17.05.2021, 06:03

Kartal Belediyesi'nden halkın gazetesine tehdit

7 Mayıs’ta Damga gazetesindeki “kimsesizlerin kimsesi” sayfasında CHP’li Beşiktaşlıların çağrısını dile getirmiştim. Bu çağrıya içerleyen Kartal Belediyesi Basın müdürü meslektaşımız Hüseyin Güler Toplumsal Haber’in çalıştığı reklam ajansını arayarak Toplumsal Haberi ilan verilecek gazeteler listesinden çıkardıklarını söylemiş. Canı sağolsun diyelim.

Değerli meslektaşımın bilmediği bir şey var. Toplumsal Haber yaklaşık 10 yıldır VATAN- EMEK- HÜRRİYET sloganıyla yayın hayatını sürdürmekte. Bu süreç içerisinde gerek iktidar olsun gerek muhalefet partileri olsun halkın oylarıyla geldikleri makam ve mevkileri halkın çıkarları değil de kendi ikbal ve menfaatleri doğrultusunda değerlendirenleri siyasal görüşlerine bakmaksızın ifşa etti. Hem de iktidarın bütün baskı ve tehditlerine rağmen. Eğilmeden, bükülmeden, boyun eğmeden ifşa etmeye de devam edecek. Bundan kimsenin şüphesi ve kuşkusu olmasın.

İKTİDARI ARATMAYACAK YÖNTEM

Lafa gelince demokrasiyi, solculuğu, basın özgürlüğünü kimseye bırakmayarak iktidarı bu konuda haklı olarak sıkça eleştiren sözde halkçı Kartal Belediyesi, konu kendileri olunca iktidarı aratmayacak yöntemlerle halkın gazetecilerini ucuz yöntemlerle tehdit etme cüretini kendilerinde görebiliyorlar.

Halkçı ve özgürlükçü sloganlarla seçim meydanlarını süsleyip pankartlar asanlar şunu iyi bilmeliler ki özgürlük ve halkçılık sosyal medya ve alanlara astığınız pankartlardan ibaret değildir. Pratikte de yaşamanız gerekir. Sonra bilmeniz gereken bir şey daha var. Toplumsal Haber bunca yılı biraz önce de söylediğim gibi eğilmeden, bükülmeden birçok yurtsever basın emekçisi arkadaşların özverileriyle bu zamana kadar yaşamını sürdürdü. Bundan sonra da boyun eğmeden sürdürmeye devam edecek.

SIRTINI AVRUPA FONLARINA DAYAMADAN

Toplumsal Haber yayın çizgisiyle, duruşuyla zikzak çizmeden, yalpalamadan bugüne kadar sırtını ne bir kişiye ne de bazı haber siteleri gibi Avrupa fonlarına dayamıştır. Toplumsal sırtını sadece ve sadece okuyucu kitlesine dayamıştır. Okuyucu kitlesiyle birlikte yurtsever yurttaşların Toplumsal yayın evinden çıkan kitapların birçoğunu destek amaçlı satın alması ve basın emekçisi arkadaşlarımızın büyük özveri ve fedakarlıklarıyla sürdürmektedir. Arkadaşlarımızın birçoğu aynı zamanda başka başka yayın kuruluşlarında da çalışmaktadır. Arta kalan zamanlarını toplumsala destek vermektedir. Örneğin benim Damga gazetesinde çalışmam yine yayın yönetmenimiz Serdar Yüce’nin Gökçeada’da günün 6 saatini duvar ustası olarak geriye kalan yarısını da gazetenin internet sitesinde çalışarak sürdürdüğü gibi.

HALKIN GAZETECİSİ OLMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ

Siz yalan, riyakâr siyasetlerinizle halkı kandırıp dolgun maaşlarınız, lüks konutlarınız, lüks araçlarınızla caka satarken Toplumsal, halkın gazetecisi olmaktan taviz vermediği için onlarca mahkeme dosyalarıyla mücadele ediyordu. Ve etmeye devam ediyor.

Yine sizler halkın belediyecisi olacağız sloganlarıyla, afilli afilli sözlerle billboardları süslerken bizler henüz basılmamış kitaplarımızdan dolayı gazetemizi polislerin baskınlarına karşı savunmaktaydık. Yine sizler seçildikten sonra eşinizi dostunuza ballı ihalelerinizle haksız kazançlar sağlayarak zenginleştirirken bizler gazetemizin önünde faşist saldırılara maruz kaldığımız gibi gazetemizin bombalanması tehditleriyle de karşı karşıya kaldık.

HALKA KARŞI İŞLENEN SUÇLAR

KARŞISINDA SESSİZ KALMAYACAĞIZ

Anlayacağınız sizin bir lütuf olarak gördüğünüz ilanlara da ihtiyacımız yok… Çünkü Toplumsal halka karşı işlenen suçlar karşısında sessiz kalmayacaktır. Toplumsal İlçe Başkanınızın yeğeni olan Çağdaş Argunşah’ın sermayesi 100 lira olan şirketi Su Ajansa verdiğiniz toplamda 3 milyon lira olan ihaleleri ve bu ihalenin karşılığı olan bazı etkinliklerin pandemi sürecinde iptal edilmesine rağmen tıkır tıkır ödenmesi gibi. Daha neler neler…

İktidarın son aylarda ortalığa saçılan kirli rant ilişkilerinin olası bir CHP iktidarında da yaşanmaması için parti içerisindeki bu çürümüş yapıların ortaya çıkarılmasında gazetemize teşekkür ederek gereğini yapacaklarına kendi ayıplarını görmeyelim diye tehdit etmeleri anlaşılır gibi değil.

NE OLMUŞTU?

GÖREVE GELEN

TAPUYU KAPMIŞ

Damga Gazetesindeki “KİMSESİZLERİN KİMSESİ” sayfasında CHP’ye gönül vermiş parti emekçilerinin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na yaptıkları çağrıyı dile getirmiştik. Yapılan çağrıda CHP’li Beşiktaş ilçe örgütü, ilçe belediyesindeki yaşanan “akraba atamaları” ve “belediyenin talan edildiği” iddialarının yanı sıra Ankara’daki siyaset ağalarının CHP’li belediyelerden ellerini çekmelerini istiyorlardı. Bununla birlikte Beşiktaş Belediyesi Özel Kalem Müdürü Alican Abacı’nın, Belediye Başkanı Rıza Akpolat’ın ve eşi Derya Akpolat’ın, İBB Belediye Meclis Üyesi, İnan Güney’in göreve geldikten sonra edindikleri taşınmaz ve araçlara ait dört tapunun bilgisini ifşa etmiştik:

Beşiktaş Belediyesi Özel Kalem Müdürü Alican Abacı, Bahçelievler’de 180 metrekare daire. Değeri 1 milyon 200 bin lira olan daire, Abacı’nın üzerine 6 Ocak 2020’de geçmiş.

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Edremit Narlı köyünde yüzme havuzlu villa. 10 Ocak 2020’de alınmış, değeri 1 milyon 650 lira.

Rıza Akpolat’ın eşi, Derya Akpolat üstüne Land Rover marka araç. 2019 model. Değeri 1 milyon 100 bin lira.

Son olarak İBB Belediye Meclisi Üyesi, Beltaş yetkilisi İnan Güney’in üstüne Beyoğlu Katip Mustafa Paşa’da daire. 10.03.2021’de alınmış. Değeri 1 milyon 450 bin lira.

Yorumlar (0)