İstanbullu gençler hayata hazırlanıyor

Gençleri iş hayatına hazırlamayı hedefleyen İBB Genç Yetenek Gelişim Programı başvuruları başladı. Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek programa ilk defa, gerekli şartları sağlayan tüm İstanbullu gençler başvurabilecek. Başvurular, 9 Temmuz 2021 tarihine kadar web üzerinden yapılabilecek

İstanbul Haberleri 28.06.2021, 14:26 28.06.2021, 14:27 Burak ZİHNİ
İstanbullu gençler hayata hazırlanıyor

İstanbul’da ikamet eden 30 yaş altı gençlerin mesleki, kişisel bilgi ve becerilerini artırmayı, onları iş hayatına hazırlamayı hedefleyen İBB Genç Yetenek Gelişim Programı’nın başvuruları başladı. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve ilk kez İstanbullu gençlere açılan programa, herhangi bir işte çalışmayan ve lisans ve üzeri mezunu gençler, 9 Temmuz 2021 tarihine kadar www.kariyer.ibb.istanbul adresinden başvuru yapabilecek. Başvurudan sonra yapılacak İngilizce Sınavı ve Genel Yetenek Testi sonrası başarılı olan adaylar, kura çekilişine dahil olacak. Programda; geleceğin yetkinliklerini kazandırmak üzere e-eğitim ile web tabanlı seminerler (webinar), İstanbul'un deneyimleneceği saha çalışmaları, yepyeni fikirlerin projeye dönüştüğü gelişim kampı ve kariyer fırsatlarının yakalanacağı sektörel buluşmalar yer alacak.

Rüştünü ispatlamış

İBB İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Danışmanı ve projenin yürütücüsü Yiğit Oğuz Duman, programa ilişkin bilgileri ve İBB Genç Yetenek Gelişim Programına katılacak gençleri neler beklediğini anlattı. Gençleri çok kapsamlı ve rüştünü ispatlamış bir programın beklediğini ifade eden Duman, “İlk olarak birbirimizi hissedebileceğimiz bir lansman etkinliği ile buluşacağız. Sonrasında ise teorik anlamda bilgilerini geliştirebilecekleri bir dizi e-eğitim ve webinarlar ile yolculukları devam edecek. Bu eğitimlere paralel olarak İstanbul’u bizzat deneyimleyebilecekleri saha çalışmalarına dahil olacaklar. Yeri gelecek süt dağıtacaklar, yeri gelecek Halk Ekmek büfelerinde görevli olacaklar. İETT ile İstanbul’u gezip, İSKİ/İGDAŞ ile sayaç okuyacaklar. Uçtan uca yapılandırılmış saha çalışmalarında insanlara hizmet vermenin, onları dinlemenin ve bunları layıkıyla yapmanın nasıl bir duygu olduğunu hissedecekler. İş yaşamında çok önemli olan bu yaşantıyı, İBB gibi çok çeşitli alanlarda hizmet veren bir kurumun bünyesinde deneyimleyerek becerilerini geliştirme şansı yakalayacaklar” diye konuştu.

İş dünyasıyla buluşacaklar

Gençlerin programın ilerleyen aşamalarında iş dünyasının önde gelen kurumlarıyla bir araya gelerek paylaşımlarda bulunacaklarını da sözlerine ekleyen Duman, şöyle devam etti: “Bu buluşmalar, gençlerin ufuklarını açacak, iş yaşamında ve geleceğin dünyasında kendilerinden neler beklendiğini görmelerini sağlayacak. Programın son aşamasında ise edindikleri bilgi ve becerileri uygulamaya aktarabilecekleri bir proje üretim sürecini deneyimleyecekler. Gelişim Kampı adını verdiğimiz bu etkinlikte tasarım odaklı düşünce ve proje yönetimine dair eğitimler alarak gruplar halinde bir fikir üzerine çalışacak ve çözümler geliştirecekler.  Her aşamasının titizlikle kurgulandığı İBB Genç Yetenek Gelişim Programı, 2021 yılında yetenek gelişimi alanında dünyaca otorite kabul edilen Associationfor Talent Development (ATD) tarafından en iyi gelişim programı ödülüne layık görüldü.”

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138