Maltepe'de Kültür Çalıştayı başladı

Maltepe Belediyesi’nin destekleriyle ilçenin yeni kültür-sanat merkezi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Dünyaya Kültür Taşıyan Ön Türkler Çalıştayı” başladı.

Maltepe'de Kültür Çalıştayı başladı

Yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda akademisyenin katıldığı çalıştayda Türkiye Turan Akademisi ve Araştırma Merkezi’nin kuruluşu ilan edilirken çalıştayın açılış konuşmasını yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Türkiye edebiyatının çok değerli bir kalemi olan Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde sizi ağırlamaktan onur duyduğumu belirtmek isterim. Çalıştaydan çok şey öğreneceğimizi ve deneyimlerimizi birbirimize aktaracağımızı düşünüyorum” dedi.


Anadolu kültürünü aktarıyoruz
Maltepe Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Türk Halkları Konseyi, Ön-Türk Akademisi ve Yeditepe Üniversitesi’nin işbirliğiyle düzenlenen “Dünyaya Kültür Taşıyan Ön Türkler Çalıştayı” yoğun bir katılımla başladı. İlçenin yeni kültür-sanat merkezi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen çalıştaya Kazakistan, Rusya, Azerbaycan, Almanya gibi birçok ülkeden Türklerin kökeni üzerine araştırmalar yapan akademisyenler katıldı. Eski bakanlardan Namık Kemal Zeybek’in de yer aldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Türkiye edebiyatının çok değerli bir kalemi olan Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde sizi ağırlamaktan onur duyduğumu belirtmek isterim. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Yaşar Kemal deyince sadece bir romancı, edebiyatçı akla gelmiyor. Aslında çalıştayın da adını taşıdığı Türklerin ana merkezlerinden biri olan Anadolu’daki o kadim kültürden günümüze gelenler, iz bırakanlar, kar tanesiyle örtülse bile Namık Kemal Zeybek gibi değerlerimiz sayesinde genç kuşaklara bunlar taşınıyor. Bizler de bu büyük yükü omuzlarımızda taşıyoruz. Neden? Maltepe Belediyesi görevi devraldığımız günden bu yana teninin rengi, ırk, dil, din ve mezhebine bakmayarak insana hizmet etmeyi Hakk’a hizmet etmek olarak gördük.” dedi.
 

Yorumlar (0)