İstanbul Valisi Yerlikaya'dan AVM açıklaması: 'Kurallara uyma konusunda bilinç olduğunu gördük'

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, cami çıkışında açıklamalarda bulundu. Açıklamasında kısıtlamaların gevşetilmesine değinen Vali Yerlikaya, 'Bir gün önce de bir AVM'yi ben kendim ziyaret ettim. HES koduyla girme zorunluluğu ile ilgili, içeride ve bahçede kapasitenin yüzde 50'sine uyma ile ilgili çok samimi gayretlerin olduğunu gördük. Bilinç olduğunu gördük' dedi.

İstanbul Haberleri 13.03.2021, 18:21 13.03.2021, 19:08 Mert Köse
İstanbul Valisi Yerlikaya'dan AVM açıklaması: 'Kurallara uyma konusunda bilinç olduğunu gördük'

İstanbul'un tüm merkez camiilerinde ilçe kaymakamları ve ilçe sağlık müdürlerin katılımıyla Türkiye'de ilk koronavirüs vaka sayısının görülmesinin 1. yıl dönümünde, 14 Mart Tıp Bayramı'nda salgınla mücadelede hayatını kaybeden sağlık çalışanları için okunan hatimlerin duası yapıldı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'da Eyüp Sultan Camii'nde duaya katıldı. Vali Yerlikaya'nın yanı sıra, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbul İl  Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı ve Eyüpsultan Kaymakamı İhsan Kara da katıldı. 

İstanbul'da Cumartesi günleri yaşanan yoğunluk

Cami çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Yerlikaya, İstanbul'da Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılması sonrası yaşanan yoğunlukla ilgili olarak, " "Biliyorsunuz sadece vaka sayıları değil ama bir paket var. Sağlık bakanımız her fırsatta bunu açıklıyor. Biz 2 Mart'tan itibaren biliyorsunuz 4 risk grubuna göre tanımlanmış kademeli normalleşme ile beraber, onunla ilgili alınan önlemleri uyguluyoruz. İstanbul'umuz 16 milyonun üzerinde dünyanın 14. büyük mega kenti. Bu mega kentte, gerçekten vaka sayılarının karşılığında önceki gibi hastanede yatışların artmadığını, yoğun bakım ve entübelerin de artmadığını biliyoruz. Bu rakamları biz açıklayamıyoruz biliyorsunuz. Tek elden, kıymetli Sağlık Bakanımız aracılığı ile açıklanıyor" dedi.

'Hedef mavi kategori diyoruz'

İki günde tüm AVM'leri denetlediklerini belirten Vali Yerlikaya, "Bir gün önce de bir AVM'yi ben kendim ziyaret ettim. Yeme-içme yerleri ile ilgili çok iyi denetimler yapıyoruz. Sayıları paylaşıyorum, burada vermek istemiyorum ama insanlar artık 1 yıldan sonra basit maske, mesafe ve temizlik ile ilgili önlemlerin ne anlama geldiğini, yeme-içme yerleri ile ilgili 13 hafta kısıtlama oldu ama şu an da HES koduyla girme zorunluluğu ile ilgili, içeride ve bahçede kapasitenin yüzde 50'sine uyma ile ilgili çok samimi gayretlerin olduğunu gördük.  Bilinç olduğunu gördük. Duamız, temennimiz tedbirlere hep beraber kendi nefsimizle, biz kendimizi önemseyelim görelim 2 Mart'tan itibaren başlayan süreçte de İstanbulumuz ve tüm şehirlerimizde iyi sonuç olacağımıza inanıyoruz. Ümitsizlik yok, karamsarlık yok. Hedef mavi kategori diyoruz. O da olacak" ifadelerini kullandı.

'Lütfen aşı olalım'

Vali Ali Yerlikaya koronavirüs aşılanma sürecine de değinerek, "65 yaş ve üstü olan büyüklerimizde aşılanma oran dün itibarıyla yüzde 68 arkadaşlar. Bunu hep beraber başardık. Ama biz burada yeterli görmüyoruz. İstiyoruz ki, en çok risk grubunda olan 65 yaş ve üstü büyüklerimizden sizler aracılığı ile bir istirhamımız var. Lütfen aşı olalım, lütfen aşı olalım, lütfen aşı olalım. Her fırsatta, randevu aldım alamadım demek yok. Gönüllülük esasına göre yani kendi istiyorsa, zorunluluk yok. ama biz rica ediyoruz. Kendi iyilikleri, hepimizin iyiliği, geleceğimiz ve toplum sağlığı için aşılanmaları bizim ricamız. Kabul ederlerse başımız gözümüz üstüne. Her fırsatta, ister telefonla bize ulaşsın, cami çıkışlarında kaymakamlarımız bu işi organize ediyorlar. biz bu oranı daha da yukarı çıkartmak istiyoruz" açıklamasında bulundu.

DHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?