O yalıları size yedirmeyeceğiz

O yalıları size yedirmeyeceğiz
Giresun'da partisinin grup toplantısında konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalılarının mülkiyetinin İBB'den alınarak Hazine'ye devredilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, "O yalıları size yedirmeyeceğiz. O yalılar bu ülkenin" diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP), Meclis'in tatile çıkmasının ardından başlattığı illerde grup toplantıları rotasının bu haftaki adresi Giresun oldu. Burada yurttaşlarla bir araya gelen ve halka hitap eden Kılıçdaroğlu, CHP'ye yeni üye olan yurttaşlara rozetlerini takdim etti. Kılıçdaroğlu, “Bize katılın dedim, bunu defalarca dile getirdim. Çünkü Türkiye'nin içinde bulunduğu koşullar iyi değil. Her vatanseverin kafasında soru işaretleri var hepimiz düşünüyoruz: Bu memleketin hali ne olacak? Oy kullanırken vicdanımızı dinlersek bu memlekette her şey düzelir. Her şey güzel olur. Benim amacım bu. Beraber yaşamak, birlikte yaşamak, sadece bir avuç insan için değil 85 milyon insan için mücadele etmek” dedi. Gündeme dair açıklamalarda bulunan CHP lideri, Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalılarının mülkiyetinin İBB'den alınarak Hazine'ye devredilmesine sert tepki gösterdi. İktidara seslenen Kılıçdaroğlu, "O yalıları size yedirmeyeceğiz. O yalılar bu ülkenin" ifedelerini kullandı.


Giresun cezalandırıldı

Giresunlulara seslenen Kılıçdaroğlu, “Bu ülkeyi kuranlar 'Köylü milletin efendisidir' dediler. Üreten milletin efendisidir dediler. Köylü ürettiği üründen zarar etmesin diye TMO, TARİŞ'i, FİSKOBirlik'i kurdular. Çiftçi ürettiği zaman gelir elde etsin, zarar etmesin dediler. FİSKOBirlik'i, fındık üreticisinin kara gün dostudur. Üreticiyi koruduğunuz zaman herkesin hakkını korursunuz. FİSKOBirlik'i yeniden ayağa kaldıracağız. Giresun'da kişi başına gelir 7 bin dolardan, 5 bin 291 dolara düştü. Giresun açıkça cezalandırıldı. Giresun'da uzman doktor da yetersiz. Burası arıcılık açısından Türkiye için çok önemlidir” açıklamasında bulundu.


Tekelleşme var

"Dolar arttı. Akaryakıt arttı. Gübre arttı. Alan bazlı fındık desteği dokuz yıldır artırılmadı” diyen Kılıçdaroğlu, “Fındığın kullanıldığı sanayi 120 milyar dolar civarında. Türkiye bu 120 milyar dolardan 2-2,5 milyar dolarını alıyor. Fındıkta bir tekelleşme süreci ile karşı karşıyayız. Ferrero denilen firma dikey bütünleşik bir yapı içinde giderek büyüyor. En büyük fındık ihracatçısını satın aldı ve bir numara oldu. Onun verdiği fiyat geçerlidir, hiçbir politikacının verdiği fiyat geçerli değildir. Açıkça bir sömürü çarkıyla bizim fındık üreticisi karşı karşıyadır. Koskoca Karadeniz’in fındık ürünü bir firmanın tekeline bırakılır mı? Bize katılacaksınız, bu tabloyu beraber değiştireceğiz. Bazen diyorlar mı Cehape milliyetçi mi diyorlar. CHP’nin altı okunun biri milliyetçiliktir. Biz fındık üreticisini yabancı tekellerine peşkeş çektirmeyiz, işte milliyetçilik budur. Fındıkta tekelleşmeye son vereceğiz. Yabancı tekellerin Türkiye'de at koşturmasına asla ve asla izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.


Bay Kemal kaldıracak

Fındık üreticilerine seslenen Kılıçdaroğlu, “Eğer yabancı bir tekele karşı devleti yönetenler sessiz kalıyorlarsa o yabancı tekelin ortaklığını yapıyorlar demektir. O yabancı tekele son veremezler. O yabancı tekele kim son verebilir, Bay Kemal kaldıracak, hiç endişe etmeyin. Bay Kemal’in verilmeyecek hesabı yok, verilmeyecek hesabınız varsa milletin lehine karar alırsınız. 'Bu can bu bedende kaldığı sürece sen papazı alamazsın' deyip üç gün sonra papazı veriyorsan olmaz. O nedenle Fiskobirlik’i yeniden ayağa kaldırmamız lazım” dedi. Kanaat önderleriyle bir toplantı yaptığını belirten Kılıçdaroğlu, “Belki aranızdan bazı ailelerin çocukları da üniversite sınavlarını kazandılar, büyük kentlere gittiler, kayıt yaptıracaklar. Anne ve babaların en büyük kaygısı çocuklarının nerede kalacağı. Yurt yeteri kadar yok. Biz kendi belediye başkanlarımıza söyledik, binaları kiralayın yurt yapın, hiçbir anne babanın gözü arkada kalmasın.  20 yılda bir yurt sorununu çözemediler. Giresunlulara da 85 milyona da söz veriyorum, 1 yıl içerisinde Türkiye’nin yurt sorununu çözeceğiz. Bu topraklarda hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek, öyle iddialı ve kararlı geliyoruz ki varan olan sorunların tamamına talibiz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.