27.09.2020, 07:03

Kin ve nefreti sürdürmek

2023 Seçimleri telaşında bulunan mevcut iktidarın ne yapacağını şaşırdığı bir bunalım içinde iktidarının devamı için olmadık bahanelere baş vurduğunu yapılan son MHK toplantısının ardından durduk yerde hem de 2014 yani 6 yıl önce unutulan bir konu yeniden masaya yatırılıp, başlatılan soruşturma ile...

Yani MGK toplantısının hemen ardından durduk yerde 2014 yılında Kobani bahane edilerek başlatılan 6-8 Ekim olayları için yürüttüğü soruşturma kapsamında 82 kişi hakkında gözaltı kararı verdi.

Ve aralarında Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen'in de bulunduğu birçok kişi bilinen yöntemler ile göz altına alınmaya başladı.

Yazımızı yazarken devam eden bu operasyonun neyle sonuçlanacağını merakla beklerken HDP'den gelen dikkat çekici bir açıklama  ajanslara düştü.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu'nun da tutuklu bulunduğu 2014'teki Kobani bahanesiyle düzenlenen eylemlere ilişkin soruşturması kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılması ardından başlatılan gözaltılar ile Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen'in de aralarında bulunduğu ve Sırrı Süreyya Önder, Altan, Emine Ayna gibi isimler de yer aldığı olay ardından Halkların Demokratik Partisi ise bu kararlar hakkında yaptığı ilk açıklamada, "Partimize karşı bu sabah başlatılan intikam saldırısının kararı dün yapılan MGK toplantısında, savcının Saray'daki düğün töreninde alınmıştır" ifadelerini kullanıyordu.

"HDP BOYUN EĞMEDİ, EĞMEYECEK" diye başlayan o açıklama da "Partimize karşı bu sabah başlatılan intikam saldırısının kararı dün yapılan MGK toplantısında, savcının Saray'daki düğün töreninde alınmıştır. AKP-MHP bloğu kaybettikçe muhalefeti tasfiye etmeye çalışıyor. HDP sizin darbelerinize boyun eğmedi, eğmeyecek." deniyordu.

Yani cumhur ittifakına karşı oluşturulan millet ittifakının ana dinamosunun HDP olduğunu bilen mevcut iktidarın Barolardan başlayıp, Ayasofya, Tabibler Birliği, Akdeniz, Ege ve Karadeniz gündemi ile meşgul edip, seçmeni gibi kendisinden kopup gidenlerin yarattığı stresi aşmanın yollarını ararken bu işin ucunda yine milliyetçilik yattığı ve bunun yolunun da HDP üzerinde oynayıp, ortamı germekten geçtiğini hesaplarken anlamadığı bir şey var o da başta Kürt seçmen olmak üzere 6 ila 8 milyon oyu alan ülkenin en ciddi muhalefeti olan HDP'nin bu karanlık oyunlara gelmeyeceğidir..

Çünkü HDP'nin açıklamasına baktığınıza iktidarın MYK toplantısı ardından aldığı netleşen ve 4 yıl önce yaşananları yeniden hem de kendi eliyle gündeme getiren iktidarın beklediği gerginlikten yana değiliz, ne yaparsanız yapın karşınızda da dimdik ayaktayız deniliyordu.

Öyle ve öylede olmalı olacak.

Çünkü bu ülkede iktidarı da yönlendiren gladyatörlerin yani ortam karıştırıcıların ince hesabının hala bitmediğini ve CHP ile hareket etmekten çok da memnun olmayan ama bunu anlamak istemeyen iktidara da direnen HDP başta olmak üzere tüm ülke görüyor, milliyetçi ve ulusalcı, Maocu tayfanın etkisinden kendisini kurtaramayıp, 4 yıl önceki unutulan Kobani meselesini değil, buzlukta bulunan Barış Sürecini çıkarması halinde bir süre daha yoluna devam edeceği kesin olan ve geride kalan Kobani olayları gibi son yerel seçimlerin kin ve nefretini üzerinden atamayan Başkan Erdoğan anlamasa da..

Yorumlar (0)