İstanbul'da suç örgütüne yönelik operasyon! Yakup Süt kimdir

İstanbul Pendik, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece ve il genelinde yapılan operasyonlarda mafya lideri Yakup Süt gözaltına alındı. Peki Yakup Süt kimdir? İşte detaylar...

İstanbul'da suç örgütüne yönelik operasyon! Yakup Süt kimdir

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından uzun süredir takip altında bulunan Yakup Süt ve adamlarına yönelik operasyon bu sabah saatlerinde gerçekleşti. Saat 06:00 itibarıyla eş zamanlı yapılan baskınlara Özel Harekat Polisleri de destek verirken mafya lideri Yalup Süt de gözaltına alınan isimlerden biriydi. Peki Yakup Süt kimdir? Detaylar haberimizde.
 


Gözaltılar devam ediyor

Bu sabah gerçekleştirilen operasyonda haklarında yakalama kararı bulunan çok sayıda şüpheliyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında suç örgütü lideri Yakup Süt'ün de olduğu öğrenildi. Baskın yapılan adreslerden biri de Gaziosmanpaşa, Fevzi Çakmak Mahallesi, 795 sokakta bulunan siteydi. Saat 06.00 sıralarında Özel Harekat Polisleri ile adrese gelen ekipler içeriye girdi. Küçükçekemece'de ise baskın yapılan adreslerden biri Kanarya Mahallesi'nde bulunan Leylek Caddesi oldu. 5 katlı binaya giren ekiplerin, arama ve gözaltı işlemleri devam ediyor. 

 

yakup süt


Yakup Süt kimdir?

Karslı olan cezaevi firarisi Yakup Süt, İstanbul Polisi nin Muğla'da düzenlediği operasyonda yakalandı. Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Müdürlüğüne bağlı ekiplerin İstanbul'un değişik semtlerinde düzenlediği operasyonlarda, Yakup Süt ve 17 adamını çok sayıda silah, el bombası ve vatandaşlardan silah zoruyla gasp ettikleri çek ve senetlerle birlikte yakalanmışlardı. Yapılan sorgulamalardan sonra adamlarıyla birlikte tutuklanarak Kartal Cezaevine konan Yakup Süt, burada hastalığını bahane ederek hastaneye sevkini istemiş ve kendisine eşlik eden Uzman Çavuşun yardımıyla hastaneden firar etmişti. Firardan sonra çalışmalara başlayan polis Yakup Süt'ün kardeşi Yusuf Süt ve aralarında 9 adamın bulunduğu 10 kişiyi Edirne ve İstanbul'daki operasyonlarda yakalamıştı. Milliyet'in haberine göre, "Babaların tetikçisi" olarak tanınan Yakup Süt, adını Kırklareli Cezaevi'nden firar ettikten sonra uyuşturucu gemisi Lucky-S davasından sanık Nejat Daş'ı kaçırma girişimiyle duyurdu. Süt, Daş'ı 1994'te tutuklu bulunduğu Sinop Cezaevi'nden İstanbul DGM'ye geldiği sırada Daş'ın kardeşi Murat Daş'a ait Laleli'deki bir konfeksiyon atölyesinden 10 kadar silahlı adamıyla birlikte kaçırmıştı. Süt, Nisan 1994'te polisin Beylikdüzü'nde yaptığı bir operasyonda cinayet sanığı Dursun Ali Kılıç ve kendisi gibi cezaevi firarisi Vahit Ertuğrul'la birlikte yakalanmıştı. Süt, yakalandıktan sonra çıkarıldığı Şişli Adliyesi'nden firar etmişti.

Yorumlar (2)
yilmaz 2 yıl önce
helal.istanbul.polisi.elinize.saglik.Allah.uzun.omur.versin.sizr
yilmaz 2 yıl önce
Mali.sube.yakup.sutun
ve.kardeslerini n.tum.mal.varligina.el.koymali
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138