Depreme karşı eğitim veriliyor

Kartal Belediyesi, her bir mahallesinden seçtiği afet gönüllülerine ‘Afet Farkındalık ve Acil Müdahale’ eğitimi vermeye başladı. Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Türkmen; bu eğitimle insanların depreme karşı eğitileceğini ifade etti.

Kartal Haberleri 09.05.2021, 18:22 10.05.2021, 05:45 Burak ZİHNİ
Depreme karşı eğitim veriliyor

Kartal Belediyesi, Sivil Savunma Müdürlüğü ve Kanyonig Türkiye Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Derneği iş birliği yaparak ilçenin her bir mahallesinden seçilen afet gönüllülerine ‘Afet Farkındalık ve Acil Müdahale’ eğitimleri vermeye başladı. Toplam 20 mahalle için seçilen 400 kişilik gönüllü ekibin eğitimlerinin, 20’şer kişilik gruplar halinde periyodik olarak verileceği belirtildi.

Depreme hazırlık

Sivil Savunma Müdürlüklerinin sürekli faaliyette olduğunu belirten Kartal Belediye Bakan Yardımcısı Cengiz Türkmen, “İstanbul’da beklenen olası bir deprem anı için şu anda 400 gönüllümüz var. Hep birlikte eğitim çalışmalarına devam ediyoruz. Eğitimde çökecek olan veya hasarlı binada insan nasıl insan çıkarılıp indirilir bunları öğretiyoruz. Zaten biz burada deprem dönüşümünü boş arsalarda değil, mevcut, çürük binaların yıkılmasıyla da sağladık. Bu eğitimle insanlarımız bilinçlendirilecek hem de 400 mahalledeki yaşlı, engelli gibi çıkamayacak durumdaki insanların nasıl kurtarılabileceğini öğretmiş olacağız” diye konuştu.

Herkes kendini kurtaracak

Kartal Belediyesi’nin de destekleriyle mahalledeki gönüllülere eğitim vermek için Sivil Savunma’da ilk buluşmayı gerçekleştirdiklerini söyleyen Kanyon ve Dağ Sporları Arama ve Kurtarma Derneği Başkanı Haydar Daşdan ise şunları söyledi: “Bu yıl bildiğiniz gibi deprem yılı olarak öngörüldüğünden beklenen deprem için hazırlıklar yapılıyor. Kartal Belediyesi’nin de destekleriyle mahalledeki gönüllülere eğitim vermek için buradayız. Bundan sonra tüm mahallelere hizmet vermeye devam edip eğitimlerimize hız vereceğiz. Eğitimin asıl amacı kişilerin öncelikle kendilerini kurtarmasıdır. Mesela bir binanın deprem anında alt katının çöktüğünü düşünürsek dördüncü beşinci kattaki insanların itfaiyeyi ya da yardım ekiplerini beklemesi çok uzun zaman alacağı için eğitim sayesinde, birkaç saniye içinde herkes kendini kurtarabilecek." DHA

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138