Hayalet ağ temizliği

Hayalet ağ temizliği
Dünya Temizlik Günü kapsamında, Beylikdüzü Belediyesi ile Batı İstanbul Vakfı ve Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi Derneği gönüllüleri tarafından deniz canlılarının kabusu olarak bilinen hayalet ağlara yönelik temizlik çalışması yapıldı. Denizin dibinden çıkarılan ağlara takılan deniz canlıları kurtarılarak tekrar denize bırakıldı

Beylikdüzü Belediyesi, Batı İstanbul Vakfı ve Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi Derneği gönülleri, Dünya Temizlik Günü etkinliği kapsamında çöp körlüğünü yenmek, farkındalık oluşturmak temiz ve sağlıklı bir çevre temasıyla Gürpınar Sahili’nde denizde temizlik çalışması yaptı. Aralarında Beylikdüzü Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili Serdal Mumcu ve Beylikdüzü Belediye Meclis Üyesi Fatih Keleş’in de olduğu gönüllüler suya dalarak hayalet ağları topladı. Kıyıya çıkarılan ağlar sahilde bulunan ekipler tarafından incelemeye alındı. Ağlara takılı olan deniz canlılarını kurtaran ekipler tekrar denize bıraktı. Çalışmaların ikinci aşamasında ise sualtı ve plaj temizlik çalışması yapıldı. Denizden çıkarılan ağ ve çöpler farkındalık oluşturmak için sahilde sergilendi.


Tehlike saçıyor

Hayalet ağlara dikkat çekmek için çalışmaların artırılması gerektiğini söyleyen Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi Derneği Başkanı Hakan Tiryaki, “Gerek yaptığımız dalışlar gerekse ihbarları değerlendirerek bu hayalet ağları çıkarıp temizliyoruz. Hayalet ağ dediğimiz şey dünyada çok önemli bir sorun. Türkiye’de ise henüz boyutları tespit edilememiş bir sorun. Hem deniz canlılarına karşı hem de yaşam alanlarına karşı çok büyük tehlike saçıyor. Deniz canlıları ne yazık ki bu ağlara takıldığı için ölüyor” diye konuştu.

SESSİZ BİR ÇIĞLIK VAR

Dalış yaparak hayalet ağ arama ve çıkarma çalışmalarına katılan Beylikdüzü Belediyesi Meclis Başkan Vekili Serdal Mumcu ise, “Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşıyoruz. Ama denize yeterince önem verildi mi? Hayır. Denize bakmak ve seyretmek için değerlendirmişiz. Suyun altından bakınca ortaya bambaşka bir tablo çıkıyor. Sessiz bir çığlık var orada. Bugün insan kaynaklı çöpler topladık. İnsanlar bilinçlense deniz, geri kalan her şeyi kendisi çözecek. Sahil kentinde yaşayan Beylikdüzü halkı olarak hassasiyet gösterelim ki çocuklarımız da bu manzaraya baksın. Umuyoruz ki insanlar daha da bilinçlenerek kendi yarattıkları sorunu çözecek” ifadelerini kullandı.

HABER:

BARIŞ KIŞ
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.