Her şey çocuklar için

Arnavutköy'de yapımı tamamlanan "Ravza 4-6 yaş Kur'an Kursu” törenle açıldı. Açılışta konuşan Belediye Başkanı Haşim Baltacı, “Çocuklarımız için en doğrusu ne ise onu yapmaya devam deceğiz” dedi

İstanbul Haberleri 12.01.2022, 13:51 12.01.2022, 13:55 Burak ZİHNİ
Her şey çocuklar için

Arnavutköy'de yapımı tamamlanan İstanbul İl Müftülüğü’ne bağlı "Ravza 4-6 yaş Kur'an Kursu" açıldı. Açılış törenine, Dr. Ali Erbaş, İstanbul Vali Yardımcısı Arnavutköy Kaymakam Vekili Dr. Mehmet Hüseyin Nail Anlar, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş, Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.


İlim bilmek kıymetlidir

Açılış töreninde konuşma yapan Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, “Hangi yönden bakarsak bakalım gerek idareci gerek ebeveyn her şeyimizi çocuklarımızın geleceğini nasıl olumlu yönde etkileriz diye hep bir çaba içerisindeyiz. Eğitim hayatlarından gelecekteki iş hayatlarına varıncaya kadar güzel bir insan olsunlar, topluma faydalı olsunlar, faydalı birey haline gelsinler diye gayret sarf ederiz. Çocuklarımıza nasihat ederken de iyi insanları temel değerleri nedir onunla donanmaları için her türlü gayreti sarf ederiz. Çünkü biliyoruz ki insan büyüklerinden öğrendiğimiz kadarıyla iki kanatlı olmalı. Bir yandan maddi ilimler diye tabir ettiğimiz ilimlerle donanmalı. Diğer yandan da insani değerlere sahip olmalı ki bugün dünyada şikayet ettiğimiz birçok hadise yaşanmasın. Çünkü dünyada medeniyet olarak bize takdim edilen birçok şeyin temelinde acımasızlığın olduğunu, insana yakışmayan unsurların insan diye tarif edilen varlığı ne hale getirdiğini kanın gözyaşının hakim olduğu coğrafyalara baktığımızda görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.


 

Çocuklar iyilikle donatılmalı
Programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ise “İnsanoğlu iyi insan olması için peygamberler gönderilmiştir. Peygamberlerin gönderiliş amacı iyilikleri yaymak kötülükleri ortadan kaldırmaktır. Hz. Adem Aleyhisselam'dan Hz. Muhammed Aleyhisselam'a kadar gönderilen tüm peygamberlerin amacı iyilikleri yaymaktır. Bizler de peygamber varisleri olarak çocuklar için gençler için tüm insanlar için yapmış olduğu bu faaliyetleri onun varisleri olarak yerine getirmek zorundayız. Peygamber efendimiz Mescid-i Nebevi'yi inşa ettiği zaman içinde bir suffe yapmıştır yani mektep. Burada da gördüğünüz gibi camii burada, suffe de burada, mektep de burada. Hz. Ömerler, Hz. Fatımalar, Hz. Ayşeler orada yetişti. Küçük yaşlarından itibaren çocuklar Kur'an-ı Kerim'in bütün insanlığa emrettiği iyiliklerle donatılmalıdır” dedi.

Yorumlar (0)