Nargile kafe işletmecileri de normalleşme istiyor! Nargile kafeler ne zaman açılacak?

Koronavirüs sürecinde kapatılan nargile kafeler birçok mekan için verilen yeniden açılma kararından faydalanamamıştı. Bu sebeple dükkanlarının kepenklerini açamayan işletmeciler Beşiktaş'ta bir araya gelerek; "Nargile kafelerimizin bir an önce faaliyete geçebilmesini talep ediyoruz" dedi.

İstanbul Haberleri 07.07.2020, 13:34 Burak Zihni
Nargile kafe işletmecileri de normalleşme istiyor! Nargile kafeler ne zaman açılacak?

Beşiktaş Meydan'da bir araya gelen yaklaşık 20 kişilik nargile kafesi işletmecisi, normalleşme sürecinde henüz açılmamış olan işletmelerinin faaliyete geçmesi için taleplerini dile getirdikleri bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Normalleşmeyle birlikte birçok restoran, kafe vb. mekanların açılmış olmasına rağmen nargile kafelerin faaliyetine henüz izin verilmediğini, bu sebeple maddi zorluklar yaşadıklarını söyleyen işletme sahipleri, "Nargile kafelerimizin bir an önce faaliyete geçebilmesini talep ediyoruz" dedi.

"Nargile kafelerimizin bir an önce faaliyete geçebilmesini talep ediyoruz"
Nargile Kafe işletmecilerinin temsilen konuşan Hasan Durmuş, "Bizler ekmeğini kazanmak için, emeği ile çalışan milyonlardan 1 milyonuz. Yani ailenizin bir ferdi, mahallenizden bir komşu, her gün selamlaştığınız tanıdık yüzlerdeniz. Kendi emeğini sermaye yapmış gecesini gündüzüne katarak çalışmasına rağmen zorlu yaşam şartlarında kıt kanaat geçinebilen nargile kafe işletmecileri ve çalışanlarıyız. Tüm dünyanın yaşamış olduğu pandemi sürecinde bizlerde iş yerlerimizi kapatmak zorunda kaldık. Pandemi süreci boyunca kepenklerini kapatmış işletmelerimizin tüketmediği elektrik, su, doğal gaz, internet faturalarını ve kiralarını ödeyebilmek için bankalardan talep ettiği krediler yeterli olmamış ve mevcutlu kredilerimizi ödeyemez durumdayız işletmeciler olarak halen nargile kafelerimizi açamıyoruz. Tütün ve tütün ürünlerinin bireysel tüketimi ile ilgili hiçbir sınırlama yasaklama olmamışken, nargile kafe işletmecileri, çalışanları ve tedarikçileri olarak halen evlerimize ekmek götüremeyenleriz. Dürüst yollar ile emeği karşılığı ekmeğini kazanmanın temel hakkımız olduğu tartışmasız bir gerçektir. Bu nedenle özellikle yaşadığımız son dönemdeki ekonomik zorlukları aşabilmek, toplumun tedbirli yeni normalleşme sürecinde bizlerde tüm gerekli önlemlerimizi alarak artık nargile kafelerimizin bir an önce faaliyete geçebilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

"Normal hayata dönmek istiyoruz"
Nargile kafe işletmecileri olarak normalleşme sürecinde kendi işletmelerinin de açılmasını istediklerini söyleyen Serkan Kızılay isimli işletme sahibi, "Yüzlerce işçimiz var. İşten çıkaramıyoruz, çıkarmakta istemiyoruz. Normal hayata dönmek istiyoruz. En azından açılış tarihiyle ilgili bir tarih verilirse ona göre tedbirlerimizi alırız. İş bir yana özel hayatımızdaki standartları da bir düzene koymamız gerekiyor. Kimimizin çocukları özel okullarda okuyor mevcut durum nedeniyle devlet okullarına göndermemiz gerekecek. Çünkü önümüzü göremiyoruz, bir an evvel iş yerlerimizi açmak istiyoruz. Bir taraftan mal sahiplerinden ihtarnameler geliyor. Çalışanlarımızın maaşlarını ödemek için kredi çekmek durumunda kaldık. Zor durumdayız yetkililerden bu soruna çözüm bulmalarını bekliyoruz" dedi.

"Devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz"
Bu süreçte çoğu işletmecinin kiralarını bile ödeyemeyecek durumda olduğunu söyleyen bir başka işletme sahibi Mehmet Mehdi Dalmaz ise, "Nargile ülkemizde bir sektör haline geldi. Devlet büyüklerimizden sektöre ilişkin bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Bir sürü çalışanımız var, bir çok kişiye istihdam sağlıyoruz. Çoğumuz kirasını ödeyemiyor, çalışanlarını maaşlarını ödemekte zorlanıyoruz. Yaklaşık 2 bin işletme var. Ortalama 10 kişi çalışıyor bir işletmede. İşletmecisiyle, tedarikçisiyle, çalışanıyla bir milyona yakın insanı ilgilendiren bir sektör. Devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz" diye konuştu.


Yorumlar (4)
Serkan Alp 1 ay önce
Evin tek erkek ogluyum elimde mesleğim yok bütün gecimimi nargile sektörunde kazanarak yapıyorum babam koa hastasi calisamaz durumda cok zor durumdayız devletimizden bize yardim etmesini talep ediyoruz lütfen sesimizi duyun cok zor durumdayım
veysel tacir 1 ay önce
küçük bir nargile kafede bile kozcu çaycı nargileci nargile temizleyen ailesi bakımıyla ilgilendiği insanlarderken bir kafe en az20 kişiye bakıyor 5calisan sigortalı anlamına geliyor bir an evel açılmasını devlet büyüklerimizden bekliyoruz
Mahmut Karakaya 4 hafta önce
Turizm bölgesinde yılın 6 ayı faaliyet gösteren bir çok işletme , geçen sene Kasım ayından bu yana kapalı ve sezonun açılmasını bekliyordu fakat pandemi gerekçesi ile açılış yapamadı . Biz işletmeciler kirayı , esnaf odası aidatı , belediye vergisi , gelir vergisi ödemek zorunda bırakıldık . Devlet bizi unuttu mu acaba . Yardım yok , açmamız mümkün değil gibi görünüyor . Çalışırken biz devlete baktık şimdi biz çalışmıyoruz devlet de bize bakmak mecburiyetinde . Nargile yasaklanacak ve açtırılmayacak ise devlet bize iş değişikliğne gidebilmemiz ve mağduriyetimizin giderilmesi için yardım etmeli kanaatindeyim . Her geçen gün zararımız devam ediyor .
Gül 3 gün önce
Lütfen nargile cafelerin biran önce açilması için genelge gönderin binlerce insan mağdur valla koronadan değil artk evde açlıktan ölecez