Festival başladı

25. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başladı. Film gösterimlerini ilk gününde Ankara’da festival izleyicisinin ilgisi yoğun oldu. Festivalin ilk gününde Büyülü Fener Kızılay Sineması ve Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilen gösterimlerde 11 film izleyiciyle buluştu

Kültür Sanat 29.05.2022, 10:07
Festival başladı

Film gösterimlerinin yanı sıra festivalin bu yılki teması çerçevesinde başlığında Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezinde Kadınların Mirası paneli gerçekleştirildi. Fatmagül Berktay, Gülden Treske ve Alin Taşçıyan’ın kolaylaştırılığında gerçekleştirilen panele ilgi büyüktü. Panelde “hayatın her alanında varlığı yok sayılan, görmezden gelinen ama hep var olan kadınların, yüzyıllardır süren mücadeleleri ve sanatla direnişlerinden çıkan deneyimleri toplamı olan miras” ve kadınların toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesine dair deneyimleri tartışıldı.


Söyleşiler gerçekleştirildi

Festival kapsamında gösterilen filmlerin ardından yönetmen söyleşileri gerçekleştirildi. Mafifa filminin gösteriminin ardından filmin yönetmeni Daniela Muñoz Barroso ile Büyülü Fener Kızılay Sinemasında sonrası söyleşi gerçekleştirildi. Ardından seyircinin büyük ilgisini çeken Zuhal filminin yönetmeni Nazlı Elif Durlu ve bu yıl Uçan Süpürge Bilge Olgaç Başarı ödülünü alan yapımcı Anna Maria Aslanoğlu ile film sonrası söyleşi gerçekleştirildi.

Yorumlar (0)