Önümüzü göremiyoruz

Önümüzü göremiyoruz
Büyükçekmece Belediyesi’nin 2023 Yılı Katılımcı Bütçe Çalıştayı'nda mahalle muhtarları ile bir araya gelen Belediye Başkanı Hasan Akgün, yüksek enflasyon oranı ve ekonomide yaşanan belirsizlikler nedeniyle belediyelerin bütçe oluşturmakta zorlandıklarını, önlerini göremediklerini belirtti

Büyükçekmece Belediyesi’nin 2023 Yılı Katılımcı Bütçe Çalıştayı mahalle muhtarlarının görüş ve önerileri doğrultusunda gerçekleşti. Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Trakya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mahmut Güler, Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Kazancı’nın katılımıyla gerçekleşen ve gün boyu süren çalıştayda söz alan mahalle muhtarları mahallelerine yönelik sorun ve çözüm önerilerini paylaştı.


Yüz yüze anket

Büyükçekmece Belediyesi’nin ‘Gelecek, Sizinle Gelecek' sloganıyla geçtiğimiz yıl kasım ayında hayata geçirdiği “2050 Büyükçekmece Vizyonu Çalıştayı”, toplumun her kesiminin öneri ve taleplerinin ışığında devam ediyor. Küresel iklim değişikliği, çevre politikaları, kamusal mekan ve kıyı politikaları, kentsel dönüşüm, ulaşım ve alt yapı politikaları, toplumsal kapsayıcılık ve katılımcı yönetim başlıklarını kapsayan çalıştay kapsamında Büyükçekmece Belediyesi’nin 2023 Yılı Katılımcı Bütçe Çalıştayı sürüyor. Çalıştay öncesinde Büyükçekmece’nin 24 mahallesinden mahalle sakinleriyle 4 grup halinde toplantılar yapılarak, mahallelerinin sorun ve beklentileri soruldu. Ardından da 24 mahalleden  bin 340 kişi ile yüz yüze anket yapıldı. Yapılan anket ve toplantılardan elde edilen verilen ışığında mahalle muhtarları ile görüşüldü.


Bütçe yapamıyoruz

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, yüksek enflasyon oranı ve ekonomide yaşanan belirsizlikler nedeniyle belediyelerin bütçe oluşturmakta zorlandıklarını, önlerini göremediklerini belirtti. Akgün, 2023 yılında hayata geçirilecek projelerin her yıl olduğu gibi bu yıl da toplumun her kesiminden katılımcılarla birlikte planlandığını bu anlamda da mahallelerinin gözü, kulağı, sesi olan muhtarların görüş ve önerilerini çok değerli bulduklarını kaydetti.


Rapor sundular

Toplantıda söz alan muhtarlar ise mahallerindeki sorunları, vatandaşın belediyeden beklentilerini, talep ve önerilerini dile getirdi. Muhtarlar mahallelerine yönelik olarak hazırladıkları raporları da Başkan Akgün’e takdim etti. Çalıştayın kapanış konuşmasını yapan Kentleşme, Çevre Bilimi, Yerel Yönetimler ve Mahalli İdareler konusunda uzman Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Prof. Dr. Mahmut Güler, Büyükçekmece Belediyesi’nin katılımcı demokrasinin en güzel örneklerinden birini verdiğini ifade etti. HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.