Koronavirüs kiraları uçurdu

İstanbul'da konut kiraları bir yılda 10.81 artış göstererek en yüksek seviyeye ulaştı.. En pahalı ilçe müstakil evlerin yoğun olduğu Sarıyer oldu.

İstanbul Haberleri 10.02.2021, 16:28 Gül Sert
Koronavirüs kiraları uçurdu

İstanbul'da konut kiraları yüzde 10.81 artış gösterdi. Artışla birlikte ilçelerdeki kira değerleri değişti. Gayrimenkul değerleme platformu Endeksa'nın verilerine göre, kira bedellerinin en yüksek olduğu ilçeler ise sırayla Sarıyer, Beşiktaş, Bakırköy ve Beyoğlu oldu.

Metrekare birim fiyatları ise şöyle; Sarıyer 30 lira, Beşiktaş 28 lira, Bakırköy ve Beyoğlu ise 23 lira... İstanbul ilçeleri için ise metrekare birim fiyatları ortalama 17 lira...

ORTALAMA RAKAM BİN 700 LİRA

Gayrimenkul uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran İstanbul'da son bir yılda artan konut kiralarını değerlendirdi. Yaşanan artışla ilgili  Başaran, “Geçen seneden bu seneye yüzde 10.81 bir artış gözlendi. Bu artışta birinci sırayı Sarıyer aldı. Daha sonrasında Beşiktaş ondan sonrasında Beyoğlu ve sonrasında Bakırköy. Baktığımızda bu dört ilçe birbirleriyle yarışır halde oldular. İstanbul ilçeleri için metrekare birim fiyatları ortalama 17 lira oldu. 100 metrekarelik bir evi tutmak istediğiniz zaman ortalama vereceğiniz rakam bin 700 lira. Bu tüm İstanbul ilçeleri için verilmiş bir istatistik ama bölgelere göre değişiklik gösterebiliyor." ifadelerini kullandı.

YÜZDE 23'LÜK ARTIŞ GÖSTEREN İLÇELER DE VAR

Bazı bölgelerde oranların daha yüksek olduğundan söz eden Başaran, sözlerine şöyle devam etti:

"Bin liraya oturmuş olduğunuz bir evde yüzde 10.81 artışla 100 lira gibi bir artış gözlendi. Enflasyon oranlarına göre paralellik gözüküyor. Bazı bölgelerde daha yüksek oranları görebiliyoruz. Genel ortalama yüzde 10.81 diyoruz ama İstanbul'da yüzde 23'lük artış gösteren yerler de var. Mesela Esenyurt, Bayrampaşa. O bölgelerde kira rakamları bir önceki senede düşük kaldı. Mal sahiplerinin enflasyon oranından yüksek oranda artış yaptığı istatistikler arasında var.

PANDEMİ TERCİHLERİMİZİ DEĞİŞTİRDİ

Pandemiyle birlikte insanların tercih ettikleri evlerinde türlerinin değiştiğini anlatan Başaran, şu ifadeleri kaydetti:

“Pandemi sürecinde herkesin dengesi değişti. Müstakil, bahçeli, havuzlu evler tercih edildi. Nedenine gelince hepimizin nefes alma ihtiyacı oldu. İstanbul'da çok pahalı rezidanslar var. Baktığınızda o plazalarda insanlar nefes alamıyor. Oksijeni havalandırma borularından almak durumunda kaldılar. Balkona çıkmak istedikleri zaman balkona çıkamadılar. Şehir merkezindeki lokasyonlarından ayrılarak Anadolu Yakası için Tuzla'ya, Kurtköy'e geçtiler. Avrupa Yakası içinse Beylikdüzü, Hadımköy taraflarına geçtiler. Oradaki kira rakamlarının artmasının sebebi de oraya talep olduğunu gösteriyor. Geçen seneden bu seneye yüzde 10.81 artış varken Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa, Esenyurt gibi bölgelerde bu rakam yüzde 20'lerin üzerine çıkmış."

METREKARE BİRİM FİYATI EN FAZLA OLAN YER SARIYER

Gayrimenkul Uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran sözlerini şöyle tamamladı:

"Metrekare birim fiyatının en yüksek olduğu bölge Sarıyer. Sarıyer'in metrekare birim fiyatı 30 lira. Hemen ikinci sırada Beşiktaş geliyor 28 lira. Beşiktaş'ta 100 metrekare bir ev tutmak istemiş olursanız 2 bin 800 lira ödemeniz gerekiyor. Sarıyer'de 3 bin lira ödemeniz gerekiyor. Hemen arkasından Bakırköy ve Beyoğlu geliyor. Onlardaki metrekare birim fiyatı da 23 lira. Daha sonraki ilçelerse Şişli ve Kadıköy."

Yorumlar (0)