Matematikçiler yurda döndü

Macaristan'da düzenlenen 'Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı'nda bir altın, iki gümüş ve bir bronz madalya kazanan İrem Gülce Yazgan, Melek Güngör, Sena Başaran ve Cemre Çetin elde ettikleri tarihi başarıyla yurda döndü

Matematikçiler yurda döndü

Macaristan'ın Eger kentinde 11'incisi düzenlenen Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı'nda TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından "2202 Bilim Olimpiyatları Programı" kapsamında desteklenen Türk öğrenciler İrem Gülce Yazgan altın, Melek Güngör ve Sena Başaran gümüş, Cemre Çetin ise bronz madalya kazandı. Türk Hava Yolları'nın tarifeli seferiyle bugün İstanbul'a gelen başarılı öğrenciler ve TÜBİTAK heyeti İstanbul Havalimanı'nda basın mensupları tarafından karşılandı.


İkinci olduk

Burada açıklama yapan TÜBİTAK Matematik Olimpiyaları Komitesi Başkanı Azer Kerimov, olimpiyatlardan başarıyla döndüklerini söyledi. Kerimov, "Bu sene takım olarak ikinci olduk. Olimpiyatlara Avrupa'dan 31 ülke, toplamda ise 57 ülke katıldı. Öğrencilerimiz bir altın, iki gümüş ve bir bronz madalya kazandı. Kıl payı kaçtı. Aslında daha iyi başarı da yapabilirdik. Öğrencilerimizi Türkiye'de birkaç aşamada seçiyoruz ve yıl boyu çalıştırıyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK'ın katkılarıyla kamplar düzenleniyor. Öğrencilerimiz yıl boyu, 3- 4 aylık süreçlerle kamp yaptırıyoruz. Böylelikle iyi bir seviyeye gelmiş oluyorlar" diye konuştu.

Hedef birincilik


Olimpiyatlarda altın madalya kazanan Ankara Fen Lisesi 10'ncu sınıf öğrencisi İrem Gülce Yazgan, Türkiye'yi başarıyla temsil ettiği için gurur duyduğunu söyledi. Yazgan, "TÜBİTAK'ın belirli aralıklarla düzenlediği kamplarla hazırlandım. Ülkemizi temsil ettiğimiz için gurur duyduk. İleride bilgisayar ve matematik okumak istiyorum bu yüzden olimpiyatlardın faydalı olduğunu düşünüyorum. Seneye hedefimiz ülkemizi birinci yapmak" dedi.

DHA

Yorumlar (0)