İBB duyurdu: Metrobüs troleybüse dönüşebilir | Troleybüs nedir?

Test sürüşleri yapılan yerli üretim yeni metrobüslerin denetimden geçmemesinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde metrobüs hattıyla ilgili yeni bir proje üzerinde çalışılmaya başlandı. Edinilen bilgiye göre, İBB'nin gündemde metrobüsün troleybüse dönüştürülmesi var.

İstanbul Haberleri 05.10.2020, 17:23

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim öncesinde metrobüs hattında yolculuk kapasitesini artırma sözü vermişti.

Geçen yıldan bu yana çalışmalar sürdürülüyor. Geçen yıl bu zamanlar, yerli üretim yeni metrobüs araçları test sürüşüyle denenmişti. Yolcu kapasitesini neredeyse iki katına çıkaran yeni araçlar test edildi ama onaylanmadı. Şimdi ise yeni metrobüs hattıyla ilgili yeni bir proje üzerinde çalışılıyor.

HaberTürk'te yer alan habere göre;  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, öğrendiğim bilgiye göre; metrobüsün troleybüse dönüştürülmesi gündemde.

Troleybüs nedir?

Troleybüs, gücünü genellikle yol boyunca asılı olan bir elektrik hattındaki iki kablodan alan elektrikli otobüstür. İki kablo kullanılmasının sebebi tramvayların aksine lastik tekerlekler kullanılması sebebiyle tek kabloyla devrenin tamamlanmasının olanaksız olmasıdır.

İlk troleybüs 29 Nisan 1882 tarihinde Berlin'in banliyösünde kurulmuş olan sistemdir. Kurulan bu sisteme Ernst Werner von Siemen "Elektromote" adını vermiştir.

Yorumlar (0)