Hasan Akgün'den Lozan Antlaşması mesajı

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Lozan Antlaşmasının 98’inci yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

İstanbul Haberleri 23.07.2021, 10:46 23.07.2021, 10:48 Burak ZİHNİ
Hasan Akgün'den Lozan Antlaşması mesajı

Kurtuluş Savaşı ile ağır bedeller ödeyerek kazanılan başarılara ekonomik, siyasi ve hukuki alanda da zafer ekleyen Lozan Antlaşması’nın 98’inci yıldönümünün kutlandığını belirten Başkan Akgün, mesajında şu ifadelere yer verdi:

24 Temmuz 1923'de imzalanan Lozan Antlaşması, Türkiye’nin parçalamasına yönelik olarak  hazırlanan Sevr Antlaşması’nın geçerliliğini sona erdirdi. Anlaşma, Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda Türkiye’nin geleceğini sadece Türkiye’nin belirleyeceğini tüm dünyaya kabul ettirmiştir. Bugün Lozan Barış Antlaşması ile de, Türk devleti dış politika ve siyasi zaferini tüm dünyaya kanıtlamıştır.  dahi Lozan’dan çıkartılacak çok önemli dersler vardır. Lozan Antlaşması aynı zamanda kurulacak olan Cumhuriyetin dış politikasının temel anlayışını da ortaya koymuştur. Bu anlayış Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün belirtildiği gibi “Yurtta barış, dünyada barış” tır.

 


“Lozan ile taçlandırıldı”

Türk milletinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde ortaya koyduğu bağımsızlık mücadelesi Lozan Antlaşması’yla taçlandırılmıştır. Bu açıdan, Türkiye’nin kurtuluşunun ve kuruluşunun, dünya devletleri tarafından kabul edildiği antlaşma olan Lozan Barış Antlaşması’nın 98’inci yıldönümünü, Cumhuriyet tarihimizin onurlu ve şerefli bir günü olarak bir kez daha kutluyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin varoluş belgesi olan Lozan Barış Antlaşması'nın yıldönümünü kutlar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Lozan’daki dik duruşuyla ülkemizi başarı ile temsil eden İsmet İnönü başta olmak üzere emeği geçenleri rahmet, saygı ve minnetle anıyoruz.”

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138