İstanbul'da sadece 45 okul sağlam çıktı!

Beyoğlu Ortaokulu’nun temel atma törenine katılan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Deprem performans analizi sonucunda 45 okul sağlam çıkmış, depreme güvenli hale getirilmesi gereken okullardan 59’u ilgili kuruluşlarca güçlendirilmiş, İSMEP kapsamında ise 722 okulumuzun güçlendirilmesi 344 okulumuzun ise yeniden yapımı tamamlanmıştır” dedi

İstanbul Haberleri 13.07.2021, 14:01 13.07.2021, 14:04 Burak ZİHNİ
İstanbul'da sadece 45 okul sağlam çıktı!

Piyalepaşa Mahallesinde inşa edilecek olan Beyoğlu Ortaokulu’nun temel atma törenine, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve çok sayıda bölge halkı katıldı. Temel atma töreninde konuşan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi’nin (İSMEP), 2006 yılında valilik bünyesinde kurulmuş olan İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından yürütüldüğünü söyledi.


5 buçuk milyar kaynak

"Okul bizim geleceğimiz olan çocukların değişmez eğitim yeridir. 1999 depreminde çok acılar yaşadık. Aynı acıları tekrar yaşamamak için devletimiz büyük tedbirler aldı" diyen Vali Yerlikaya, "İstanbul’da 1999 öncesi yapılmış olan bin 322 okulumuz bulunmaktadır. Deprem performans analizi sonucunda 45 okul sağlam çıkmış, depreme güvenli hale getirilmesi gereken okullardan 59’u ilgili kuruluşlarca güçlendirilmiş, İSMEP kapsamında ise 722 okulumuzun güçlendirilmesi 344 okulumuzun ise yeniden yapımı tamamlanmıştır. 41 okulumuzun güçlendirilmesi, 25 okulun da yeniden yapımı için İSMEP kapsamında bütçemiz mevcut olup, kalan 86 okulumuz için ise bütçe ihtiyacımız vardır. Bugüne kadar İSMEP kapsamında okullarımız için 5,5 milyar lira kaynak ayrılmıştır" ifadelerini kullandı.


Yakında yenileyeceğiz

Programda konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ise "Hüviyet Bekir Ortaokulu; yapımına başlandı, devam ediyor. Dolapdere Bölgesi’nde. 24 derslikli olacak. Konferans Salonu ve spor alanları yapılacak. Piripaşa Hezarfen Ortaokulu’nun; Eylül ayında yapımına başlanıyor. Dr. Tevfik Sağlam Ortaokulu; Bedrettin Mahallesi’nde. İhalesi yapıldı. Önümüzdeki günlerde yıkılacak ve Eylül ayında yeni binanın yapımı başlıyor. Piyalepaşa İlköğretim Okulu; Kadımehmet Mahallesi’nde. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da ilk eğitime başladığı okul burası. Projesi hazırlanıyor, okulumuzu çok yakında yenileyeceğiz. Düzenlemesi yapılıyor, yeni eğitim öğretim döneminde öğrencilerini ağırlayacak. Güzel Sanatlar Lisemiz Beyoğlumuzda bir ilk olacak" bilgisini verdi.

DHA

Yorumlar (0)
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?