Maltepe’nin can dostları, arama-kurtarma köpeği oluyor

Maltepe’nin can dostları, arama-kurtarma köpeği oluyor
AFAD tarafından eğitilen, Maltepe Belediyesi'nin Thor ve Zeyna adlı çoban köpekleri arama-kurtarma çalışmalarında yer almaya hazırlanıyor.

Maltepelilerin katılımıyla isimleri belirlenen Thor ve Zeyna isimli Belçika çoban köpekleri, Maltepe Belediyesi’nin arama-kurtarma köpeği oluyor. AFAD Anadolu Yakası Köpekli Arama Ekip Amirliği’nde eğitilen köpekler, 1,5 yıl sonra görevlerine başlayacaklar.

Maltepelilerce isimleri belirlenen 2024’ün Ocak ayında belediyeye katılan Malionis cinsi Belçika çoban köpekleri Thor ile Zeyna, arama-kurtarma köpeği olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. AFAD Anadolu Yakası Köpekli Arama Ekip Amirliği’nce eğitmen Ceyhun Ersöz koordinesinde Emre Volkan Uzun tarafından eğitilen köpekler, eğitimlerini tamamladıktan sonra, deprem başta olmak üzere doğal afetlere müdahale edecek ekipte bulunacaklar.

Yapılan eğitim çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Emre Volkan Uzun, “Şu an köpeklerimizin eğitimleri kapsamında sosyalleşme, duyarsızlaştırma çalışmaları devam ediyor. Ayrıca av güdülerini geliştiriyor, onları ödül ve oyunla kazazedeleri bulmaya yönlendiriyoruz. Elbette daha yolun başındayız. Köpeklerimiz 6 aylık ve eğitimler bir buçuk yıl gibi bir süre alıyor. Şu an Maltepe yerleşkemizde köpeklerimiz için bir yaşam alanı oluşturmaya çalışıyoruz. Daha sonrasında onların fiziksel antrenman ve çalışmalarını devam ettirebilmeleri için çalışma yapacağız. Amacımız ülkemizde afet ve acil durumlarda bir cana daha dokunabilmek ve köpeklerimizin koku duyularından faydalanmaktır. Zaten köpeklerimizin de eğitimine karar verdiğimiz an, Kahramanmaraş merkezli depremlerdir.” dedi.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Merkezi - Ali Birerdinç

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.