Mehmet Murat Çalık: Beton değil yeşil lazım

Çölleşme ve kuraklıkla mücadele kapsamında ilçede birçok projeyi hayata geçirdiklerini açıklayan Belediiye Başkanı Mehmet Murat Çalık, "İstanbul’un bu büyük riski ortadan kaldırması için çılgın projeler, beton kuleler ya da düzensiz konut artışlarına değil; doğayı koruyan vadilere, yeşil alanlara, kent ormanlarına, üreten topraklara, temiz bir çevreye ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

Mehmet Murat Çalık: Beton değil yeşil lazım

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2017 yılında Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK BİLGEM işbirliği ile hazırladığı Türkiye Çölleşme Modeli raporunda bilim insanları; Türkiye arazisinin yüzde 12.7 si zayıf, yüzde 53.2 si orta ve yüzde 25.5 inin yüksek çölleşme riski altında olduğunu belirtti. Orta yüksek risk grubunda belirtilen arazilerin çölleşme ve arazi bozulumuyla ilgili mücadelede hızlı ve etkin önlemler alınmaması durumunda yakın gelecekte Türkiye yüz ölçümünün yaklaşık yarısının (%48.6) yüksek çölleşme riski altında olduğu değerlendirildi.


Faaliyetlerimiz sürüyor

Beylikdüzü Belediyesi'nin, çölleşme ve kuraklıkla mücadele kapsamında ilçede birçok projeyi hayata geçirdiklerini ve bu riski ortadan kaldırmak adına doğayı koruyan adımlar attıklarını belirten Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “İstanbul’un bu büyük riski ortadan kaldırması için çılgın projeler, beton kuleler ya da düzensiz konut artışlarına değil; doğayı koruyan vadilere, yeşil alanlara, kent ormanlarına, üreten topraklara, temiz bir çevreye ihtiyacı var. Bizler temiz bir çevre oluşturmak adına “Bugüne Nefes Yarına Umut” olmak için yeşil alan faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.


5 bin 186 yetişkin ağaç

Beylikdüzü Belediyesi ise 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü kapsamında yaptığı açıklamada, son iki yılda yaptığı yeşil alan faaliyetleriyle ilçede kişi başına düşen yeşil alan miktarını 9.6 metrekareye çıkardığını duyurdu. Doğaya yapılan yatırımları her zaman öncelikli tutan ve yeşil alan hedefini daha da üst seviyelere taşımak için adımlar atan Belediye, Beylikdüzü genelinde yaptığı çalışmalar kapsamında 389 bin 864 metrekare yeni yeşil alan ile birlikte toplam yeşil alan miktarının 3 milyon 509 bin 490 metrekareye ulaştığını belirtti. Bu kapsamda ayrıca ilçe genelinde 5 bin 186 adet yetişkin ağaç ve 144 bin 389 adet fidan, çalı ve bitki dikildiği söylendi.


Ülkenin de sorunu

Belediyeden yapılan açıklamada, "Daha yeşil bir Beylikdüzü için 40 yeni parkı kente kazandırdık. Kentin bereketli topraklarında üretimi canlandırmaya, bununla birlikte yeşil ve sosyal alanların sayısını artırmaya da yönelik çalışmalarına ara vermeden devam ediyoruz. Doğayı koruyan vadilere, yeşil alanlara, kent ormanlarına, üreten topraklara, yaşam bahçelerine, temiz bir çevre oluşturmak adına Beylikdüzü’nde “Bugüne Nefes Yarına Umut” oluyor. Çölleşme olgusunun sadece söz konusu kentin değil, ülkenin de önemli bir sorunu haline geldiği gerçeğiyle çalışmalarını sürdüren Beylikdüzü Belediyesi, gerek çölleşme ve kuraklıkla mücadelede gerekse toprağın doğru ve verimli kullanımı adına pek çok önemli projeye imza atıyor. Örneğin son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışmaları tamamlanan Yakuplu Kent Ormanı ile kente yepyeni bir yaşam alanı kazandırıldı. 50 dönümlük alanda hayata geçirilen, peyzaj düzenlemeleriyle de ziyaretçileri hayran bırakan ormanda yer alan 224 ağaç korunarak mevcut ağaçların iki katı kadar ağaç dikildi" bilgisini verdi.

KENT TARIMINA KATKI SAĞLANDI

Açıklamanın devamında belediye tarafından ilçe halkının toprakla olan bağını kuvvetlendirmek ve kent tarımını desteklemek amacıyla oluşturulan 20 bin metrekarelik Umut Meyve Ormanı ve Hobi Bahçeleri’nde çoğaltılan ata tohumlarına dikkat çekilerek, "2018 yılında 12 tür 32 çeşit tohumla başlanılan ata tohumu çoğaltımı 21 tür 519 çeşide yükseldi. İsmini Beylikdüzülü vatandaşların verdiği ve Yaşam Vadisi 3. etaba teğet, 20 bin m2’lik bir alana sahip olan Yaşam Bahçesi’nde ise olgunlaşan tüm ürünler, yenilerinin yetişebilmesi adına toplanırken Beylikdüzü'ndeki ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırılmak üzere Beylikdüzü Gıda Bankası'na teslim ediliyor. Üretim boyunca da herhangi bir kimyasal kullanılmadan ve doğal tarım ilkelerini uygulayarak yerel tohumdan üretilen fidelerle organik sebze meyve yetiştiriliyor. Çocukların kent tarımını öğrenmesi ve üretmenin önemini kavraması adına belediye tarafından ayrıca Küçük Bahçıvanlar Parkı da hayata geçirildi. Parkta çocuklara tarım eğitimi verilirken aynı zamanda çocuklarla birlikte toplamda 2 bin 350 adet sebze dikimi de gerçekleştirildi" ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)