Kuşlar bizi kanatlandırdı

“Kuş Kanadında Masallar” temasıyla, Küçükçekmece’de ilk kez gerçekleştirilen ‘Masal İstanbul’ Uluslararası Masal Festivali ilçenin tarihi mekanı Kibrithane’de yapılan açılış programıyla başladı. Belediye Başkanı Kemal Çebi, "Festivalin ana temasını belirlerken kuşlar hayal gücümüzü kanatlandırdı" dedi

Kuşlar bizi kanatlandırdı

Küçükçekmece Belediyesi ve Seiba – Uluslararası Hikâye Anlatıcılığı Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen ve pandemi şartlarına uygun olarak organize edilen festivalin açılış gecesi renkli görüntülere sahne oldu. İlçede 6 gün boyunca sürecek olan festival kapsamında Türk, İtalyan, Alman, İngiliz ve Filistinli 29 alanında uzman isim yetişkin ve çocuklara masallar anlatarak, masalların büyülü dünyasına yolculuk yaptıracak.


Eğitimde tasarruf yok

Festivalin ana temasını belirlerken, Küçükçekmece Gölü’nü mesken tutan kuşların kendilerine ilham verdiğini ifade eden Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, “Küçükçekmece’de yaşayan 166 kuş türünün ve göç yolları ilçemiz olan kuş türlerinin gelecek nesillere aktarılmasını misyon edindik. Festivalin ana temasını belirlerken kuşlar hayal gücümüzü kanatlandırdı. 6 gün boyunca masalların büyülü dünyasına yolculuk yapacağız. Küçükçekmece bir mozaik kent. Bizim görevimiz ilçemizi hak ettiği marka değerine kavuşturabilmek. Küçükçekmece’yi kültür, sanat ve eğitimde fırsat eşitliğinin sağlandığı bir kent haline getirerek, herkesin mutlu olduğu bir kent inşa etmek istiyoruz. Kültürden, sanattan ve eğitimden asla tasarruf etmeyeceğiz” diye konuştu.


Sanatseverlerle buluştu

Açılış toplantısına Başkan Çebi’nin yanı sıra Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, Masal İstanbul’un Sanat Yönetmeni Nazlı Çevik Azazi ve davetliler katıldı. Müzik eşliğinde anlattığı masallarla geceyi renklendiren Nazlı Çevik Azazi, “Bu festival benim için bir düştü, şimdi gerçek oldu. Masala aşık olan düşbazlar, 6 gün boyunca festivale nefes vermek için Küçükçekmece’de olacaklar. Her bir masal kuş kanadında taşınmış bir tohum ve dinleyicinin kulağıyla buluştuğu zaman canlanıyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu. Güney Özkılınç da Başkan Çebi’ye sanata verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, plaket takdim etti. Türk Halk müziğinin usta yorumcusu Nida Ateş ise festivalin açılış gecesinde “Kuş Kanadında Türküler” temalı konser verdi. Turna, bülbül, keklik gibi kuşları konu alan türküleri seslendiren Ateş, sanatseverlere müzik ziyafeti yaşattı.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?