisi devreye girdi. Bir şehrin planı, 15 sene, 20 sene nasıl bekletilir? Ben buna cevap istiyorum. 2004 yılından bu yana. Tepecik planlarını konuştuğumuz zaman affınıza sığınarak söylüyorum altında kalırsınız. Bu şehirde size en çok oy desteği veren bölge Tepecik’tir. Bu insanlar bu şehrimizin gerçeği ve en mağduru. O bölgede kaçak yapı yapılıyorsa o hale getirenler bu planları yapmayanlardır. 2008 yılından beri bu mecliste hiçbir fert kendi şehrinde vatandaşın beklediği imar planı engeller mi? Tepecik imar planlarıyla ilgili çok iyi fırsat doğdu yılar önce. 2019’da yönetmelik değişikliği yapıldı. Birçok yer imara kapalıydı. Şimdi 4 kat imar var. Harita elinizde her yeri gezin, gerçekleri görün. Burada kendi şehrinizin bir parçasısınız. Bunlarla ilgili konuşmamı madde madde fotoğraflarıyla, haritalarıyla halkın gözleri önüne sereceğim eylül meclisinde. Her yere televizyon ekranı yerleştirerek gerçekleri ortaya koyacağım. 15 bin, 20 bin nüfus 60 bin olmuş, plan bekliyor. Bu ne senin ne benim, Büyükçekmece’nin sorunudur. Büyükçekmece Meclisi’nin sorunudur. Bunu çözmek zorundayız. Herkes halkın beklentisine zamanında cevap vermek zorunda. 13 yıldan beri planlarımız niye bekliyor? Eğer bir Ak Partili belediye olsaydı bu kadar bekletir miydiniz?” diye sordu.

ANIL BODUÇ

Yorumlar (0)