10.02.2021, 05:49

Kadınlar ne istiyor?

EKMEK VE GÜL

Yürüyoruz yürüyoruz, erkekler için de yürüyoruz.

Çünkü hâlâ bizim oğullarımızdır onlar

Ve biz hâlâ analık ederiz onlara.

En zorlu iş, en ağır emek

Ve çalışmak doğuştan mezara dek

Ve böyle sürüp gitsin istemiyoruz.

Yaşamak için ekmek

Ruhumuz için gül istiyoruz! “

Bu şiiriyle James Oppenheim ne güzel ne doğru anlatmış kadını, kadının hamurunu, analığını, gücünü. Bu güçlü kadının ruhunun sevgiyle beslendiğini.

Kadın ne istiyor ne istemiyor;

Mesala sırf kadın olduğu için “Eksik etek”, “Tarlayı düz al kadını kız al”, “Dişi yalanmazsa erkek dolanmaz” gibibi cinsiyetçi sapık benzetmeler istemiyor. “Kocanın vurduğu yerde gül biter”, “kızını dövmeyen dizini döver”, sonra erkek neden şiddet uyguluyor? Çünkü erkek şiddeti kendine hak görüyor. “Aslan oğlum”, “Erkek sözü”, “Erkeğin elinin kiri.” Bu sözlerle onore edilen erkek ne yapmaz ki... Bari egemenlik kayıtsız şartsız erkeğindir deyip kurtulun. Bayan yazar, bayan öğretmen, bayanlar önden. Kadına Kadın demekten utanan erkeğe erkek demekten utanmayan bir toplum. Kadın şiddet görmek istemiyor, kadın taciz edilmek istemiyor, kadın ölmek istemiyor. Devlet koruyucu politikalarla kolluk kuvvetleriyle işbirliği yapıp mağdur kadını korumalı korumak için ölmesini beklememeli. Kadınları hak aramak için sokağa döken, kadına şiddete göz yuman politikalardan daha fazla geç olmadan vazgeçilmeli. Kadınlar kız kardeşleri öldürüldüğünde sokakları doldurup “katil sensin” “katil devlet” diye haykırıyor. Kız kardeşimi koruyamadın politikanı değiştir etkin politika yap, bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz kalmadı, İstanbul sözleşmesini uygula diyor (bunları dediği için de dövülüp göz altına alınıyor) 6284 nolu yasa uygulandığında kadın cinayetlerinin, kadına şiddetin önüne geçilmiş olacak. Toplumun her kesiminden İstanbul sözleşmesine destek verilirken diğer yandan sözleşmenin kaldırılması için büyük mücadele veriliyor. Kadınlar soruyor;

Neden? Neden? Neden? İstanbul Sözleşmesi aile yapısını bozuyor yuva yıkıyormuş gibi söylemlerde bulunuluyor. Erkeğe yargısız infaz yapılacakmış erkek mağdur edilecekmiş gibi karşı duruş sergileniyor. Birçok dernek, parti İstanbul sözleşmesi nedir ne değildir kitapçıkları dağıttı toplantılar düzenledi. Peki nedir sözleşmenin amacı kısaca altı maddeyle anlatabiliriz.

* Kadınları her türlü şiddetten korumak.

* Kadınlara yönelik şiddeti önlemek.

* Kadınlara şiddet uygulayan erkeklerin adil yargılanmasını ve caydırıcı bir şekilde cezalandırılmasını sağlamak.

* Kadınları evde ve sosyal hayatın her alanında güçlendirmek.

* Toplumsal cinsiyet eşitliğini ; kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmasını sağlamak.

* Şiddete maruz bırakılan tüm kadınların haklarını etkin bir şekilde korumak, kadınlara destek mekanizmaları oluşturmak.

Kadınlar şiddete uğradığında bilmelidir ki asla yalnız değildir. Risk altındaysa sığınma talebinde bulunabilir. Başvurduğu karakol onun güvenliğinden sorumludur. Görevli polis Sığınma Eviyle irtibata geçip çocuklarıyla birlikte güvenli bir ortama geçişini sağlamakla hükümlüdür.

İncitmeyin kadınları her rengi o küçücük yüreğine sığdıran ana, dost, yoldaş, bazen küçük bir çocuk, bazen tutkulu bir aşık, rengarenk çiçekli eteği uçuşan güzel kadınları. Çok sevin öldüren saplantılı sevgiyle değil gerçek sevgiyle sevin.

Yorumlar (0)