Müzikle yaşayın stressiz yaşayın

Bilim insanlarının yıllardır sürdürdüğü araştırmalar müzik dinlemenin insan sağlığına hem fiziksel hem de ruhsal olarak katkı sağladığını ortaya koyuyor. Sırt ağrısından uyku kalitesine, beslenme bozukluklarından kaygı ve stres sıkıntılarına kadar birçok rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olan müziğin bilimsel olarak ispatlanmış yararlarını listeledik. 

İstanbul Haberleri 06.07.2021, 15:17 Zehra Çelik
Müzikle yaşayın stressiz yaşayın

Müzik, birçok insanın vazgeçilmezi. Ruh hali de müzik seçiminde oldukça etkili. Hareketli veya daha yavaş müzikler dinleyerek insanlar ruh halini belli edebiliyor. Ancak müzik dinlerken ruhumuz ve bedenimiz de dinleniyor. Beden ve ruh sağlığını müzik dinlemek olumlu yönde etkiliyor.İşte müzik dinlemenin faydaları:

Kalbe iyi gelir

Müzik ruhun gıdası olduğu kadar kalbin de gıdası. Hastalıkların iyileşmesine yardımcı olan müzik, kalp rahatsızlıklarının da tedavi sürecini hızlandırabiliyor. Kalp ritimlerini normalleştiriyor, tansiyonu düzene sokuyor. 

Ağrıları dindirir, hafifletir 

En iyi ağrı kesici olan müzik, ağrıların hafiflemesi ve dinmesinde önemli rol oynar. Özellikle sebebi bilinmeyen bazı ağrıların sadece müzikle dindiğinin görüldüğü olmuştur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Müzik, bağışıklık sisteminizde önemli rol oynayan bir hücrenin miktarını artırabiliyor. 15 dakika müzik dinlemek hücreleri olumlu yönde etkiliyor ve bu sayede bağışıklık sisteminiz güçleniyor, gelişiyor.

Ezberlemeye ve öğrenmeye yardımcı olur

Araştırmalarla kanıtlanmış gerçeklerden biri de müzik dinlemenin ezberlemeye ve öğrenmeye yardımcı olmasıdır. Buna mozart etkisi de denir. Öğrencilerin ders çalışma esnasında klasik müzik dinlemeleri çalıştıkları konuyu daha rahat öğrenmelerini sağlıyor.

Daha mutlu hissettirir

Müzik dinlemek, ruhunuza, ruh sağlığınıza iyi gelir. Müzik dinleyerek kendinizi daha mutlu ve huzurlu hissedebilirsiniz. Hatta bazı psikolojik hastalıkların çözümlenmesi için müzikle tedaviler uygulanabiliyor.

Öfkeyi azaltır ve sakinleştirir

Müzik dinlemek stres kontrolünde de oldukça etkilidir. Kişiyi sakinleştirir ve öfkesini azaltır. Örneğin; trafikte sakin ve yavaş müzikler dinlemek, sevdiğiniz müzikleri dinlemek öfkeyi azaltır ve daha kolay bir yolculuk geçirmenizi sağlar.

Odaklanma gücünü artırır

Müzik dinlemek zihni uyanık tutar ve konsantrasyonu artırır. Odaklanma problemi yaşadığınız anda müzik dinleyerek odaklanma gücünüzü arttırabilirsiniz.
İştah kontrolüne yardımcı olur. Müzik dinlemenin diğer bir faydası ise iştah kontrolüdür. Yapılan bir testte klasik veya caz müzik çalan bir restoranda müşteriler müzik dinlerken daha az yemek tüketmişler ve ortamdan daha fazla zevk almışlardır.

Rahat bir uyku sağlar

Yapılan bir araştırmaya göre, uykuya dalmakta ve rahat bir uyku uyumakta zorluk yaşayan insanlar müzik dinleyerek bu sorunun üstesinden gelebiliyor. Müzik, kişinin uykuya dalmasını kolaylaştırıyor ve uyku sorunlarına birebir çözüm oluyor.

Yorumlar (0)