Kapasitemizin üstüne çıktık

Salgın sürecinde yapılan çalışmaların artarak devam edeceğini vurgulayan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, “Pandemi sürecinin başından beri dezenfeksiyondan sosyal yardımlara, sağlıktan denetime kadar birçok alandaki çalışmalarımızı, kapasitemizi artırarak sürdürüyoruz. Bu zor günleri daha çok çalışarak aşacağız” diye konuştu

Kapasitemizin üstüne çıktık

Esenyurt Belediyesi, COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamındaki çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlara yapılan sosyal yardımlar artarak devam ederken sokaklar, PTT şubeleri, kamu binaları, toplu taşıma araçları ve meydanların da aralarında olduğu yerler rutin olarak dezenfekte ediliyor. Zabıta ekipleri, hijyen denetimleriyle vatandaşların hastalığa yakalanmasının önüne geçerken bu süreçte sokak hayvanları da unutulmadı. Şu ana kadar ilçe genelinde sokak hayvanlarına 39 bin kilogram mama dağıtıldı.

Otellerde kalmaları sağlandı
Esenyurt Belediyesi, COVID-19 salgını sürecinde 500 kişiye evde sağlık hizmeti verirken, 2 bin 329 kişi de hasta nakil hizmetinden yararlandı. Bakıma ihtiyaç duyan yaşlı ve hasta vatandaşları evlerinde ziyaret eden belediye personeli, bu vatandaşların kişisel bakım hizmetlerinin yanı sıra evlerini de temizledi. Bu kapsamda 285 evin temizliği yapıldı. Salgınla en önde mücadele eden sağlık çalışanlarını da unutmadı. Esenyurt ilçesindeki 5 pandemi hastanesinde görev yapan sağlık çalışanlarına yüz siperliği ve çeşitli hediyeler verilirken, virüsü ailelerine bulaştırma endişesi yaşayan sağlık çalışanlarının otellerde kalmaları da sağlandı.

Sosyal yardımlar devam etti
Pandemi sürecinde sosyal yardım çalışmaları da artarak devam etti. 14 bin 250 haneye gıda kolisi dağıtılırken, ayrıca 22 bin 622 adet içecek, kahvaltılık gıda, meyve ve et yardımı yapıldı. Bunların yanı sıra 12 bin 390 litre Derman Süt, 4 bin 130 adet kaşar peyniri ile 10 bin 903 porsiyon sıcak yemek dağıtan Esenyurt Beleidyesi, yine bu süreçte 8 bin 850 ihtiyaç sahibine alışveriş kartı, bebek bezi ve bebek maması desteği sağladı. Esenyurt Belediyesi, salgın sürecinde vatandaşları bilgilendirmeyi de ihmal etmedi. Sağlık kuruluşları, ibadethaneler, pazar yerleri, dernekler, market ve toplu konutların girişlerine salgına karşı yapılması gerekenlere ilişkin bilgiler içeren uyarı levhaları asıldı. 160 noktadaki billboardlar aracılığıyla, COVID-19 önlemleri Esenyurtlulara bildirildi. Meydanlar, ibadethaneler, kıraathaneler, pazar yerleri ve muhtelif ortak alanlarda 25 bin bilgilendirici el ilanı dağıtıldı. Pazar yeri, banka, market ve fırın gibi alanlara 3 bin 500 adet sosyal mesafe etiketi uygulandı. COVID-19 döneminde alınması gereken tedbirler, uyulması gereken kurallar ve yürütülen çalışmalarla ilgili, bir kısmı işitme engelli bireyler için işaret dilinde olmak üzere hazırlanan bilgilendirici içerikler sosyal medyada yayınlandı. Çağrı merkezinde 128 bin 83 çağrı cevaplanırken Covid-19 Psikolojik Danışma Hattı’nda her gün 09.00-22.00 arasında 437 kişiye psikolojik destek verildi.

Online eğitim desteği
Pandemi Sürecinin olumsuz etkilediği eğitim alanında da Esenyurt Belediyesi öncü çalışmalar başlattı. Online Etkinlikler kapsamında ilk yardım ve hijyen eğitimi, psikolojik destek, beslenme, müzik, spor egzersizleri, kukla gösterileri, tiyatro, masal anlatımı, interaktif yarışmalar ve yemek tarifleriyle ilgili yayınlar yapıldı. Bu yayınlarla 574 bin 59 kişiye erişilirken, Üniversite Hazırlık Sınıfları ve Kültür-Sanat Eğitimleri kapsamında 56 branşta 15 bin 100 öğrenciye uzaktan eğitim verildi.


Hijyen denetimi yapıldı
Vefa Sosyal Destek Hattı aracılığıyla gelen, maaş çekimi ile eczane ve market alışverişlerine ilişkin 541 talep Zabıta personelince karşılandı. 5 bin 317 iş yeri hijyen kuralları, fiyat konuları ve ilgili genelgeler kapsamında denetlendi. Denetimler kapsamında, hijyen ve fiyat konularında uygunsuz faaliyet yürüten 209 iş yeri mühürlendi. Gıda ve sağlık sektörlerindeki kuruluşlar, genelgeler hakkında bilgilendirilirken, bu kuruluşlarda maske ve eldiven denetimleri de yapıldı. Esenyurt Belediyesi, COVID-19 mücadelesinde diğer kamu kurumlarına araç ve personel desteği de sağladı.

BARINAK GÖNÜLLÜSÜ ANNELER UNUTULMADI
Esenyurt Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, hayvan barınaklarından gönüllü çalışan annelerin anneler gününü çiçek ve hayvan maması vererek kutladı

Her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan anneler günü Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma kısıtlamasına denk geldi. Esenyurt Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri de hayvan barınaklarında gönüllü çalışan annelerin evlerine gitti. Barınak gönüllüsü annelerle çalışmaktan mutlu olduğunu söyleyen Esenyurt Belediyesi Veteriner İşleri görevlisi Muhammet Yolcu “Esenyurt Belediye Başkanımız Kemal Deniz Bozkurt’un selamını getirdik. Sizlerle çalışmak bizim için büyük keyif" diyerek annelere çiçek, hayvanları için mama hediye etti. Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri anneleri ziyaret ettikten sonra sokak hayvanlarına mama ve su dağıtımı yaptı. İlçenin birçok noktasına bırakılan mama ve suyun yanı sıra hayvanların sağlık problemi olup olmadığı da kontrol edildi.

EVDE SAĞLIK HİZMETİ
Koronavirüs salgınına karşı çalışmalarını ilçe genelinde yoğun bir şekilde sürdüren Esenyurt Belediyesi, Evde Sağlık Hizmeti’ne de ara vermeden devam ediyor. Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, hastaneye gidemeyen yatağa bağlı, yaşlı veya hasta vatandaşlara, ihtiyaç duydukları sağlık hizmetlerini evlerinde veriyor. Evlere yapılan ziyaretlerde, steril kıyafet, maske, eldiven gibi Koronavirüs’e karşı gerekli tüm önlemleri alan ekipler, hastaların şikayetlerini değerlendirerek tam teşekküllü sağlık kuruluşlarına da yönlendirmeler yapıyor. Esenyurt Belediyesi’nin “Evde Sağlık Hizmetleri”nden yararlanmak isteyen vatandaşlar, belediyenin 444 0 411 numaralı çağrı merkezini arayarak Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne başvuruda bulunup, program dahilinde hizmet alabiliyor.

Yorumlar (0)