İstanbul'da puslu hava hassas seviyede: "Yeri geldiğinde çıkmamakta fayda var"

İstanbul'da etkili olan puslu hava hassas seviyeye ulaştı. Prof. Dr. Hüseyin Toros ise bu hafta da kirli pus tabakasının görülmeye devam edeceğini açıkladı.

İstanbul Haberleri 23.02.2021, 15:27 28.02.2021, 10:50
İstanbul'da puslu hava hassas seviyede: "Yeri geldiğinde çıkmamakta fayda var"

İstanbul'da etkisini gösteren puslu hava İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) hava kalitesi haritasına göre hassas seviyeye gelindiğini işaret ediyor. Söz konusu haritaya göre İstanbul'da Sultangazi, Aksaray, Esenler, Bağcılar ve Kadıköy hassas seviyeye ulaşan ilçeler olarak gösterildi.

"Hava kalitesi düşük yerlerde bulunmak kirli havanın vücuda geçmesi demek"

İstanbul'da etkisini gösteren puslu havanın nedenlerine ise İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros şu şekilde değiniyor, "Şu anda ülkemizde yüksek basınç alanı hakim. Yüksek basınç alanı olduğu zaman, havada genel olarak inici bir durum söz konusudur. Normal şartlarda hava yükselir ama yüksek basınç alanlarında genel olarak hava aşağı doğru çöker. Dolayısıyla gece boyunca ışınım yoluyla yeryüzünün hızlı bir şekilde soğuması, sabah güneşin doğması ile beraber havalar ısınınca buralarda buharlaşma oluyor, yere yakın seviyede pus oluşuyor. Yüksek basınç alanlarında bir de hava hareket edemediği için, yükselemediği için atmosfere saldığımız kirleticiler  yükselemezler. Bu günlerde hava kalitesi diğer günlere göre daha düşüktür. Kirleticiler yere yakın olduğu için kalite düşmüş olur. Böyle günlerde mümkün mertebe kalitenin düşük olduğu yerlerde daha az bulunmak, vücudumuzu yoracak sportif faaliyetlerden kaçınmak lazım.  Çünkü vücut hareketlerimizin artması daha fazla solunum ve kirli havanın vücuda geçmesi anlamına geliyor."

"Yeri geldiğinde çıkmamakta fayda var"

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın tüm illerde hava kalitesi ölçüm istasyonları var, onlara bakmak lazım. Orada renkler vardır, yeşil  ve sarı renk görüyorsunuz sıkıntı yok. Ama turuncu, kırmızı, kahverengi gibi renkler  varsa biraz daha dikkat etmek gerekiyor. Yeri geldiğinde çıkmamakta fayda vardır diye düşünüyorum."

"İstanbul'a baktığımız zaman bazı bölgelerde sarı renkte, orta ama bazı yerlerde ise turuncu yani hassas seviyede bir hava kalitesi olduğunu görüyoruz. Bu durumun özellikle hassas grupları yaşlılar, çocukları olumsuz etkileyebileceğini söyleyebiliriz. Aksaray, Esenler, Sultangazi gibi yerlerde hava kalitesinin diğer noktalara göre daha düşük olduğunu görüyoruz."

"Bu hafta da kirli tabaka etkili olacak"

Ülkemiz üzerinde Yüksek basınç alanı etkisiyle, gece geç saatlerden sabah saatlerine kuvvetli enverziyon tabakasının olduğunu ifade eden Hüseyin Toros, "Normalde sıcaklık yükseklikle azalırken, bu günlerde yere yakın seviyeden yukarı çıktıkça daha sıcak oluyor. Dolayısıyla yere yakın seviyedeki hava üzerinde bir tabaka oluşmuş oluyor. Ve bundan dolayı yere yakın tabakada atmosfere saldığımız gazlar düşey yönde dağılamadığı için yer seviyesinde sis, pus oluşturuyor ve kirlilik değerleri artıyor. Verilere baktığımız zaman bu hafta, bu tabakanın ülkemizin pek çok yerinde etkili olacağını görüyoruz" dedi.

DHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?