İstanbul'da en riskli ilçeler hangisi? Koronavirüs haritası o yerleri işaret etti

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pek çok başkenti ve metropol şehirleri de derinden sarstı. Türkiye'de de istanbul'un koronavirüs risk haritası çıkarıldı. Hangi ilçelerde ne kadar koronavirüs tehlikesi olduğu belirlendi.

İstanbul Haberleri 09.04.2020, 10:27
İstanbul'da en riskli ilçeler hangisi? Koronavirüs haritası o yerleri işaret etti

1.5 milyon kişiden fazla kişiyi etkileyen ve 80 binden fazla vatandaşın da ölümüne sebep olan koronavirüs Türkiye'de de yüzlerce can aldı. İstanbul gibi milyonların yaşadığı bir şehirde kalabalık ve temasın çok olması salgına yakalanma riskini de artırıyor. Oluşturulan İstanbul koronavirüs haritası ile ilçelerin fotoğrafları çekildi ve riskleri analiz edildi. İşte detaylar...

Kumburgaz'a doğru azalış var
Avrupa Yakası’nda, vaka dağılımı Büyükçekmece ilçe merkezini geçtikten sonra, yazlıkların yoğun, kış nüfusunun düşük olduğu Kumburgaz’a doğru hızla azalıyor. Kamiloba, Celaliye, Selimpaşa, Silivri hattında hastalık yok denecek noktaya yaklaşıyor. Avrupa yakasının düşük risk gruplu bir başka ilçesi ise kırsal kesime yayılan Çatalca. Koronavirüsü, çok sayıda köyün yer aldığı, ilçe merkezinde de yerleşimin şehre göre nispeten seyrek olduğu Çatalca’yı şimdilik pas geçmiş görünüyor. Kuzeye doğru çıkarken son yıllarda yıldızı parlayan Arnavutköy de salgının ele geçiremediği ilçelerden biri haline gelmiş. Nüfusu hızla artan Başakşehir’e, yapılaşmanın seyrek, yeşil alanların kent merkezine göre hayli fazla olması nedeniyle tam sokulamamış hastalık.Kalabalığa tehdit
Hürriyet'in haberine göre Esenyurt, Küçükçekmece, Avcılar, Bağcılar, Esenler, Bahçelievler, Bayrampaşa, Bakırköy, Zeytinburnu ve Güngören’daki yoğun yerleşim merkezlerinden beslenen koronavirüs, tarihi yarımadayı da kucaklayıp, Beşiktaş, Beyoğlu ve Şişli üzerinden Rumelihisarı’na kadar kâbus gibi yayılmış. İkinci köprüden sonra azalan yapılaşma Boğaz’ın buradan Karadeniz’e kadar uzanan bu kesiminde hastalığa geçit vermemek için direniyor. İstanbul Boğazı’nın Anadolu yakası da benzer bir görüntü sergiliyor. Beykoz’dan Karadeniz’e kadar uzanan hat, Riva, Şile, Polonezköy’e şimdilik kuvvetli risk bölgesi olmaktan çok uzakta.

Faytonun kaldırılması şans
Hastalığın yayılması, Kavacık’tan sonra güneye doğru yoğunlaşıyor. Anadolu Yakası’nı Üsküdar, Kadıköy, Ümraniye, Ataşehir ve Maltepe üzerinden Sabiha Gökçen Havalimanı’na kadar tehdit ediyor.  Bu yakada, Silivri gibi İstanbul’un sınır ilçesi Tuzla da riski uzak tutmayı başarmış. Tabii bir de Adalar var. Evet, faytonlar kaldırılınca canhıraş kalabalığın elini ayağını çekmesi Adalar’a büyük ikramiye olmuş. İstanbul’un koronavirüs haritasında hastalığı işaret eden renkli noktacıkların en az görüldüğü ilçe bu sayede Adalar oldu.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?