Hasan Hüseyin Üsküdar: Altı aileyi dağıttınız

İddiaya göre Zeytinburnu'nda yaşanan bir kavgaya karışan AK Parti Gençlik Kolları üyeleri polis tarafından gözaltına alındı. Daha sonra araya girilerek polisler, AK Partililerden özür diledi. 2 bekçi ve 1 polis açığa alındı. Konu ilçe Meclis'inde tartışıldı. CHP’li Hasan Hüseyin Üsküdar, “Siz devlet değil hükümetsiniz. 6 aileyi dağıttınız” dedi. AK Partili Muhammet Kaynar ise “Polislerimizin, bekçilerimizin görevden alınmaları söz konusu değildir” açıklamasını yaptı

İstanbul Haberleri 04.07.2022, 20:29 05.07.2022, 06:47 Burak ZİHNİ
Hasan Hüseyin Üsküdar: Altı aileyi dağıttınız

İddiaya göre Zeytinburnu'nda 27 Haziran akşamı iki grup arasında kavga çıktı. Olaya polis ve bekçiler müdahale etti ve gözaltı işlemi başlatıldı. Kavgaya karışan taraflar arasında AK Parti Zeytinburnu İlçe Gençlik Kolları üyesi 4 kişi olduğu öne sürüldü. Bunun üzerine polislerden, gözaltına alma işlemi yapılan AK Partililerden karakol koridorunda özür dilettirildiği ve 1 polis ve 2 bekçinin açığa alındığı iddia edildi. Bu konuyu ilçe Meclis toplantısında günedem getiren CHP’li Meclis Üyesi Hasan Hüseyin Üsküdar, “Siz devlet değil hükümetsiniz. 6 aileyi dağıttınız” suçlamasında bulundu. Olayın ardından İlçe Emnidyet Müdürü Murat Yıldırım'ın Şırnak'a tayin edildiğini ifade eden Üsküdar, “Millet Parkı’nda yaşanan olay, çok sevdiğimiz emniyet müdürü, yardımcısı ve 4 memurun başına yedig. Artık kendinize çeki düzen verin” tepkisini gösterdi.

Gençlerinize sahip çıkın!

“Gençlik Kolu Başkanı'nızın yarattığı infial, devletin polisini, müdürünü ve yardımcısını sürme noktasına getirdi” diyen CHP'li Üsküdar, “Kanun kaşısında herkes eşittir diyorsanız, herkes savcının karşısına çıkacak, yargılanacak ve cezasını çekecek. Çok ileri gidiyorsunuz. Bu arkadaşlara vakurluğun, mahalle başkanlığının, ilçe başkanlığının ne olduğunu hatırlatın. Mütevazi olmayı öğrenin. İlçe Başkanınız Kaymakamın üzerinde, İl Başkanınız Valinin üzerinde. Bunlar doğru işler değil. Böyle şeyler geçmiş dönemde bu ülkeye çok zararlar verdi. Devlet olmaya çalışan partiler bu ülkeye çok zarar verdi. Ak Partili arkadaşları uyarıyorum buradan. Gençlerinize sahip çıkın” dedi.


Bu idari bir süreçtir


Üsküdar’ın konuşmasını partisine karşı suçlama olarak değerlendiren Ak Parti Gurup Sözcüsü Muhammet Kaynar ise adli bir olaya müdahale eden polis ve bekçilerin yaptığı uygulama ile ilgili adli ve idari bir soruşturma başlatıldığını söyleyerek, işlemlerin devam ettiğini, tahkikat sonucunun da kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi. Kaynar, “Bu idari bir süreçtir. İdari süreçle ilgili yapılan işlemlerde kimsenin işinden ve ekmeğinden olması durumu söz konusu değil. Polislerimizin, bekçilerimizin görevden alınmaları söz konusu değildir. İdari soruşturma gereği yapılan usul işlemeleridir” ifadelerini kullandı.

