Sinema için engel yok

İstanbul Gelişim Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nün organizasyonunu üstlendiği yepyeni bir sosyal sorumluluk projesi başladı

Sinema için engel yok

İstanbul Gelişim Üniversitesi ve Samyeli Özel Eğitim Kurumları iş birliği ile hayata geçirilen sosyal sorumluluk projesi ile özel eğitim öğrencilerinin sinema deneyimi yaşaması ve sosyal etkileşimli ortamlara girmeleri amaçlandı. Üç farklı oturumda üç farklı özel eğitim grubuyla hayata geçirilmesi organize edilen projede “Sinema Engellere Karşı” mesajıyla yola çıkılıyor. Özel eğitim öğrencilerine erişimin hedeflendiği sosyal sorumluluk projesinde down sendromlu öğrenci grubu, 0-6 yaş grubu ve öğrenme güçlüğü gruplarıyla üç farklı oturumda sinema etkinliği organize edildi.
Özel Eğitim Sinema Günleri projesinin ilk oturumu 26 Temmuz 2022 tarihinde İstanbul Gelişim Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nün Cep Sineması salonunda gerçekleştirildi. Etkinliğe Samyeli Özel Eğitim Kurumu öğretmenleri, down sendromlu özel eğitim grubu ve ebeveynler katılım gösterdi.
 

Sinema gösterimi öncesi söyleşi
Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükran Güzin Ilıcak Aydınalp’in proje danışmanlığını, Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Rabiya Saltik’in proje yürütücülüğünü üstlendiği etkinliklerin ilki Aydınalp’in açılış konuşmasını yapmasıyla başladı. Ardından Saltik’in moderatörlüğünde, Özel Eğitim Uzmanı Ali Atlı ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Görevlisi Kadriye Yıldız’ın katılımlarıyla bir söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşide, özel eğitim öğrencileri için sosyal sorumluluk projelerinin önemi ve gereklilikleri ile gelecekte organize edilebilecek sosyal sorumluluk projeleri konuşuldu.


 

Anlamlı bir film gösterimi
Söyleşinin ardından sinema gösterimine geçildi. Down Sendromlu özel eğitim grubuyla 2018 yapımı bir İspanyol filmi olan Şampiyonlar izlendi. Özel bireylerin amatör oyunculuklar sergilediği filmde, oyuncu kadrosunun sıcak atmosferi fazlasıyla hissediliyor. Film etkinliği, yiyecek ve içecek atıştırmalıkları eşliğinde keyifle tamamlandı.
 

Projeye tam not verildi
Sinema gösteriminin ardından röportaj gerçekleştirilen özel eğitim ebeveynleri, sosyal sorumluluk projesine katılımdan duydukları memnuniyeti dile getirdi ve gelecekte de bu tarz sosyal sorumluluk projelerinin gerçekleştirilmesini temenni ettiklerini ifade ettiler. “Sinema engellere karşı” mesajıyla yola çıkan sosyal sorumluluk projesi Ağustos ve Eylül aylarında yeni oturumlarla devam edecek.

Yorumlar (0)