Mesut Üner ile Çatalca'da bir ilk daha

Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner ilçenin yöresel değerlerini de vitrine çıkarıyor. Ormanlı Mahallesi'nin muhteşem pirincini herkes tanısın diye düzenlenen Pirinç Festivali'nde konuşan Üner, “Çatalca’mızda yine bir ilki gerçekleştiriyoruz. Festivaller zincirimize bir halka daha ekliyoruz. Festivallerimizi mahallelerimize taşıyor, Çatalca'mızın yöresel değerlerinin tanıtımını yapıyoruz” dedi

İstanbul Haberleri 01.08.2022, 13:31 01.08.2022, 13:40 Burak ZİHNİ
Mesut Üner ile Çatalca'da bir ilk daha

Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner, kültür sanat festivalleri ile vatandaşları buluştururken, aynı zamanda da ilçenin yöresel değerlerinin tanıtımını, mahallelere taşıdığı festivallerle yapıyor. Geçtiğimiz hafta Çanakça Mahallesi ile özdeşleşen mısırın ve yöresel lezzet keşkeğin tanıtımı için Keşkek ve Mısır Festivali organize eden Başkan Mesut Üner, Ormanlı Mahallesinin de kalitesi ve lezzetiyle öne çıkan ürünü pirinç için Çatalca’da ilk kez pirinç festivali düzenledi. Ormanlı Mahallesinde gerçekleşen Pirinç Festivalinde ve festivale eşlik eden geleneksel olarak düzenlenen Sünnet Şöleninde binlerce vatandaş bir araya gelerek muhteşem günün coşkusunu düzenlenen etkinlikler ve konserler eşliğinde yaşadı.

çatalcaBugün tarihi bir gün

Festivalin açılış konuşmasını yapan Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner sözlerine, böylesine anlamlı bir günü birlikte yaşamaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek ve tüm konuklara hoş geldiniz diyerek başladı. Başkan Mesut Üner konuşmasında, “Çatalca’mızda yine bir ilki gerçekleştiriyoruz. Festivaller zincirimize bir halka daha ekliyoruz. Festivallerimizi Mahallelerimize taşıyor, Çatalca'mızın yöresel değerlerinin tanıtımını yapıyoruz Çatalca’mızın yöresel ürünlerini ülkemize ve tüm dünyaya tanıtacağız. Ormanlı pirincimizde bu değerlerimizden biri. Ormanlı Mahallemizin gerçekten en özel, kaliteli ve leziz pirinci için ilk kez düzenlediğimiz Pirinç Festivalimizle farkındalık oluşturacak, coğrafi işaretini alacağız.” sözlerine yer verdi.

çatalca
 Biz destek olmak için varız

Sünnet Şöleni’nin de aynı günde yaparak iki mutluluğu bir arada yaşadıklarını dile getiren Başkan Mesut Üner sözlerinin devamında, “Bugün aslında iki büyük mutluluğu paylaşıyoruz. Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz sünnet şölenimizde bu yıl 250 evladımızı sünnet ettirdik. Geleneksel Sünnet Şölenimizde bu yıl sünnetlerini yaptırdığımız 250 evladımıza da muhteşem bir sünnet düğünü yapıyoruz. Bizler Çatalca’mızın mutluluğu için varız. Sevinçleri, mutluluğu, acıları hüznü paylaşmak için varız. Birbirimize destek olmak için varız. Yüce Rabbim sünnet çocuklarımızın damatlıklarını da nasip etsin. Bizler Çatalca’mız için çalışmaya, çocuklarımız için çalışmaya devam edeceğiz.  Gözbebeğimiz çocuklarımızın sünnetleri hayırlı uğurlu olsun. Ormanlı Mahallemizde Pirinç Festivalimize ve Sünnet Şölenimize katılan tüm vatandaşlarımıza ve sanatçılarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kaydetti.


çatalca


Sünnet çocukları için konvoy

Bu yıl geleneksel sünnet şöleninde sünnet olan 250 çocuk ve aileleri Sünnet Şöleninin yapıldığı Ormanlı Mahallesine Çatalca’dan başlayan kortej eşliğinde getirildi. Şölende doyasıya eğlenen çocuklar çeşitli animasyon gösterileriyle unutulmaz saatler yaşadı. Katılımcıların anılarında silinmeyecek güzel ve renkli birbirinden eğlenceli saatlerin yaşandığı Pirinç Festivali ve Sünnet Şenliğinde iz bırakacak yarışmalardan birisi de Ayıkla Pirincin Taşını yarışması oldu. Yarışmaya katılan kadınlar büyük ödülü kazanmak için kıyasıya mücadele verdi. Yarışmanın birincisi altın ödülünü alkışlar arasında alırken, yarışmaya katılan tüm yarışmacılara günün anısına hediyeler takdim edildi.

çatalca
 


Konserlerle eğlence doruğa ulaştı

Pirinç Festivali ve Sünnet Şöleninde tüm gün süren eğlencelerle, ikramlarla dolu dolu bir gün geçiren vatandaşların festival coşkusu Yöresel Sanatçı Mehmet Şerif Aydın’ın birbirinden güzel şarkılarıyla doruğa ulaştı. Festivale damga vuran bir diğer sanatçı ise unutulmaz ve dillerden düşmeyen şarkıları ve muhteşem yorumuyla Ümit Yaşar oldu. Dinleyiciler Ormanlı Mahallesinin muhteşem atmosferinde güzel bir yaz akşamını, ünlü sanatçının şarkılarına hep birlikte eşlik ederek geçirdiler.


BAHADIR SÜGÜR

Yorumlar (0)