İBB’nin parklarına yeşil bayrak ödülü

İBB’nin sorumluluk alanında bulunan Yıldız Korusu ve Göztepe 60. Yıl Parkı'na; Green Flag (Yeşil Bayrak) ödülü verildi. 25 yıldır dünyanın en güzel ve işlevsel parklarına verilen Green Flag, uluslararası bağımsız bir hakem heyeti tarafından organize ediliyor.

İstanbul Haberleri 11.11.2021, 18:27 Zehra Çelik
İBB’nin parklarına yeşil bayrak ödülü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) sorumluluk alanında bulunan parklar, kentlinin olduğu gibi uluslararası organizasyonların da takdirini kazanıyor. Kar amacı gütmeyen ve 25 yıldır uluslararası bir heyet ve Keep Britain Tidy tarafından verilen Green Flag (Yeşil Bayrak) ödülünü, İstanbul ilk kez aldı. İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı sorumluluğunda bulunan Yıldız Korusu ve Göztepe 60. Yıl Parkı; Belçika, Fransa, Almanya, Hollanda, İspanya, Portekiz ve İsveç’ten 30 parkın kazananları arasında yer aldı. 


Heyet hayran kaldı

Hakem heyetinde bulunan Carl McClean ve Emanuel Flecken, Yıldız Korusu ve Göztepe 60. Yıl Parkı’na övgüler yağdırdı. Parklardaki altyapının harika olduğunu belirten Flecken, “İstanbul'daki yeşil alanlar çok yüksek bir kalite standardında ve büyük bir yatırım içeriyor. Parkların tarihini korumak bir gurur nedenidir. Bu yüzden iki parkınızda ödül aldığınız için tebrikler. Çok yüksek bahçecilik ve tarım standartları da dahil olmak üzere yapılan tüm zor işleri takdir ediyoruz” dedi.
İstanbul'daki parklara yapılan yatırımdan çok etkilendiğini vurgulayan McClean ise, “Parkların yoğun olarak kullanıldığını görüyorum. Yeşil Bayrak Ödülü, elde edilmesi kolay bir ödül değildir. Personelin ve yönetimin sıkı çalışmasının ve parkların geliştirilmesinde topluluğun katkısının ifadesidir. Sermaye çalışmalarını ve parkların tarihi özelliklerini korumanızı çok takdir ediyoruz” ifadelerini kullandı.


6 aylık yoğun çalışma

İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, hakem heyeti ile 6 ay süren yoğun iyileştirme çalışması yürüttü. Sonrasında İstanbul’a davet edilen heyet, 380 bin metrekare alana sahip Yıldız Korusu ve 80 bin metre karelik Göztepe 60. Yıl Parkı’nda yaptıkları saha gezisi yaptı. Puanlama yaparken; karşılama yeri, sağlık ve güvenli, iyi bakımlı ve temiz, çevre yönetimi, biyoçeşitlilik, peyzaj ve miras, toplum katılımı, yönetim, pazarlama ve iletişim ana başlıkları altında 76 adet kriteri göz önünde bulundurdu. 
 

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?