17.09.2020, 07:08

Kara Eylül

Terör olaylarının zirve yaptığı, hergün karşılıklı ölümlerin olduğu 80'li yılların başlarında liseye başladığım yılın eylülünde, sabahın erken saati evden çıkıp işe giderken dışarıda bir olağandışılık olduğunu farketmiştim. Şehir merkezine ulaştığımda bir askeri cemseden seslenen üniformalı kişiler, sokaktaki çok az sayıda olan bizlere halkın huzuru için askerin yönetime el koyduğunu, sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini evlerimize dönmemiz gerektiğini anons ettiler. Sonraki günler terör olayları bıçakla kesilircesine son bulup bir kaç münferit olaya indi. İlk günler Durumdan memnun olan halk devamında bunu sorgulamaya, artan darbe baskısını hissetmeye başladığında, ülkede kardeş kanı döktürenlerin darbecilerle işbirlikçi olduğunu anlamış ancak iş işten geçmişti. Mapushanelerde birbirine kırdırma niyetli sağcı solcu karışık koğuşlar aslında niyetleri ortaya çıkarmış, oyun bozulmuş, içeridekilerin birbirlerini kırmaları yerine, onları düşman edenlerin niyetleri açığa çıkmıştı.

Sonraki yıllar her ne kadar demokrasiye geçildi sanılsada halkımız darbenin baskısını uzun yıllar üzerinden atamadı. 28 Şubat benzeri müdahaleler ise vatandaşın başında Demokles’in kılıcı gibi sallandı durdu. Çok şükür artık ülkemizde darbe yapılamayacağı, ülkenin seçimler ile iş başına gelenlerce yönetileceğine inananların sayısı oldukça fazla. Bu inanç alçakça yapılan 15 Temmuz darbe girişiminin önlenmesi ile pekişti. Halkımızda çok küçük bir azınlık hariç En kötü demokrasinin en iyi görünen darbeden (Darbenin iyisi asla olamaz, iyi ve gerekli olduğu zanettirilir) daha iyi olduğu bilinci oluştu.

Bir diğer Eylül karası 11 Eylülde New York'ta ikiz binalara yapılan terör saldırısı. Bu saldırıyı yapanlar eylemi islam adına yapıyoruz desede, saldırı islama yapılmıştı. Saldırı sonrası saldırıyı bahane eden egemen güçler islam coğrafyasını kana bulamış, bir çok doğal kaynağa el koymuştu.

Allah ülkemize ve milletimize darbe girişimleri yaşatmasın. Bu zihniyette olanlara fırsat vermesin. Adı ne olursa olsun dünyanın hiçbir yerinde kan dökülmesin. Terör belası yerine barış inşa edilsin. Eylüller ve tüm aylar kara değil aydınlık ve refah günlerle dolsun

Yorumlar (0)