SGK 1 milyon lira tazminat ödeyecek!

Antalya'da 2008 yılında uçakla iş gezisinden döndüğü sırada beyin kanaması geçiren 48 yaşındaki Şener Kesen, 35 yaşındayken felç kaldı. Yıllarca tedavi gören Kesen, çevresindekilerin tavsiyelerinin ardından 2014 yılında dava açtı. 5 yıl süren dava sonucunda Yargıtay "İş kazasıdır" kararı vererek, SGK'nın Şener Kesen'e 1 milyon lira tazminat ödenmesine karar verdi

SGK 1 milyon lira tazminat ödeyecek!

Özel bir şirkette Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışan Şener Kesen, çalıştığı iş yerinin Antalya'da düzenlediği seminerden 4 Mayıs 2008'de uçakla dönerken fenalaşarak beyin kanaması geçirdi. Kesen, 6 ayı Almanya'da olmak üzere yıllarca tedavi görmesine rağmen yüzde 90 oranında engelledi kaldı. Keser, derdini ifade edecek kadar konuşmaya başlayınca malulen emeklilik için SGK'ya başvurdu. SGK raporunda "Şener Kesen'in maruz kaldığı bu olayın sigortalıda var olduğu belirtilen tansiyondan mı, yoksa uçağın basıncından, yahut başka bir etkenden mi kaynaklandığı tespit edilememiş olduğundan iş kazası olarak değerlendirilemediği" ifadeleri kullanıldı. SGK'nın raporunda olay iş kazası olarak nitelendirilmediğinden Kesen, avukatı Ayşe Güney aracılığıyla maddi ve manevi zararların tazmini için 2014 yılında İş Mahkemesi'ne başvurdu.


Yüzde 60 kusurlu

Yerel mahkemeye gelen bilirkişi raporunda, Şener Kesen'in sigara ve alkol kullanmadığı, kişinin geçirdiği hastalığıyla öncesinde bilinen bir risk faktörüyle illiyet bağı kurulmadığı kaydedildi. Raporda, olay tarihinde 35 yaşında olan Kesen'in işe girişten önce işverenlikçe alınmış bir sağlık raporunun olmadığı belirtildi. Ayrıca olayın pazar günü meydana geldiği, Şener Kesen'in daha önce haftalık izin kullandığına dair dosya içinde bir bilgi olmadığı vurgulandı. Bilirkişi raporuna göre davalı şirket yüzde 60 oranında kusurlu bulunurken, davacı Şener Kesen'in kusurunun bulunmadığı belirtildi. Raporda bünyesel faktörün yüzde 40 oranında etkili olduğu da ifade edildi.


Karar kesinleşti

Yerel mahkeme 2017 yılında verdiği kararda, olayın iş kazası olarak kabulünün gerektiğine karar verdi. SGK, bu karar üzerine İstinaf Mahkemesi'ne itirazda bulundu. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 33. Hukuk Dairesi 2018 yılında verdiği kararda, yerel mahkemece yeterince inceleme ve araştırma yapıldığına kanaat getirip SGK'nın başvurusunu reddederek kararı onadı. Yargıtay 21. Hukuk Dairesi ise 2019 yılında İstinaf Mahkemesi'nin kararında bir isabetsizlik bulunmadığından davalı SGK avukatının temyiz itirazlarının reddine karar verdi. Yargıtay, kararın usul ve kanuna uygun olduğunu değerlendirerek hükmü onadı. Kararın kesinleşmesinin ardından SGK, davacı Şener Kesen'e yaklaşık 1 milyon lira ödeme yaptı ve Kesen'i aylık 15 bin lira maaşa bağladı.


Yoğun çalışıyordum

Beyin kanamasının etkisiyle felç kalan ve tekerlekli sandalyeye mahkum kalan Şener Kesen, "Antalya dönüşü beyin kanaması geçirdim. Yoğun çalışıyordum" dedi. Tedavi sürecine ilişkin soruları yıllardır kendisine bakan eşi Arzu Kesen'in anlatmasını isteyen Kesen, eşine olan minnettarlığını dile getirerek "En büyük şansım o" dedi. Arzu Kesen ise "Eşim iş için gittiği bir seyahatte bu toplu bir iş organizasyonuydu. Dönüşte uçakta beyin kanaması geçirdi 2008 yılında. Sonrasında zaten zorlu bir dönem bizi bekledi. Eşim o zamanları hiç hatırlamıyor. Yaklaşık zaten 5-6 sene sonra kendine gelmeye başladığında bunun etrafımızdaki yönlendirmelerde iş kazası olduğu, bununla ilgili girişimlerde bulunmamız önerildi" dedi.  DHA

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138