İstanbul'da maske takmamanın cezası kaç lira? Resmen açıklandı

Önceki gün alınan kararla yürürlüğe giren İstanbul'da maske takma zorunluluğu sonrasında takmayan vatandaşlara ne kadar ceza kesileceği yönünde farklı tarifeler uygulanmıştı. Vatandaşlar da masket takmamanın cezası kaç lira? sorusunu sorarak yanıt arıyordu. Ve onun da kararı verildi. İşte detaylar...

İstanbul Haberleri 19.06.2020, 10:08 19.06.2020, 10:18 Burak ZİHNİ
İstanbul'da maske takmamanın cezası kaç lira? Resmen açıklandı

Koronavirüs sebebiyle 48 ilde alınan maske takma zorunluluğu sonrası İstannbul Valiliği, şehirde maskesiz gezen vatandaşlara para cezası uygulanacağını açıkladı. Ancak kaymakamlıklara verilen ceza yetkisi sonrasında farklı tarifeler ortaya çıktı. 3 bin 150 liraya kadar kesilebilen cezaya kadar yetkisi bulunan kaymakamlıkların uygulamaları farklılık gösteriyordu. Beşiktaş'ta üç uyarma sonrasında 950 lira ceza kararı alınırken, Gaziosmanpaşa'da ise 392 lira olarak belirlendi.

Maske takmamanın cezası kaç lira?

Farklılığı ortadan kaldırmak için İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi dün saat 17.00'da Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir başkanlığında  toplandı. Toplantı sonrası İstanbul'da maske takmamanın cezası 900 TL olarak belirlendi.

Zorunluluk kesinlikle getirilmeliydi
Vatandaşların çoğu uygulamadan memnun olduğunu dile getirirken, büyük bir çoğunluk ise bu kurala halen uymuyor. Maske takan vatandaşların ise doğru kullanmadığı görülüyor. Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde arkadaşları ile yürüyüşe çıkan Mustafa Baydar, "Böyle bir zorunluluk getirilmeliydi. Millet çok ciddiye almıyor bu durumu. Maskeyi burnu açıkta, ya da çenesine takanlar var. Vatandaşların kurallara pek uyduğunu düşünmüyorum. Yüzde 60'ı uyuyor" dedi.

Kameraları görünce maskesini takan Tuğba Sarıca ise, "Lokantadan çıkmıştım. O yüzden takılı değildi" derken "Yine de uymaya çalışıyoruz. Maske zorunluluğu kesinlikle getirilmeliydi" diye konuştu. Meryem Karaca da, "Dünden bu yana maske takanların arttığını görüyorum. Gerekliydi bu uygulama" ifadelerini kullandı. DHA


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?