Öğretirseniz kazanırsınız

Bugüne kadar elde ettikleri başarılarla, fırsat verildiğinde tüm engellerin aşılabileceğini kanıtlayan engelli izciler artık kendi meyve ve sebzelerini yetiştirerek aile ekonomilerine katkı sağlamaya başladı. Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün; “Türkiye’de ilk defa dezavantajlılar izci kulübü yıllar önce Büyükçekmece Belediyesi tarafından kurulmuştur. Eğitir ve öğretirseniz kazanırsınız" dedi

Öğretirseniz kazanırsınız

Büyükçekmece Belediyesi Gökkuşağı Dezavantajlılar İzcilik Kulübü üyeleri yetiştirdikleri sebzelerin ilk hasadını yaparken mutlulukları gözlerinden okunuyordu. Gökkuşağı Dezavantajlılar İzcilik Kulübü ve Eğitim Merkezi’ndeki bahçelerine fasulye, kıvırcık, karalahana, soğan, bezelye, bakla, havuç, çilek, karpuz gibi çok sayıda meyve ve sebze eken dezavantajlı izciler yetiştirdikleri organik ürünleri hem kendileri yiyor hem de vatandaşlara satarak gelir elde ediyor.

Beraber hasat vaktine geldik
Engelli izciler ile birlikte bakla ve bezelye hasadı yapan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün; “Türkiye’de ilk defa dezavantajlılar izci kulübü yıllar önce Büyükçekmece Belediyesi tarafından kurulmuştur. Eğitir ve öğretirseniz kazanırsınız. Eğer bireyleri kazanmak istiyorsak eğiteceğiz. Dezavantajlı bireylerimize sahip çıktığımız zaman onların hizmet verir birey haline getirilmesi çok mümkün. Biz Büyükçekmece Belediyesi olarak bunu yaptık, gördük ve devam ediyoruz. Dezavantajlı kardeşlerimizi tarımla ilişkilendirmek üzere onlara tarım dersleri verdik. Bu çocuklar aynı zamanda el sanatlarıyla çok güzel işler ortaya koydu ve kendileri orkestra ekibi. Birçok bayramda büyük gösteriler yapıyorlar. Eskiden bu çocuklarımız evlerinde çok zor şartlarda yaşıyorlardı. Şimdi ürünlerini ektiler ve beraber hasat vaktine geldik. Yetiştirdikleri ürünleri hasattan sonra alıp tezgah kuruyorlar. Dezavantajlı çocuklarımızı kazanmak için her şeyi yapmamız lazım” diyr konuştu.

Bu bizim için bir alışkanlık
Ev ekonomilerine organik tarım ürünleriyle katkı sağlayan dezavantajlı izciler hobi bahçelerinde organik meyve ve sebze yetiştirmenin mutluluğunu yaşıyor. Gökkuşağı Engelli İzci Kulübü üyesi Özlem Korkmaz, "Yaklaşık 13 yıldır izciyim. Burada tarm yapıyoruz. Ben fasulye, nohut, bakla, karpuz dikiyorum. Bu bizim için bir hobi ve alışkanlık. Burada yetiştirdiğimiz ürünleri evlerimize götürüyoruz. Ekonomimize katkı oluyor” dedi. Gökkuşağı Engelli İzci Kulübü üyesi Hanife Özlen, “Bugün hava almaya geldik. Bahçemizi yapalım dedik. Tohumlarımızı almıştık ama virüsten dolayı dışarı çıkamamıştık” açıklamasını yaptı.

Dereceye girenlere ödülleri verildi
Büyükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen “Çocuk Gözüyle 100. Yılında 23 Nisan” kompozisyon yarışmasında dereceye giren isimler belli oldu Coronavirüs salgını nedeniyle eğitim ve öğretim dönemine ara vermek zorunda kalan ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı doyasıya kutlayamayan öğrenciler karantina sürecini fırsat bilerek Büyükçekmece Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği 23 Nisan konulu kompozisyon yarışmasına katıldı. İlçe genelinde düzenlenen kompozisyon yarışmasında 1’inci olan Deniz Sevimoğlu ve Esra Zeynep Kalkan’a laptop, 2’inci olan Melis Beste Ata ve Ateş Ertuna’ya tablet, 3’üncü olan Suzan Elvin Selay Kibar ve Sude Zat’a tablet, mansiyon ödülü almaya hak kazanan Esila İçöz, Vedat Deniz Kiremitçi, Sena Nur Çap ve Ceylin Akçay’a bisiklet hediye edildi. Dereceye giren isimlerin yanında kompozisyon yarışmasına katılan tüm çocuklara Meclis Başkan Vekili Ahmet Şahin ve Kültür İşleri Müdürü Nazan Karagözoğlu tarafından okuma ve boyama kitabı, kalem ve hijyen seti hediye edildi. Birincilik ödülünü almaya hak kazanan Esra Zeynep Kalkan, “Öncelikle belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Kompozisyon yarışmasını kazandım. Atatürk’ün bize armağan ettiği 23 Nisan herkese kutlu olsun” dedi.

Yorumlar (0)