15 bin kişiyi hatırlattı

“Bu ülke bir partinin il başkanının aynı zamanda hem Belediye Başkanı, hem de Vali olduğu dönemleri yaşadı” diyerek CHP'yi eleştiren Kaynar, “O dönemlere atıf yapmak için sanırım bu ifadeler kullanıldı. Bizim partimizde parti başkanı parti başkanıdır, Vali devletin valisidir. Belediye Başkanı partiden seçilmiştir ama ayrı bir görevi vardır. Bunlar birbirine karışmaz. Kimse kimsenin görev alanına müdahale etmez. Eski dönemler eskide kaldı. Bu ülkeye demokrasi geldi”diye konuştu. CHP Grubu'na seslenen Kaynar, İİBB’den çıkarılan ve işe geri alınmayan 15 bin kişiyi hatırlattı.Polis görevini yapıyor

Kaynar’a cevap veren Hasan Hüseyin Üsküdar da mülteci akını, uyuşturucu, kadın, insan ve silah ticareti ile zor bir bölge olan Zeytinburnu’nda görev yapan tüm emniyet müdürlerinin çok başarılı olduğunu, ancak Ak Parti’nin gençlerini zaptedemediğini ifade ederek, “Polis görevini yapıyor. İlçe Başkanı olaya müdahale ediyor, gücü yetmiyor bakanlar müdahale ediyor. Burası hukuk devleti. Emniyet savcılığa göndersin, hakim karar versin. Bırakın herkes görevini yapsın” dedi. Konuyla ilgili görüş bildiren Süleyman Uluocak da, öncelikle tüm ilçe belediyelerindeki nikah salonlarında sadece Belediye Başkanı’nın çelenginin bulunduğunu, oysa Zeytinburnu’nda Ak Parti İlçe Başkanlığı çelenginin de salonda olduğunu ifade ederek, o halde mecliste gurubu bulunan tüm siyasi partilerin çelenginin olması gerektiğini kaydetti.


ÖZDAĞ: 2 BEKÇİ VE 1 POLİS AÇIĞA ALINDI

Kavga olayını Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, gündeme getirdi. Özdağ, “27 Haziran akşam saatlerinde ilçe emniyet binası karşısında bulunan parkta kavga ihbarı gelmiş, bunun üzerine olay yerine bekçi ekibi sevk edilmiş, şahıslar birbirinden şikayetçi olmayarak ayrılmışlar. Ancak daha sonra iki kez daha kavga etmeleri üzerine bekçiler müdahale etmiş. Üçüncü kez kavga eden kişilere müdahale eden bekçiler, kavga eden şahıslarca darp edilmek istenmiş. Bekçiler, yardım anonsu yaparak destek istemiş ve ilçede bulunan tüm polis ve bekçi unsurları olay yerine intikal eder 4 şahsı kelepçeleyerek ilçe emniyete götürmek istemiştir. Saldırgan şahıslardan birisi, polis ve bekçilere saldırarak AK Parti gençlik kolları başkanı olduğunu, kimsenin kendisini ve yanındakileri göz altına alamayacağını söyleyerek bağırmıştır. Polis saldırganları işlemler için ilçe emniyet müdürlüğüne götürmüş ve işlem yapacağı sırada İlçe Emniyet Müdürü işlem yapılmamasını istemiştir. Müdür, olaya müdahale eden diğer polislerin ilçe binasına gelerek şahıslardan özür dilemelerini bu konunun kapanmasını istemiştir. Şehit Bülent Üstün Polis Merkezi koridorlarında kameralar önünde 8 resmi polis ve 2 bekçiye, kavga eden ve görevli memurlara tehditler savuran 4 kişiden özür dilettirilmiş. Olayın üzerinden 24 saat geçmeden şahısları kelepçeleyen 2 bekçi ve 1 polis açığa alınmıştır” iddiasında bulundu.

SELVİ SARITAÇ
 

Yorumlar (0)