İBB arbedenin gereğini yaptı

Kadıköy'de İETT sürücüsünün tartıştığı kadın yolcunun burnunu kırdığı iddia edilmişti. Konu hakkında 2. bir açıklama yapan İBB, ilgili şoför hakkında gerekli işlemlerin başlatıldığını duyurdu

İBB arbedenin gereğini yaptı

İBB'den yapılan açıklamada, "Dün yaptığımız açıklamanın çerçevesi ve sorumluluk anlayışımız gereği olarak, 29 Eylül 2020 Salı günü Kadıköy İETT peronlarında, bir sürücümüz ile kadın yolcumuz arasında yaşanan, üzüntü duyduğumuz arbedenin ardından yeni bir bilgilendirme yapma ihtiyacı doğmuştur. Dünkü açıklamada olayın tüm yönleriyle araştırıldığını ifade etmiştik. Bu çerçevede ilgili birim ve yöneticiler hızlı ve titiz bir çalışma yürüttü. Elde edilen ilk bilgilere göre; Otobüs AŞ şoförünün, otobüse binince İstanbulKart’ını basmayan kadın yolcuya ikazda bulunduğu tespit edilmişti. Son durağa gelindiğinde, şoförün otobüsün orta kapısından inen kadın yolcuyu arkasından giderek peron alanında uyardığı, burada bir arbede yaşandığı görülmüştü" denildi.


Kadının omuzundan tuttu

Açıklamanın devamında, "Devam eden inceleme sonucunda, olay yeriyle ilgili kamera kayıtlarına erişildi. Elde edilen görüntüler hemen incelendi. Görüntülerde; şoförün, arkası dönük yürümekte olan kadın yolcuyu omzundan tuttuğu, bunun üzerine yolcunun bu harekete tekme atarak karşılık verdiği görülmüştür" bilgisi verilerek, "Şoförün, savunmada kalmak veya geri çekilmek yerine bu tutumu sergilemesini kurumumuz adına kabul edilemez buluyoruz. Bir görevlimizin, bir kadına fiziki temas yoluyla müdahalesi kabul edilemez. Kadın yolcumuzun refleks gösterip fiziki karşılık vermesi de bu prensibimizi değiştirmez. Ayrıca, görüntülerden anlaşıldığı kadarıyla şoförün, kadın yolcuya mukabelesi ölçüsüzdür de. Bu şiddet, hiçbir şekliyle kabul edilemez. Otobüs AŞ çalışanı şoför hakkında, gerekli işlem yapılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyururuz" ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?