Şiddete karşı bir fırça da sen at

Büyükçekmece Belediyesi Dumlupınar Salonu’nda ‘Kadına Şiddete Karşı Bir Fırça Da Sen At’ temalı kitap ve resim sergisinin açılışı yapıldı. Açılışta konuşan Kadın ve Güç Derneği Başkanı Fatma Duman, “Türkiye kadına şiddet sıralamasında 26’ıncı sırada. Çözüm için maalesef çok eksikliğimiz var” dedi

İstanbul Haberleri 04.10.2021, 20:38 05.10.2021, 05:32 Burak ZİHNİ
Şiddete karşı bir fırça da sen at

Kadına Şiddete Karşı Bir Fırça Da Sen At’ temalı kitap ve resim sergisinin açılışı Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Kadın ve Güç Derneği Başkanı Fatma Duman ve Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar’ın katılımıyla gerçekleşti. Ayrıca, Sevcan Birgören, Tülin Sezer, Yurdanur Gözcü, Zühal Kılıç, Özlem Akşit, Kahraman Eroğlu, Ayten Öztürk, M. Canan Zeytin, Erdal Sarıcam, Emel Barut sergiye katılanlar arasında yer aldı. Büyükçekmece Belediyesi Dumlupınar Salonu’nda düzenlenen etkinlikte öldürülen 3 bin 600 kadının portrelerinden oluşan Şükran Üst’ün “Yüzleşme” adlı sergisinin de bulunduğu eserler gelen ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü.


Bize ambargo uyguladılar

Kadına Şiddete Karşı Bir Fırça Da Sen At’ temalı sergide açılış konuşması yapan Belediye Başkanı Hasan Akgün şiddetin azalması için önce bireylerin ekonomik güçlerinin yeteri seviyede olması gerektiğini vurguladı. Akgün, “Burada bulunan başta kadınlarımız, hanımefendilerimiz olmak üzere İstanbul’un çeşitli yerlerinden kalkıp gelen bütün arkadaşlarıma hem teşekkür ediyorum hem de hoş geldiniz diyorum. Biz Türkiye çapında baskı altında belediyeleriz. Benden daha fazla baskı altında kalan ve 20 yıldan beri bu ambargoyu yaşayan başka belediye yok. Yılmadık, mücadelemize Büyükçekmece ailemizle devam ettik. Hizmetlerimize devam ettik. Bu hizmetlerin içerisinde en önemlisi kadınları ilgilendiren hizmetler” dedi.


Kadın yakamdan tuttu!

Günün birinde bir kadının yakasından tuttuğunu ve “Hasan Akgün sen ne yaptın biliyor musun?” diye sorduğunu aktaran Akgün, “Ablacığım ne yaptım dedim. “Sen bizi inimizden çıkardın. İnsan yerine koydun” dedi. Yaklaşık 20 bin kadınımız Büyükçekmece Halk Akademisi’nin öğrencisi. Mutfak masraflarından sıkıntısı olan kadıncağız üretmiş olduğu el sanatlarını satarak ailesine destek oluyor. Kadına şiddet ile ilgili o kadar güzel yaldızlı sözler var ki hepsi boş. Dünyada ve ülkemizde şiddetin azalması için iki tane iş yapacağız. İlk olarak inanacağız. İnanmadan olmaz. Bir işi yapacağınıza inanacaksınız. İnanacaksınız, kararlı olacaksınız ve uygulayacaksınız. Kadının ve erkeğin eğitimi ile dünyadaki kadına, erkeğe, çocuğa, sokaktaki hayvana şiddet yok olmaz. Azalması için en önemli unsurlardan biri kadının ekonomik özgürlüğü. Ailenin ekonomik özgürlüğü olmadıkça, bireylerin ekonomik güçleri yeteri seviyeye yükselmediği müddetçe kadına, erkeğe, çocuğa şiddet devam edecektir” açıklamasında bulundu.


fatma duman


Türkiye 26. sırada

Kadın ve Güç Derneği Başkanı Fatma Duman ise şiddete karşı ses oluşturmak istediğini ifade ederek, “Kadına karşı bir fırça da sen at kadına karşı şiddete farkındalık yaratmak, ses oluşturmak için birlikte toplandığımız bu güzel, anlamlı güne hepiniz hoş geldiniz. Öncelikle böyle güzel bir etkinlikte bize desteklerini veren Belediye Başkanımız Dr. Hasan Akgün’e, bu organizasyonu beraber yaptığımız Meclis Üyesi Gülderen Başkan’a teşekkür ediyorum. Şiddete karşı bir fırça da sen at temalı programımızın cümlesi o kadar çok şey ifade ediyor ki, hepimiz biliyoruz dünyada özellikle Türkiye’de kadına şiddet her anlamda fiziksel, psikolojik baskı giderek artmakta. Kadın cinayetleri son zamanlarda vahim duruma geldi. Dünyada ve Türkiye kadın şiddetlerinde 26’ıncı sırada. Çözüm için maalesef çok eksikliğimiz var. Kadınları güldürelim. Kadın gülerse dünya güler” diye konuştu.


BARIŞ KIŞ

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138