26.11.2018, 07:07

Keskin virajlar alınıyor

Cumhur ittifakını AK Parti'yle beraber yürütmek isteyen MHP Genel Başkanı Bahçeli ne ettiyse ne yaptıysa neler vaat edip karşılığında neler istediyse bir baktık ki başta kendisi daha sonra da AK Parti Genel Başkanı Erdoğan adeta kükreyerek demeç üstüne demeçler vermeye başladılar. Tv kanallarında çok kişi tamam itifak yarıldı çatladı sonun başlangıcı geldi demeye yazmaya çizmeye başladılar.
Atmosfer bu konumdaydı. Aslında böyle düşünüp yazanlar pek haksız da değillerdi. Zira yazmış olduklarının temel taşıyıcı kolonlar bu her iki liderin açıklamalarından kaynaklanıyordu. O açıklama ve demeçleri baz alarak yazmaya başlamışlardı.
Ancak çok akıllı olanlar bunun bir senaryo olup eninde sonunda tekrar bir araya gelebileceklerini ayrılmayacaklarını bildiklerinden beklemede kaldılar. Ya yazmadılar inanmadıkları için. Olup bitenlere, yahut inanmadıklarını yazdılar. Ben deniz bekle ve gör teziyle yazmayıp beklemede kalanlardandım. Zira yerli yerine oturmayan taşlar vardı kafamda.Soru işaretleriyle doluydum bu yüzden bu temayı yazmayıp zamana bırakmıştım. Zamanı geldi ve bu muhteremler keskin virajlar alıp tekrar bir araya geldiler. Sanırım daha da gelmeye devam edeceklerdir.Zira anketler onları pek mutlu etmeyen veriler ve sonuçlar göstermeye başladı.
AK Parti yaptırdığı anketler sonucunda büyük şehirlerin çoğunu belirgin bir şekilde kaybedeceğini yani kazanamayacağını anlayınca; muhterem ortağıyla bir araya gelmeyi ve çok keskin bir viraj alarak masaya davet etti.
Oysa doğru olan bu değildi. Herkes merak ve şaşkınlıkla bekliyor sonuçları neler açıklayacaklarını? Gerçi hiç bir açıklamaları net ve doğru olmadığı halde günü kurtarmaya çalışarak hatta araziye uyarak her tür manevrayı başarabilecek kabiliyette olduklarını herkes biliyor ve anlıyor. Bu arada beni bir basın mensubu olarak en çok ilgilendiren nokta ve temel fikir bu davranışa milli iradenin tepkisinin ne olup olamamasıydı ama bunu da maalesef öğrenemiyoruz. Çünkü iletişimin ve basının yandaş medyası doğruları yazmıyor yazamıyor. Aldıkları komutlarla yola çıkıyorlar.Ama ne yaparlarsa yapsınlar eninde sonunda o sandıklar halkın önüne gelecek ve seçimler yapılacak. Bu seçimleri de herşeye rağmen içinde bulunduğumuz bu kara kışa, krizlere rağmen Cumhur İttifakı yani AK Parti ve MHP eğer galip gelirse gerçekten kendilerini kutlamak ve sonuca katlanmaktan da başka çare kalmıyor demektir.Peki akla ister istemez şu soru geliyor kazanırlar mı belli olmaz kazanmak için her tür çabayı gösterecekleri ve her tür keskin virajları alacakları çok net olarak ortada. Peki kazanmak onlara mı  bağlı seçmenin hiç rolü yok mu olmayacak mı kazanıp kazanamayacakları konusunda diye düşünmek gerekir. Zira her tür şartlar altında kazanıyorlar yahut akla hayale gelmeyen yöntem ve metodlar kullanıyorlar. Kullandıkları yöntem ve metodlar yazık ki lehlerine oluyor.Bu gerçeği bir çok seçim sonrasında gördük.
Devletin makamın ve ekonominin her tür nimetlerinden tam kapasite demeyeceğim ama yüzde birkaç yüz diyebileceğim bir tarzda yararlanıyorlar. Şimdi kontra soruyu sormak gerek bu muhteremler kazansalar ne olur kazanmasalar  ne olur ülkeyi yaklaşık 18 yıldır idare edip bu krizlere getirdikten sonra tüm icraatları yani total olarak neler  yaptıkları ve inkar ettikleri krizler üstelik de  itiraf etmedikleri halde işte ortada. Seçim sahasında pembe tablolar ve sınırsız vaadler verdikleri halde seçim sonrası vaadlerinin tam tersini yaptıklarını da görüyoruz sözlerinde durmadıklarına da şahit oluyoruz. İşte buna rağmen seçimleri kazanıyorlarsa pes artık yapılacak bir şey yok demekten de kendimi alamıyorum.
Ancak bazı keskin virajlar var ki iflah etmiyor. Kolay alınmıyor kazalarla son buluyor. Kazalar da yoğun bakımlık olabiliyor. Bakalım bu keskin çok keskin viraja rağmen bu muhteremler bu şartlarda da bu yerel seçimleri de alabilecekler mi çok merak ediyorum. Bu seçimin de  sonuçlarını  tahmin ettiğim halde zamanı ve sırası gelince onları da yazmak istiyorum kısmet olursa. An bu an değil yazma konusunu kastediyorum. Kesin seçim sonuçları açıklandıktan sonra sebeb-sonuç ilişkisiyle karşılaştırmalı olarak yazmak istiyorum kısmet olursa…
Bekleyip görelim.

Yorumlar (0)