Maske takmadığı için polislerle tartışan kadının 9 yıla kadar hapsi istendi

İstanbul Kadıköy'de maske takmadığı için polisler tarafından darp edilerek gözaltına alınan Rana Batı hakkında, 9 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

İstanbul Haberleri 05.10.2020, 17:01 Gazete Damga

İstanbul Kadıköy'de 19 Ağustos günü maske takmadığı iddia edilen Rana Batı'nın (20) maske denetimi yapan polislerle tartışmasına ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, polis memurları O.N.M. ile B.S.'nin olay yerinde maske denetimi için görevli oldukları anlatıldı.

'POLİSLERE KÜFÜR ETTİ' İDDİASI

Rana Batı’nın maskesini kurallara uygun olarak takmaması nedeniyle polis memuru B.S.'nin Batı’yı uyardığı ve maskesini takmasını istediği belirtildi. Rana Batı’nın maskesini takmasına rağmen polislere küfür ettiğinin anlatıldığı iddianamede, polis memuru B.S.'nin “neden küfrediyorsun”  diye seslendiği aktarıldı.

İddianamede, Rana Batı’nın toplumsal yaşamda hakaret anlamına gelen orta parmak işareti yaptığı anlatıldı.

'GÖREVİ ENGELLEYECEK ŞEKİLDE TEKME ATTI'

Polis memurlarının Batı’dan şikayetçi olacaklarını belirterek karakola davet ettikleri, Batı’nın ise polis memurlarının görevlerini yapmalarını engelleyecek şekilde tekme atarak ve elini kullanarak cebir sayılan davranışlarda bulunduğu ifade edildi.

Polis memuru B.S.'nin Batı’yı etkisiz hale getirebilmek ve devam etmekte olan saldırıyı önlemek amacıyla zor kullanma sınırları içerisinde müdahalede bulunduğu anlatıldı.

9 YIL 4 AYA KADAR HAPİS İSTEMİ

Genç kız hakkında “görevi yaptırmamak için direnme”, “kamu görevlisine alenen hakaret” suçlarından 2 yıl 15 günden 9 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

Batı’nın arkadaşı Zeynep K. hakkında ise polis memurlarına hakaret içerikli sözler söylediği gerekçesiyle “kamu görevlisine hakaret” suçundan 1 yıl 5 aydan 4 yıl 1 aya kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

POLİS MEMURLARI HAKKINDA TAKİPSİZLİK

Öte yandan polis memurları B.S. ile O.N.M. hakkında ise kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi. Ek takipsizlik kararında, polis memurlarının yasal sınırlar içerisinde müştekiye zor kullanarak müdahale ettikleri belirtildi.

Kararda, polis memurlarının görevi başındayken kendilerine yönelik bu tarz saldırılarda devlet otoritesini ve maruz kaldıkları şiddet eylemini de düşünerek somut olaydaki gibi müdahalelerde bulunmalarının zor kullanma yetkisi kapsamında kalacağı kaydedildi.

Polis memurlarının üzerine atılı görevi kötüye kullanma ve zor kullanma yetkisine ilişkin sınırı aşılması suçlarının yasal unsurlarının oluşmadığı, Rana Batı ve Zeynep K.'ye yönelik cinsel taciz ve cinsel saldırı suçlarının işlendiğine dair somut delil elde edilemediği belirtildi.

rana batı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?

`)}});