Temmuz ayı işsizlik oranı azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) yapılan son dakika açıklamasına göre, Türkiye'de işsizlik Temmuz ayında düştü.

Temmuz ayı işsizlik oranı azaldı

TÜİK verilerine göre haziranda işsizlik oranı yüzde 13,4 olmştu. Genç işsizlik oranı ise yüzde 26,1’e çıkmıştı.


CHP’Lİ AĞBABA: İŞ GÖRÜŞMELERİNE ÇAĞRILMA ORANI YÜZDE 78,8 AZALDI

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba dün yaptığı açıklamada,  Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) verilerine göre, işe yerleştirilme oranının yarı yarıya azaldığını, iş görüşmesine çağrılma oranının yüzde 78,8’e düştüğünü ve 1 milyon işsizin iş aramaktan vazgeçtiğini bildirmişti.


Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: 

“İŞKUR’un verileri, Türkiye’de gerçek beka sorununun ‘işsizlik’ olduğunu açığa çıkarmıştır. İŞKUR’a göre, işsizlik ödeneği almak için ilk 8 ayda başvuran işsiz sayısı 1 milyon 138 bin 725 kişiye ulaştı. İş başvurusunda yüz yüze görüşmeye çağrılmada dahi 1 yılda yaşanan azalma yüzde 77 oranında. İş başvurusu yapıp ve buna bağlı olarak iş bulanların sayısı da yine yüzde 50 oranında azaldı. Son bir yılda en az 922 bin işsiz İŞKUR’un kendisine iş bulamayacağına ikna olup iş aramaktan vazgeçti. Bu rakamlar, sürekli isim değiştirilerek açıklanan istihdam paketlerinin başarısızlık tablosudur.” 


“İŞVERENLER, İŞÇİ ARAMIYOR”

Ağbaba, 2019 Eylül ayında işverenlerin 188 bin açık iş başvurusunda bulunduğunu, 2020 Eylül’de bu sayının 120 bin 281 kişiye gerilediğini belirtti. Ağbaba, “Bu verilere göre ekonomik dar boğazda olan işverenler artık işçi aramadığı sonucu açığa çıkmaktadır. Sonuç olarak işverenlerin işçi aramaması ilerleyen süreçlerde istihdamın daha da azalacağına işaret etmektedir” demişti.

“1 MİLYON İŞSİZ İŞ ARAMAKTAN VAZGEÇTİ”

Ağbaba, TÜİK verilerinde ümitsiz işsizlerin sayısındaki artışı İŞKUR verilerinde de görüldüğünü, İŞKUR’un Eylül ayı verilerine göre kayıtlı işsiz sayısı geçtiğimiz yıla oranla %22 oranında azalarak 4 milyon 53 binden 3 milyon 131 bin kişiye gerilediğini ve son bir yılda en az 922 bin işsiz İŞKUR’un kendisine iş bulamayacağına ikna olup iş aramaktan vazgeçtiğini bildirmişti.

Ağbaba, “İktidardan bir kişi bile ekranlara çıkıp bu gerçekleri dile getiremiyor. İktidarın Yeni Ekonomi Programıyla işgücü piyasasını esnekleştirme hedefi, bu anlamda işsizlik sorununu çözemeyeceği gibi, güvencesizliği derinleştirecek ve insanları sömürüye daha açık hale getirecektir” diye konuşmuştu.

KARAR

Yorumlar (0)