Sivas Katliamı tiyatro sahnesinde hatırlanacak!

Ortadirek Tiyatrosu 2 Temmuz saat 19:00’da Avcılar Erol Mumcu Kültür ve Sanat Parkı'nda bulunan, Sivas'ta yanan Edibe Sulari Ağbaba'nın heykeli önünde, yönetmen Osman Genç'in yönettiği "Sivas Yanıyor, Şiirler Yanıyor" adlı oyunu sergileyecek. Sivas Madımak Oteli'nde yaşanan katliam, 2 Temmuz 1993’te 33 aydının ve 2 otel çalışanının Radikal İslamcılar tarafından yakılması ile sonuçlanmıştı

İstanbul Haberleri 29.06.2021, 13:28 29.06.2021, 13:32 Burak ZİHNİ
Sivas Katliamı tiyatro sahnesinde hatırlanacak!

Madımak Oteli'nin dekoru önünde sergileyecek Ortadirek Tiyatrosu oyuncuları; Asım Bezirci, Edibe Sulari Ağbaba, Yeşim Özkan, Hasret Gültekin gibi birçok aydınımızın oteldeki son dakikalarını canlandıracaklarını söylediler. Etkinlik içerisinde hayatını kaybeden aydınlarımızın şiirleri ve türküleri yer alacak. Etkinliğe birçok sanatçının katılımı bekleniyor.  Ortadirek Tiyatrosu dört yıldır düzenledikleri anma etkinliklerini Covit19 nedeniyle geçen yıl online olarak gerçekleştirmiştir. Osman Genç, daha önce yapılan birçok anma etkinliğinin resmi tören havasında geçip, içeriğin boşaltıldığını dile getirerek, 2 Temmuz'da gerçekleşecek Sivas Katliamı'nın 28.yıldönümündeki etkinliğin protokolsüz bir şekilde sergileneceğini belirtti.
 

Anma öncesi etkinlikler olacak

Ortadirek Tiyatrosu, Avcılar'daki anmadan önce Sanat Meclisi bileşeni olarak, Türkiye Yazarlar Sendikası'nın çağrısı ile Zincirlikuyu'daki, Sivas'ta yanarak hayatını kaybeden yazar Asım Bezirci’nin ve yakın dostu olan Rıfat Ilgaz'ın mezarı başında yapılacak anmada hazır bulunacaklar. Her iki anmaya sanatsever, sanatçı ve aktivistleri beklediklerini dile getiren Ortadirek Tiyatrosu her yıl toplumsal hafızamızda yer edinen önemli ve özel günlerin yıldönümünde anma programı kapsamında etkinlikler düzenleyip seyirciyle buluşuyor.


madımak

İREM BEYHAN

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?