Hasan Akgün: Festival gücümüze güç kattı

Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin resmi açılış töreni gerçekleşti. Büyükçekmece Kültürpark’ta gerçekleşen resmi açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Hasan Akgün, 22 yıldan beri bu fastivalin kesintisiz yapıldığını belirterek, "Bu festivali İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu son iki yıldan bu yana İstanbul’un festivali haline getirerek bizim gücümüze güç katmıştır" dedi

İstanbul Haberleri 29.07.2021, 12:36 29.07.2021, 12:38 Burak ZİHNİ
Hasan Akgün: Festival gücümüze güç kattı

65 ülkeden 367 sanat elçisinin katıldığı festivalde bu yıl da Tarihi Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü üzerinden tüm dünyaya “Sevgi Birbirimize Barış Hepimize” mesajı verildi. Özel dans şovları, mehteran gösterisi, uluslararası kukla atölyeleri ve el sanatları çalıştayı, gölde müzik dinletisi flyboard, jetcar gösterilerinin yapıldığı festivalde yılın basın ödülleri gazeteci Barış Pehlivan ve Barış terk oğluna takdim edildi. Gecenin finalinde sahne alan Fatih Erkoç’un sağlık çalışanları ve öğretmenler için verdiği konser ise coşkuyu zirveye taşıdı. 22. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin resmi açılış törenine CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan, Kosova İstanbul Başkonsolosu Suzan Novoberdaliu, Tunus İstanbul Başkonsolosu Hedi Malek, KKTC İstanbul Başkonsolosluğu Eğitim ve Kültür Ateşesi Koralp Şerifoğlu katıldı.


22 yılda dünya festivali oldu

Festival açılış seremonisi ve ülkelerin bayrak şovunun ardından geleneksel festival ateşi yakıldı. Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün pandemi şartlarında gerçekleştirilen festivalde emeği geçen herkese teşekkür ederek şöyle konuştu: “22’inci Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali her şeye rağmen başladı ve kültürel zenginliklerle devam ediyor. 2020 ve 2021 maalesef pandemi gölgesinde bize zorlu bir festival yapmaya sebep oldu. Kültür hayatını devam ettirmek için bu zor iki yılda festival yapmanın gururunu taşıyoruz. Şimdi ise İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız son iki yıldan bu yana İstanbul’un festivali haline getirerek bize büyük güç katmış. Gücümüze güç katmıştır. Sayın Ekrem İmamoğlu’na, tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.’’


Festivallerin yaşatılması lazım

Konuşmasının devamında festivalin dünyadaki önemini anlatan Başkan Akgün şunları söyledi: "Dünya Halk Dansları Federasyonu’nun ısrarla üzerinde durduğu Dünya Halk Dansları Yarışması sanal ortamda yapılıyor. Dünya fotoğraf yarışması sanal ortamda yapıldı. Çocuk temalı kukla sanatının öğretilmesi veyahut çocuklar ile ilgili diğer sanatsal faaliyetler çok önemli. Bu sene kuklayı ortaya koydular. Dünya El Sanatları Sempozyumu azaltılarak 35, 40 ülkeye yakın devam ediyor Mimarsinan Kervansaray içerisinde. Heykeltıraşlar azaltılmış olarak 15 ülkeden gelen heykeltıraşlar heykellerini yapmaya devam ediyorlar. Çok enteresan ve çok güzel kültür el faaliyetlerini yansıtan sergiler ortaya konuldu. Özellikle fotoğraf yarışmasındaki ödül alan fotoğraflar ve diğer sanatsal faaliyeteler ile ilgili sergiler son derece dikkat çekici. Herkesin Pazar günü akşamına kadar bu sergileri izlemesi mümkündür. Asıl esas olan burada şudur; CIOFF ve FIDAF tarafından 7 kez üst üste dünyanın en iyi festivali ödülü verilen ve bu sene de Dünya Festivaller Birliği tarafından festival “Onur Ödülü” alan İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali dünya kültür hayatına, sanat hayatına, barışına çok önemli katkı sağlıyor. Bunun yaşaması için Ekrem İmamoğlu el koydu ve bunu nasıl İstanbul Festivali yaptıysa Kültür Bakanlığı da daha sonra herkesin bu ve benzeri festivalleri üstlenerek dünyada bu alanda biz de birincilikle oynuyoruz demek zorundayız. Kültür ve sanat hayatına yaşatmak için festivallerin yaşatılması lazım."


BU GURUR HEPİMİZİN

Festival Komite Başkan Yardımcısı ve Uluslararası Halk Dansları Federasyonu (FIDAF) 2. Başkanı Gürhan Ozanoğlu festivalin 7 kez en iyi festival ödülü aldığını belirterek şunları söyledi : "22 yıldır bu Festivalin başındayım. Söylenecek çok bir şey yok. Büyükçekmece halkı her şeyi söylüyor. Onlar ile birlikte Sayın Dr. Hasan Akgün ile birlikte 7 kez dünyanın en büyük festivali geçtiğimiz yılda da dünyadaki onur festivali seçildik. Bu gurur hepimizin."

Yorumlar (0)