Mahkeme parkın fotoğrafını istedi

Küçükçekmece'de yenilenen çocuk parkında kullanılan görsellerin silahlı terör örgütü PKK / KCK'nın sembollerini andırdığı gerekçesiyle üç sanığın 7.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada mahkeme, parkın son halinin fotoğraflarını istedi.

İstanbul Haberleri 06.07.2021, 14:28 Zehra Çelik
Mahkeme parkın fotoğrafını istedi

Kontrol mühendisi Deniz K., savunmasında, "Ben bunun başka şeylere çağrışım yapacağını düşündüm ve kaldırılmasını söyledim. Hiçbirimiz bu düşüncede değiliz. Hepimizin de milliyetçi insanlar olduğumuza inanıyorum. Yağmurlar başlayınca kaldırılamadı. Süreç uzadı ve bu konu buralara geldi. Böyle bir terör örgütüyle anılmak onur kırıcı. İlk etapta kimse bundan rahatsız olmadı. Ta ki belediye tepeden video çekene kadar. Tepeden çekildikten sonra belli oldu ve tepki geldi. Ben daha öncesinden, 'Neden bu renkler' diye itiraz da ettim. Biz bu işi zaten kabul etmemiştik başka. Benim asla kötü niyetim yoktu. Böyle bir şeyle yan yana gelmek bile onur kırıcı. Diğer kişilerin de bu terör örgütüyle yan yana gelecek insanlar değil. Ben kontrolden sorumluyum ve işimi iyi yaptığımı ve ihmalimin olmadığını düşünüyorum. Sonradan kamuoyunda bir tepki olunca hemen değiştirdik" dedi.

Onay almak zorundayız

Peyzaj mimarı Yüksel P. ise "Biz ihaleyi alıyoruz, sözleşmeyi imzalıyoruz, projeler geliyor ve konuşuyoruz. İşi yaparken, sürekli danışıp onay almak zorundayız. Bu işe sonradan dahil oldum. Deniz Hanım projeyi yolladı, ben de taşeron firmaya ilettim. Projede güneş figürü vardı. Gülsüm Hanım güneşin kenarlarını köşeli yapabileceklerini söyledi. Duvar yeşildi. Sarı, kırmızı, yeşil renk o şekilde ortaya çıktı. Böyle bir konunun içinde olmak çok üzücü. Deniz Hanım rahatsızlığını söyledi. Biz, yıldızların ucuna mavi daireler yaptık. Amacımız, yıldız görüntüsünü kaybetmekti aslında. Biz bunu konuşurken, drone ile çekim yapılmış. Sonra sosyal medyada bu hale geldi. Çok masumca ve rengarenk olsun diye yola çıkılan şey korkunç bir şeye dönüştü. Hiçbirimiz bu görüntüyü anlamadık bile. Ama drone görüntüsü ile suç duyurusunda bulunulmuş. Cahillik de diyebilirsiniz ama sözde bayrak denilen şeyi bilmiyordum bile" diye konuştu.

Ciddiyetini sonra anladık

Kauçuk firmasında görevli peyzaj mimarı Gülsüm G. de savunmasında, "Öncelikle terör örgütü propagandası suçlamasıyla yargılandığım için çok üzgünüm. Müşteriler bir şey hayal ediyor, biz de teknik olarak ne, nasıl mümkün olur onu yapıyoruz. Ben orada bir güneş yapmaya çalıştım. Aslında orada kullanılan renk kırmızı değil, kiremit kırmızısı olarak geçer. Yıldızın olduğu yer, gezegen konseptli yerdi. Proje yapıldığında, Yüksel Hanım aradı ve 'Bunu hemen değiştirmemiz lazım. Terör örgütünün bayrağını anımsatıyor' dedi. Ben o zaman fark ettim. Şeklin terör örgütü renklerini andırdığının söylenmesinin ardından yıldız köşelerine pon pon şeklinde mavi renkli şekiller yerleştirdik. Biz olayın ciddiyetini medyaya düştükten sonra anladık. Çocuklar için keyifli, neşeli bir konsept yaptık ama üzücü bir noktaya bağlandı" diyerek suçlamayı reddetti.

Beraatlerini talep ettiler

Parkın 40 gün sonra gerekli değişikliğe uğradığını belirten sanık avukatları da müvekkillerinin PKK terör örgütü ile zıt düşüncelere sahip olduklarını, PKK'yı lanetleyen insanlar olduklarını ve olayda kasıtlarının olmadığını belirterek beraatlerini talep ettiler. Mahkeme heyeti, tanık dinlenmesine yer olmadığına, parkın son halinin fotoğraflarının gönderilmesine karar verdi. Duruşma ertelendi. DHA

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?