Silivri depremi sonrası yıkılan Abdi İpekçi İlkokulu'nun yerine yenisi yapılmadı: Bitmeyen okul sorunu

Güngören'e bağlı Haznedar semtinde yer alan Abdi İpekçi İlkokulu, Silivri depremi sonrasında güçlendirme çalışmaları kapsamında yıkıldı. Ancak bugüne kadar ihaleyi alan firma projeye başlamadan bıraktı, yenisi için de farklı bir süreç başladı. Olan ise çocuklara oluyor. Her gün binden fazla öğrenci farklı okula taşınıyor

İstanbul Haberleri 29.07.2022, 00:55 29.07.2022, 09:15 Burak ZİHNİ
Silivri depremi sonrası yıkılan Abdi İpekçi İlkokulu'nun yerine yenisi yapılmadı: Bitmeyen okul sorunu

Silivri'de meydana gelen 5.8'lik depremin ardından yapılan testler sonucunda eğitime elverişli olmadığına karar verilen Abdi İpekçi İlkokulu'nda mevcut öğrencilerin yanı sıra okul hayatına başlayacak çocuklarını kayıt ettirmek isteyen veliler de bir an önce binanın yenilenmesini ve eğitimin devam etmesini bekliyor.


İhale yapıldı, firma bıraktı

26 Eylül 2019'da merkez üssü Silivri olan deprem hem İstanbul'da hem de çevre illerde hissedilmiş, birçok bina hasar görmüştü. Son sayımda 283 bin 83 olarak belirlenen Güngören'de Haznedar semti sınırları içerisinde bulunan Abdi İpekçi İlkokulu’nda öğrenim gören öğrenciler Prof. Dr Fuat Sezgin Ortaokulu'na taşınıyor. Ancak hem çocuklar hem de veliler durumdan şikayetçi. Dilekleri bir an önce okullarının yeniden inşa edilmesi. Daha önce ihaleyi alan firma ise artan maliyetler nedeniyle bıraktı. Yenisi için ise yeni süreç başladı.
Yeni ihale yapılacak


Firmanın okul inşasını bırakmasından sonra yeni bir ihale süreci başladı. Ancak bu kez otopark revizesiyle yapıldı. Üst katı okul, altı otopark olarak belirlenen projede Güngören Belediyesi ve İstanbul Valiliği arasında ortaklaşa çalışma başladı. Bakanlık tarafından öncelikle soğuk bakılan otopark fikri sonrasında sıcak karşılandı. Sebebi ise ilçedeki araç yoğunluğu ve nüfusun fazla olması. Daha önce de birkaç örneği bulunan okul ve otopark projelerine bir yenisi daha eklenebilir. Ancak ihale sürecinin ne kadar süreceği, kazanan firmanın ne zaman başlayacağı, değişen fiyatlara ne kadar dayanabileceği merak konusu.


Çocuklar her an mağdur olabilir

Abdi İpekçi İlkokulu'nun yıkılmasından sonra eğitim gören binden fazla öğrencinin yeni adresi Prof. Dr. Fuat Sezgin Ortaokulu oldu. Aradaki 3.1 kilometrelik mesafe nedeniyle öğrenciler zor anlar yaşayabiliyor. Diğer yandan her gün bin 100 öğrenci buraya taşınıyor. En ufak bir ihmal, dalgınlık veya farklı bir nedenden dolayı gerçekleşecek kötü olayın geri dönüşü yok.
 


Uzağa göndermek istemiyoruz

Çocuklarını ilk defa okula kaydettirecek veya farklı bir yerden nakil edecek veliler, evlerine yakın mesafedeki Abdi İpekçi İlkokulu'nun henüz yenilenmemesinden dolayı zor durumda kalıyor. Küçük yaştaki evlatlarını kendi okullarının haricindeki bir yere göndermekten çekinen bir veli; “Karı var kışı var. Gecesi var gündüzü var. İki okul arasında büyük bir mesafe söz konusu. Aklım çocuğumda kalıyor. 2019'dan sonra ilçenin en önemli yerlerinden birinde okul yıkıldı ve bu nüfusa rağmen yenisi yapılmadı. Umarım kısa süre içerisinde çözüme kavuşturulur” dedi.

Yorumlar (0)