Paraya dönüştür

Sıfır atık ve geri dönüşüm konusunda birçok projeye öncülük eden Ataşehir Belediyesi, AGED (Kağıt Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği) iş birliğiyle yepyeni bir projeye imza attı. “Geri Dönüştür, Paraya Dönüştür!” sloganıyla başlatılan proje kapsamında Ataşehirliler evlerinde topladıkları atıkları dönüştürüyor, alışveriş puanları kazanıyorlar

Paraya dönüştür

Mustafa Saffet Kültür Merkezi İnal Aydınoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleşen projenin tanıtımına Ataşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Ayten Bağdatlıoğlu Kartal, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Zeynep Çetinkaya, AGED’den yetkililer, okul yöneticileri, öğrenciler, veliler, çevre gönüllüleri ve mahalle sakinleri katıldı. Ataşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Ayten Bağdatlıoğlu Kartal projeyle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Bugün yine, yeni bir projede bir arada olabilmenin mutluluğu içerisindeyiz. Aslında Ataşehir Belediyesi kurulduğu günden beri ambalaj atıklarını iş yerlerinde, okullarda, konutlarda topluyor. Ancak ambalaj atıklarının kaynağında ayrıştırılması çok kıymetli. Çünkü atık çöpe girdiği andan itibaren hem ekonomik değerini yitiriyor, hem de sağlıklı bir ortam yaratılamamış olunuyor. Amacımız atıkların evlerde, okullarda, iş yerlerinde yani kaynağında geri dönüşüm kutularında toplanabilmesi. İşte bu amaç doğrultusunda AGED ile birlikte Dönüştürücem Projesi’ni geliştirdik. İstedik ki atıklarını geri dönüşüme kazandıran çocuklar, mahalle sakinleri bunun karşılığında bir bedel elde edebilsin. Projeyi iki pilot okulda hayata geçirdik. Amacımız bunu Ataşehir’deki tüm okullara yayabilmek.”

Sınıflandırıyoruz

Dönüştürcem projesi iş ortağı AGED Kağıt Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri ve İktisadi İşletme Genel Müdürü Osman Kaytan ise “Ataşehir Belediyesi ile gerçekleştirdiğimiz bu proje kapsamında 2 pilot okulumuza da üniteler yerleştirdik. Yarattığımız bir yazılım sayesinde toplanan ambalajları sınıflandırıyor ve ölçümlendiriyoruz.  Geldiğimiz noktada projenin sonuçlarını oldukça başarılı buluyoruz. Çok heyecanlı ve mutluyuz.  Ataşehir’de başlattığımız sistemi tüm İstanbul’a yaymak istiyoruz. Çöp arabalarının daha az çalıştığı, çevrenin daha az kirlendiği, daha az atığın ortaya çıktığı, sıfır atık zeminin yaratılacağı bir ortamı yaratmak hedefindeyiz” dedi.

Puan kazanıyorlar

AGED Kağıt Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Kutay Ertul ise “Biz insanlardan geri dönüşebilen malzemeleri gönüllülük esasına göre getirmelerini istiyoruz. Ancak vatandaşın katılımını sağlamak adına gönüllüğün yanına bir de ödül ekledik.  Katılımcılar getirdikleri her atık için malzeme cinsine göre puanlar kazanıyorlar ve daha sonra biriken puanlar market çekine dönüşüyor. Böylece hem doğaya hem de ufakta olsa bütçelerine katkıda bulunuyorlar” açıklamasında bulundu. Sahnede konuşma yapan 9 yaşındaki Ayşenaz da “Bu projede olmaktan çok mutluyum. Sanki çocuklar için yapılmış bir geri dönüştürme oyunu oynuyor gibiyim. Yani hem geri dönüştürüyorum hem de eğleniyorum” diyerek, görüşlerini iletti.

Yorumlar (0)